ضایعات سیلیس

ضایعات سیلیس

ضایعات سیلیس یکی از مشکلات استفاده گسترده از این ماده است. با گسترش صنایع گوناگون؛ نیاز روزافزون استفاده از سیلیس در بخش های مختلف احساس می شود. بدون شک تولید این پودر، ضایعاتی را در پی دارد که تخلیه و از بین بردن آن به یکی از مشکلات شرکت های تولیدی این محصول است. در این مقاله از سایت آرا سنگ الوند شما ابتدا به این ماده و کاربرد های آن در صنایع گوناگون آشنا می کنیم؛ سپس به بررسی ضایعات silica می پردازیم.

سیلیس و کاربرد های آن

این ماده با فرمول شیمیایی Sio2 اسم گذاری شده که تمامی کانی ها با این فرمول، سیلیس نام دارند. از این ماده نه تنها در صنایع بلکه در تمام ابعاد زندگی انسان ها کاربرد دارد. از این عنصر در در کشاورزی برای رشد بهتر گیاهان استفاده می کنند و به عنوان یک ماده معدنی برای بدن استفاده از ضروری است.

سیلیس به عنوان یک ماده معدنی عالی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، تقویت و رشد استخوان ها و جلوگیری از بیماری آرتروز و همچنین کلاژن سازی استفاده می شود. البته لازم به ذکر است که مصرف بیش از اندازه آن موجب خسارت جبران ناپذیری به بدن می شود. این ماده ساینده در ساخت خمیر دندان و مواد شوینده نیز استفاده می شود. در بخش صنایع غذایی می توان به وجود آن در سرکه و آبغوره اشاره کرد. از جمله کاربردهای دیگر آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده مجدد از ضایعات سیلیس

همانطور که گفته شده یکی از بزرگترین مشکلات ضایعات این محصول، دفن و ذخیره آن ها در مناطق روستایی و شهری می باشد. اما امروزه با وجود فناوری های پیشرفته می توان از ضایعات آن دوباره استفاده کرد.

یکی از مهم ترین خصوصیات پودر سیلیس، خاصیت پوزولانی آن است که موجب پایداری بتن و جلوگیری از واکنش مخرب ASR1 می شود. سیلیس ضایعاتی قابلیت این را دارد که به عنوان یک ماده جایگزین سیمان با مقدار ۱۵ درصد در بتن جایگزین شود. در واقع از این ضایعات این ماده می توان به عنوان بخشی از سیمان مصرفی در تولید بتن، به طور مجدد استفاده کرد و به چرخه تولید بازگرداند و از این طریق در مصرف سیلیس صرفه جویی کرد.

همچنین امروزه در صنایع شیشه سازی از ضایعات سیلیس برای تولید شیشه استفاده می کنند. امروزه کارخانه های شیشه سازی رو به افزایش است و استفاده از این ماده بیشتر شده است. با به کارگیری آزمایش ها و انجام مراحلی روی پسماند سیلیس، آن را به یک ماده اولیه برای تولید شیشه استفاده می کنند. در ضمن شرکت های تولیدکننده شیشه و دیگر صنایع می توانند برای خرید سیلیس با قیمت مناسب به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.