تصفیه آب چگونه انجام می شود؟ (مراحل تصفیه آب آشامیدنی)

تصفیه آب چگونه انجام می شود

یکی از سوالاتی که عده ای درگیر آن هستند این است که تصفیه آب چگونه انجام می شود؟ این عملکرد با هدف افزایش کیفیت آب سطحی و زدودن آلودگی در آب ها می باشد. تصفیه آب روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه ی این مقاله به توضیحی درباره اصلی ترین مراحل تصفیه آب خواهیم پرداخت. این عمل توسط سیلیس صورت گرفته و موجب شده تا آب قابلیت شرب داشته باشد. با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله ی مرکز خرید سیلیس همدان یا فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند با این مراحل آشنا شوید.

آشنایی با مراحل تصفیه آب در تصفیه خانه

تصفیه آب در تصفیه خانه ها مراحل بسیاری دارد تا از آلودگی آب کاسته و آن را قابل شرب کند. در ادامه به توضیحی مختصر درباره نحوه تصفیه آب می پردازیم. با ما همراه باشید.

آب چگونه تصفیه می شود

تصفیه آب مقدماتی

برخی از آب هایی که به تصفیه خانه ها ورود می کنند، آلودگی میکروبی قابل توجهی دارند که باید یکی از روش های تصفیه مقدماتی آب، ته نشینی مقدماتی استفاده نمود؛ تا مواد معلقی که قابلیت ته نشینی دارند، حذف نمود. در پیرو این مطلب به طور خلاصه با روش تصفیه مقدماتی آب آشنا می شوید.

 1. آشغالگیری
 2. ته نشینی
 3. هوادهی
 4. جذب سطحی
 5. کلرزنی مقدماتی

آشنایی با مراحل اصلی تصفیه آب شهری

همان طور که در پیش تر به آن پرداختیم، تصفیه آب برای بالا بردن کیفیت آب ، حذف آلودگی آب و قابل شرب کردن آن انجام می شود. این مراحل عبارت انداز:

۱٫ هوادهی

هدف اصلی هوادهی، حذف گازهای مضر مانند co2، آهن، منگنر و … می باشد. علاوه بر این، هوادهی موجب افزایش اکسیژن محلول و حذف عوامل طعم و بو می شود. این عمل در روش های مختلفی انجام شده که این روش ها عبارت انداز:

 1. هوادهی آبشاری
 2. هوادهی سینی دار
 3. هوادهی دیفیوزری

تصفیه آب

۲٫ آشغالگیری

مواد بسیار بزرگ و سنگین معلق در آب توسط تورهای بسیار ریز یا میله های آشغالگیر از آب جداسازی می شود. این روش در راستای محافظت از واحدهای بعدی تصفیه خانه در مقابل مواد بزرگ، صورت می پذیرد.

۳٫ انعقاد و ته نشین سازی مواد معلق و کلوییدی

یکی از مشکلات بسیار مهم در تصفیه آب، کدورت آن می باشد. این کدورت به دلیل وجود مواد کلوییدی و معلق ایجاد شده و برای از بین بردن کدورت آب، مستلزم حذف ذرات اضافه از آب می باشد. برای ته نشین سازی ذرات کلوئیدی باید از انعقاد سازی شیمیایی استفاده نمود؛ در این روش با اضافه نمودن نمک های فلزی سه ظرفیتی، سولفات آلومینیوم، آلوم، کلرو فریک، سولفات فرو و سولفات فریک ذرات معلق ته نشین می شوند. فرایند انعقاد سازی مواد معلق شامل مراحل زیر می باشد:

 • انعقاد یا اختلاط بسیار سریع
 • انعقاد فلوکولاسیون
 • ته نشین نمودن

تصفیه آب آشامیدنی

۴٫ صاف نمودن

صاف نمودن یا Filtration فرآیندی است جهت جداسازی ذرات جامد مانند رسوبات کربنات کلسیم صورت گرفته و با گذر از محیط متخلخل تا حد امکان جداسازی می شود. از انواع صافی می توان به صافی شنی کند، صافی شنی تند، صافی تحت فشار و صافی دیاتومه ای اشاره نمود.

۵٫ ضد عفونی نمودن آب

برای ایجاد قابلیت شرب لازم است تا روش گندزدایی و ضدعفونی کردن آب انجام شود. این روش باعث از بین بردن میکروارگانیسم های بیمار کننده شده و از رشد مجدد آن جلوگیری می شود.

۶٫ سختی گیری (سبک کردن)

سبک سازی فرایندی است که در تصفیه خانه ها انجام می شود. سختی آب به دلیل وجود کاتیون های فلزی چند ظریفتی وجود داشته که در حالت فوق اشباع با آنیون های آب واکنش داده و رسوب تولید می شود. سختی گیری نیز به دو روش شیمیایی و تبادل یونی صورت می پذیرد که مطابق با میزان سختی این روش ها برگزیده می شود.

شماره استخر لاله بروجرد

۷٫ افزایش ید و فلوئور آب

این روش مرحله ی آخر تصفیه آب بوده که موادی همچون ید و فلوئور به آب تصفیه شده اضافه می شود.

نتیجه گیری کلی در راستای نحوه انجام تصفیه آب خانگی!

در مطلب تصفیه آب شهری چگونه انجام می شود از مرکز خرید سیلیس همدان یا فروشگاه آنلاین آراسنگ الوند، به نحوه ی انجام این روش و مزیت های هر کدام از روش ها پرداختیم. تصفیه آب با هدف قابل شرب کردن آب جهت مصرف روزانه افراد صورت می پذیرد. همچنین می توان با اضافه نمودن سیلیس به تصفیه آب سرعت و کیفیت بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.