تفاوت بین سیلیس و کوارتز

تفاوت بین سیلیس و کوارتز

سیلیس

تفاوت بین سیلیس و کوارتز: سیلیکون به عنوان اکسید آن در طبیعت وجود دارد. سیلیس با فرمول مولکولی SiO2 رایج ترین اکسید سیلیکون است. سیلیس یک ماده معدنی فراوان در پوسته زمین است و در ماسه، کوارتز و بسیاری از مواد معدنی دیگر وجود دارد. بعضی از مواد معدنی دارای سیلیس خالص می باشد اما در بعضی دیگر، سیلیس با عناصر دیگر مخلوط می شود. در سیلیس اتم های گوگرد و اکسیژن توسط پیوند های کووالانسی به هم می پیوندند تا یک ساختار بلوری بزرگ را تشکیل دهند.

هر اتم گوگرد توسط ۴ اتم اکسیژن احاطه شده است. سیلیس رسانا نیست زیرا هیچ الکترونی ندارد که جابه جا کند. علاوه بر این، بسیار تثبیت شده می باشد، سیلیس نقطه ذوب بسیار بالایی به آن داده شود و با سرعت مشخصی خنک شده و سیلیس ذوب شده برای تشکیل شیشه جامد می شود. سیلیس با هیچ اسید به جز هیدروژن فلورید واکنش نمی دهد. سیلیکون با استفاده از سیلیس در کوره تجاری بصورت قوس الکتریکی تهیه می شود.

تفاوت بین سیلیس و کوارتز

سیلیس در پوسته زمین بسیار فراوان است همچنین در بدن ما نیز به مقدار قابل توجهی وجود دارد. سیلیس برای نگهداری سالم از استخوان ها، غضروف ها، ناخن ها، تاندون ها، دندان، پوست، رگ های خونی و… مورد نیاز است.

این ماده به طور طبیعی در آب، هویج، نان، کشمش و… یافت می شود همچنین سیلیس به طور گسترده ای در صنایع سرامیک، شیشه سازی و سیمان استفاده می شود. در این مقاله از سایت آرا سنگ الوند می توانید در مورد کاربرد های سیلیس بخوانید.

کوارتز

کوارتز ماده ای معدنی که حاوی اکسید سیلیکون SiO2 می باشد. کوارتز ساختار کریستالی منحصر به فرد با زنجیره های مارپیچی ۴ ضلعی سیلیکون برخورار است. این دومین ماده معدنی فراوان در پوسته زمین است و توزیع گسترده ای دارد. کوارتز جزء هر سه نوع سنگ های دگرگونی، آذرین و رسوبی می باشد. کوارتز با توجه به رنگ، شفافیت، میزان دی اکسید سیلیکون، اندازه، مواد تشکیل دهنده و… می تواند از یک مکان به مکان دیگر متفاوت باشد. این ها می توانند بی رنگ، صورتی، قرمز، سیاه، آبی ، نارنجی ، قهوه ای ، زرد و بنفش باشند. برخی از مواد معدنی کوارتز می توانند شفاف باشند، درحالی که برخی از آن ها شفاف هستند. مرکبات ، آمتیست ، کوارتز شیری ، کریستال سنگی ، کوارتز گل رز ، کوارتز دودی و پراسیولیت برخی از انواع کوارتز کریستالی تشکیل دهنده بزرگ هستند.

فرق بین سیلیس و کوارتز

کوارتز بیشتر در کشور های برزیل ، مکزیک ، روسیه و… یافت می شود. تفاوت های مورفولوژیکی قابل توجهی در کانی های مختلف کوارتز وجود دارد. بنابر این، آنها به عنوان سنگ های زینتی مورد استفاده قرار می گیرند. این یک سنگ نیمه قیمتی به حساب می آید و در ساخت جواهر های زینتی استفاده می شود. علاو بر آن کوارتز به دلیل پایداری حرارت و همچنین شیمیایی بسیار زیاد در سرامیک و سیمان هم مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای شیشه کوارتز

شیشه کوارتز به وفور در مصارف آزمایشگاهی قابل استفاده است. عناصر تشکیل دهنده این نوع شیشه کوارتزی، بروسیلیکات است. ویژگی ها ومزایای این شیشه عبارتند از:

  • مقاومت بالا
  • سختی در برابر حرارت
  • خلوص شیمیایی
  • ضریب توسعه حرارتی مناسب
  • نفوذپذیری
  • مقاومت در برابر خوردگی
  • عایق الکتریکی
  • انتقال نوری زیاد
  • کمک به ساخت عدسی ها و اشیای اپیتیکی

خواص فیزیکی کوارتز

کوارتز در حقیقت نوع دیگری از بروسیکلات است که از لحاظ خواص فیزیکی یک عنصر پایدار است و در موارد مختلف از آن استفاده می کنند. روزانه ما انسان ها به وفور از این عنصر استفاده می کنیم اما غافل هستیم.؛ از جمله خواص فیزیکی شیشه کوارتز می توان به ساخت ساعت های دیواری و مچی اشاره کرد که یک وسیله پرکاربرد در زندگی هر فرد است.

در مقاله تفاوت بین سیلیس و کوارتز در سایت فروش آنلاین سیلیس آرا سنگ الوند  به شما در رابطه با ویژگی های سیلیس و کوارتز گفته شد و امیدواریم بتوانید تفاوت این دو مدل را کاملا متوجه شده باشید و بدانید که هر کدام در بخش های خیلی مهمی در صنعت به کار می رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.