با ما تماس بگیرید

 • کیلومتر 45 همدان، ملایر
 • ۱۹–۰۸۱۳۲۳۱۳۵۱۷
 • arasang.alvand1@gmail.com
 • ۸صبح الی ۵ بعد ازظهر

جرم نسوز سیلیسی (Silica Refractory Mass)

جرم نسوز سیلیسی بهترین دیرگداز جهت ذوب چدن ، فولادهای ساده کربنی و کم آلیاژ می باشد. از لحاظ دانه بندی خاک نسوز سیلیسی بایستی به گونه ای باشد که حداکثر تراکم پذیری را ایجاد نماید بطوری که حداقل دانسیته خاک نسوز بعد از کوبیدن به 2.2 کیلوگرم بر دسی متر مکعب برسد.

از طریق شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

تلفن همراه کارشناسان فروش:

تلفن همراه کارشناس معدن:

توضیحات

جرم نسوز سیلیسی یا خاک نسوز سیلیسی بهترین دیرگداز جهت ذوب چدن، فولادهای ساده کربنی و کم آلیاژ می باشد. از این رو خرید جرم نسوز سیلیسی برای استفاده در صنایع گوناگون نیاز است. از لحاظ دانه بندی خاک نسوز سیلیسی بایستی به گونه ای باشد که حداکثر تراکم پذیری را ایجاد نماید بطوری که حداقل دانسیته خاک نسوز بعد از کوبیدن به 2.2 کیلوگرم بر دسی متر مکعب برسد. گارنت دارای کاربردهای زینتی است.

جرم های نسوز آراسنگ الوند با توجه به درجه خلوص SiO2 مصرفی ، سختی یکنواخت ، مقاومت به خوردگی بالا و سرعت کم کریسیتالیزاسیون مورد توجه است. این جرم ها عموماً مقاومت مطلوبی در برابر سرباره های حاوی اکسید های آهن سیلیسیم،  آلومینیم و کروم داشته و از دیگر ویژگی های بارز آن ، هدایت حرارتی پائین این جرم ها می باشد. در این مطلب شما را با فروش، خرید و قیمت جرم نسوز سیلیسی و انواع خاک نسوز کوره القایی و آلومینایی و سیلیس همدان آشنا می کنیم.

خاک نسوز سیلیسی

جرم نسوز سیلیسی چیست؟

جهت ایجاد سطح یکپارچه در سطح کوره نیاز به یک کمک زینتر می باشد. اغلب اسید بوریک به عنوان کمک زینتر استفاده می شود که خاصیت اسیدی دارد و جهت ذوب فلزات با سرباره اسیدی بسیار مناسب می باشد . همچنین فرآورده های خاک نسوز آراسنگ الوند  قادر به تولید جرم های نسوز سیلیسی با زینتر کوتاه مدت و مقاومت قلیایی بالا بر پایه اکسید بور می باشد که بسیار مورد توجه صنایع تولید فولاد بوده و دارای مزیت اقتصادی نیز می باشد.

این جرم‌ها دارای مقاومت عالی در برابر سرباره‌های حاوی اکسیدهای آهن‌، سیلیسیم‌، آلومینیوم و کروم می باشند و از دیگر مشخصات آن، هدایت حرارتی پائین این جرم‌هاست. از این رو خرید جرم‌ نسوز سیلیسی برای کوره‌های القائی با ظرفیت‌های متفاوت و برای تولید چدن و فولادهای ساده کربنی مناسب بوده و با توجه به نوع مذاب و درجه حرارت کاربردی به چهار گروه تقسیم بندی می‌شوند‌.

خاک نسوز به نقل از ویکی پدیا:

خاک نسوز اصطلاحی‌ست که برای برخی از خاکهای دیرگداز به کار می‌رود. این خاکها معمولاً در ساخت آجرهای نسوز کاربرد دارند. در علم سرامیک، به خاکی نسوز گفته می‌شود که دست‌کم دمای ۱۵۱۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. این خاکها دارای حدود ۲۳ تا ۳۴ درصد وزنی اکسید آلومینیوم، ۵۰ تا ۶۰ درصد وزنی سیلیس و 10تا ۱۲ درصد وزنی مواد فرار، بیشترش آب، که حین پخت از ماده خارج می‌شوند. این خاکها می‌توانند تا ۲۵ درصد وزنی اکسید آهن سه (Fe۲O۳) و مقادیری TiO۲ ،CaO، MgO، K۲O، Na۲O داشته‌باشند.

جرم نسوز سیلیسی
جرم نسوز سیلس چیست؟

مزایا و مشخصات جرم نسوز سیلیسی:

جرم نسوز دارای مشخصات زیر می باشد:

 1. استحکام فشاری و خمشی بالا؛
 2. خواص ترمومکانیکی مناسب؛
 3. پایین بودن قیمت جرم نسوز سیلیسی؛
 4. مقاومت به شوک حرارتی مناسب؛
 5. مقاومت به خوردگی و سایش مناسب؛
 6. خواص رئولوژیکی؛
 7. قابلیت نصب مناسب.

خرید جرم نسوز سیلیسی برای مصارف زیر:

در کوره های صنعتی و صنایعی مرتبط با فلزات آهنی و غیرآهنی، شیمیایی و پتروشیمی، شیشه و سرامیک، آلومینیم، مواد معدنی و سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سه فاز سیلیس چیست؟

سیلس ها دارای سه فاز پایدار می باشند که عبارتند از کریستوبالیت، کوارتز و تریدیمیت.  هرکدام از فاز ها شکل های بلوری متفاوتی با یکدیگر دارند و هر کدام در دما های خاصی پایدار هستند. اما تفاوت این فاز ها در زاویه پیوندی اتم های سیلیسیم با اکسیژن می باشد به همین دلیل از لحاظ ساختار بلوری و دانسیته با یکدیگر تفاوت دارند.

لازم به ذکر است که فازهای که دمای پایین سیلیس دارند از نظم کمتری برخوردار هستند. تبدیلات فازی سیلیس در زمان ها، سرعت ها و دماهای مختلف و به دو شکل استحاله جا به جا ساز و باز ساز روی می دهد. استحاله های جا به جا ساز سرعت بالایی دارند و تنش های بالایی را در ساختار به جود می اورند. اما استحاله های باز ساز سرعت بسیار کمتری نسبت به آن دارند و طی آن ساختمان کریستالی به طور کامل خراب و دگرگون می شود.

جرم نسوز سیلیسی

دیرگداز سیلیس چیست؟

دیرگدازهای سیلیس برای اولین بار در سال 1822 در انگلستان از گانیستر (ماسه سنگ کابونیفر) یا به اصطلاح ماسه دیناس تولید شدند. جرم نسوز سیلیسی در انواع تغییرات کریستالی مانند کوارتز، تری دیمیت و کریستوبالیت و همچنین به عنوان یک مذاب زیر سرد به نام شیشه کوارتز وجود دارد. تغییرات کریستالی هر کدام دارای فرم های دمای بالا و پایین هستند که می توانند به طور برگشت پذیر تغییر شکل دهند. ساختار کریستالی تک تک تغییرات SiO2 می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد، به طوری که تغییرات چگالی متمایز در طول تبدیل رخ می دهد. این امر در هنگام گرمایش و سرمایش به دلیل تغییر در حجم از اهمیت زیادی برخوردار است. قیمت جرم نسوز سیلیسی در این نوع متفاوت است.

کوارتز به کمترین حجم و شیشه کوارتز به بیشترین حجم نیاز دارد. در طول شلیک بالاتر از حدود 900 درجه سانتیگراد، کوارتز به تغییرات دیگر تبدیل می شود و در دمای 1725 درجه سانتیگراد کاملا ذوب می شود. در طول خنک شدن آهسته، حجم برگشت پذیر کاهش می یابد که در نتیجه تبدیل خود به خود ساختار بلوری از دمای بالا به دمای پایین است. اثرات حجمی برگشت‌پذیر و غیرقابل برگشت می‌تواند تنش قابل‌توجهی را در ساختار آجر نسوز ایجاد کند.

موارد استفاده از خاک نسوز سیلیسی؛ تولید آجرهای نسوز سیلیسی:

خرید جرم نسوز سیلیسی برای انواع صنایع نیاز است. جرم نسوز سیلیسی فراوان ترین نسوز مورد استفاده در ساخت باتری کوره کک (COB) است. سیلیس دیرگداز انتخابی در درجه اول به این دلیل است که در دمای معمولی COB، نسوزهای سیلیسی در معرض خزش حداقلی هستند. همچنین، از آنجایی که تقریباً تمام انبساط آجر سیلیسی در دمای زیر 650 درجه سانتیگراد صورت می گیرد، در حین کارکرد معمولی یک COB، نوسانات دمایی متوسط ​​دیوارها تأثیری بر پایداری حجمی دیرگداز تشکیل دهنده دیوار ندارد. یک طرح COB می تواند بیش از 400 شکل مختلف داشته باشد که در ساخت آن استفاده می شود. این اشکال با ملات سیلیس نصب می شوند.

از اواخر دهه 1950، یک گرایش عمومی برای استفاده از آجرهای سیلیس ساخته شده از جرم نسوز سیلیسی با چگالی ظاهری بالا (BD) (BD بیشتر از 1850 کیلوگرم بر متر) در ساخت COB وجود داشت، زیرا افزایش BD با افزایش متناظر در استحکام سرما و هدایت حرارتی همراه بود. به غیر از COB، آجر سیلیس عمدتاً در کوره های ذوب شیشه، اجاق های انفجار داغ و سقف کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود.

جرم نسوز سیلیسی
قیمت خاک نسوز سیلیسی

انواع جرم نسوز سیلیسی:

طبقه بندی این محصول براساس عوامل مختلفی صورت می گیرد. در روش های های مرسوم آن ها را براساس کاربرد و روش های نصب به صورت های گوناگونی تقسیم می شود. در ادامه بیشتر در مورد انواع خاک نسوز توضیح داده ایم. در ضمن برای اطلاعه بیشتر می توانید به مقاله “خاک نسوز چیست و چه کاربردی دارد” مراجعه کنید. قیمت جرم نسوز سیلیسی در هر کدام از انواع متفاوت است.

جرم نسوز اسپیلنی:

این جرم نسوز سیلیسی به دلیل وجود فاز‌های اسپینلی دارای دیرگدازی بالا بوده و به علت پایین بودن ضریب انبساط حرارتی اسپینل‌، مقاومت به شوک حرارتی آن از سایر دیرگدازها مطلوب‌تر و از نظر میل ترکیبی و خاصیت شیمیایی خنثی است.‌ به دلیل مقاومت در برابر سرباره‌های اسیدی‌ و قلیایی برای تولید انواع فولادها و چدن‌های آلیاژی‌، فولادهای ساده کربنی‌، فولادهایی با نقطه ذوب بالا‌، فولادهای نسوز و ضد سایش توصیه می‌شود.

خرید جرم نسوز سیلیسی

جرم نسوز اسیدی سیلیسی بر پایه اکسید بور:

خرید جرم نسوز سیلیسی کوره القایی بدون هسته که امروزه در صنعت چدن ریزی استفاده می‌شوند، بسیار کاربردی بوده تا ظرفیت‌های ۶۵ تن دارای جداره‌های نسوز به ضخامت‌ ۸ سانتیمتر تا ۲۰ سانتیمتر هستند. معمولی‌ترین جداره نسوز برای این کوره‌ها، خاک نسوز خشک اسیدی از جنس کوارتزیت دانه بندی شده است. این جرم نسوز سیلیسی از دانه‌های گوشه دار با دانه بندی صفر تا چهار میلیمتر برای کوره‌های تا ظرفیت ۱۵ تن چدن، و صفر تا هفت میلیمتر برای کوره‌های بالاتر از ۱۵ تن هستند. خلوص سیلیس این نسوزها بالاتر از ۵/۹۸ درصد و دانه‌های (پودر) کمتر از ۰/۰۷ میلیمتر ( زیر الک ۲۰۰ مش) حدود ۱۸ تا ۲۸ درصد است.

مشهورترین عامل زینتر کننده دیرگداز فوق اکسید بور بوده که می‌توان از اسید بوریک هم به عنوان یک منبع وجود اکسید بور استفاده کرد. جداره این کوره‌ها عموماً به وسیله‌ی شابلون یک بار مصرف کوبیده می‌شود که عمل کوبیدن را می‌توان به وسیله کوبه دستی، کوبه‌ی بادی یا ویبراتور انجام داد که هر مورد روش خاص خود را دارد. در این روش چون شابلون هنگام کوبیدن و زینتر شدن خاک نسوز، جداره را پوشانده است، امکان نظارت و کنترل چشمی جداره وجود ندارد. در صورتی که اگر روش شابلون دائمی استفاده شود، این امکان فراهم می‌شود که جداره کوره را تا موقعی که کوره با فلز مذاب پر می‌شود مشاهده کنند.

چرا توزیع دانه بندی جرم نسوز اهمیت دارد؟

قیمت جرم نسوز سیلیسی: اگر توزیع و پخش دانه بندی های جرم نسوز یکسان و مناسب نباشد، دانه های درشت تر در یک منطقه و دانه های ریز تر در یک منطقه جمع می شوند و پدیده جدایش دانه ها صورت می گیرد. با پیش آمدن این اتفاق، مقاومت و تراکم دانه جرم بندی نسوز کمتر می شود. در ناحیه ای که دانه های درشت تری جمع شده اند، به دلیل افزایش میزان فضای توخالی درون ماده (تخلخل)، احتمال نفوذ مواد مذاب به داخل جداره بیشتر می شود.

در ناحیه ای که دانه های ریز تری وجود دارند، پدیده کاهش نقطه ذوب در اثر غنی شدن اسید بوریک در سطح جداره اتفاق می افتد و استحکام کاهش می یابد.

علت های خوردگی جداره جرم نسوز سیلیسی:

خوردگی جداره سیلیسی در کوره القایی به عوامل زیادی بستگی دارد. عواملی که به کیفیت خاک نسوز سیلیسی مربوط می شود شامل: دانه بندی، میزان پوکی، نوع افزودنی ها و نحوه نصب می باشد. خوردگی ناشی از مذاب به دو صورت فیزیکی و شیمیایی صورت میگیرد.

خوردگی شیمیایی جداره نرم نسوز سیلیسی:

خوردگی شیمیایی در طی واکنش‌های اکسیداسیون و احیای کوره و با بروز پدیده‌ هایی مثل نازک شدن جداره کوره در اثر انحلال و یا ضخیم شدن جداره در اثر جذب اکسیدها صورت می‌گیرد.

خوردگی فیزیکی جداره نرم نسوز سیلیسی:

خوردگی فیزیکی مذاب در اثر عواملی چون فرسایش، نفوذ مذاب و کنده شدن ذرات روی می‌دهد.

علت معیوب شدن جداره جرم های نسوز:

 • پوسته پوسته، ورقه ورقه شدن جدار نسوز؛
 • نفوذ فلز در جدار نسوز؛
 • تجمع و نشست سرباره روی جدار نسوز؛
 • سایش جدار نسوز؛
 • تغییر رنگ لایه های داخلی جدار نسوز؛
 • خوردگی مفرط جدار نسوز.

قیمت جرم نسوز سیلیسی

عوامل مختلفی بر قیمت جرم های نسوز سیلیسی تاثیرگذار است. انواع گوناگونی از جرم نسوز در بازار است که هر کدام کاربرد محتص به خودشان را دارند. به طور کلی هر چه میزان کیفیت تولید این محصول بالاتر باشد، نرخ آن افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال آلومینا از جمله عناصر موجود در جرم نسوز بوده که هر چه میزان آن بیشتر شود، مقدار نشوز بودن و مقاومت مکانیکی جرم افزایش پیدا می‌کند. البته عوامل دیگر مانند: تورم، تغییر در نرخ مواد اولیه، نوع تولید و فرآوری و … در قیمت آن موثر است. از این رو برای اطلاع از قیمت جرم نسوز سیلیسی توانسته با کارشناسان آرا سنگ الوند در ارتباط باشید.

خرید جرم نسوز سیلیسی (خاک نسوز سیلیسی):

خاک نسوز سیلیسی، دیرگدازهای بی شکل هستند که جز دسته وسیعی از مواد دیرگداز است که استفاده از آن ها به دلیل روش های نصب آسان و سریع، کارپذیری مناسب، عدم حضور درزهای اتصالی و هزینه های تولید کمتر به سرعت در حال گسترش است. در این مطلب شما را با خاک نسوز آلومینایی و کوره القایی آشنا کردیم. شما برای اطلاع از خرید جرم نسوز سیلیسی و قیمت جرم نسوز سیلیسی در انواع گوناگون و بهترین کیفیت سیلیس همدان و خرید گارنت به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید.

منبع: mipiran.com، ispatguru.com

سوالات متداول:

1)جرم نسوز سیلیسی چیست؟

جهت ایجاد سطح یکپارچه در سطح کوره نیاز به یک کمک زینتر می باشد. اغلب اسید بوریک به عنوان کمک زینتر استفاده می شود که خاصیت اسیدی دارد و جهت ذوب فلزات با سرباره اسیدی بسیار مناسب می باشد.

2)کاربرد جرم نسوز چیست؟

در کوره های صنعتی و صنایعی مرتبط با فلزات آهنی و غیرآهنی، شیمیایی و پتروشیمی، شیشه و سرامیک، آلومینیم، مواد معدنی و سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.


نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “جرم نسوز سیلیسی (Silica Refractory Mass)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *