طرز تهیه سیلیس

طرز تهیه سیلیس

طرز تهیه سیلیس : در واقع سیلیس همان شن موجود در سطح زمین است. شن عنصری از که از هزاران سال پیش بشر آن را کشف کرده و در مصارف گوناگون از آن استفاده کرده است. در گذشته از این ماده به عنوان مفیدترین و مهم ترین عنصر در سطح زمین یاد می کرده اند. شن از دو عنصر سیلیس و اکسیژن به وجود آمده است. برای آشنایی با سیلیس چیست و کاربرد آن به مقاله آن در سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید. در ادامه از این مطلب شما را با طرز ساخت این ماده بیشتر آشنا می کنیم.

طرز تهیه سیلیس از شن

همانطور که گفته شد ساختار یک دانه شن از اکسیژن و سیلیس به وجود آمده است. در ضمن یان ساختار بسیار محکم و مقاوم است، از این رو جدا کردن سیلیس از شن کمی دشوار است. برای این کار را حرارت بسیار بالا استفاده می کنند. ساختمان این عنصر به وسیله حرارت بالا شکسته می شود و به حالت دیگری تبدیل می شود. در این مرحله مواد گوناگونی به دست می آید که ر کدام خواص متفاوتی دارد و دارای مصارف گوناگونی است. از این نوع مواد یم توان به سیلان و سیلوکسان اشاره کرد. شن خود به صورت عادی از ارزان ترین مواد روی سطح زمین است و اکسیژن در طبیعت با دیگر مواد ترکیب می شود. در این میان سیلان است که ارزشمند است.

برای استفاده و استخراج سیلیس از شن، باید اکسیژن آن را از شن جدا کرد تا سیلیس آن مورد استفاده قرار گیرد. برای این جدا سازی باید اکسیژن را با یک ماده دیگری مانند کربن ترکیب کرد. برای این کار از برق استفاده می کنند. بعد از خارج کردن اکسیژن ماده باقی مانده برای ساخت سیلیس را با متیل کلراید ترکیب می کنند. به کل این فرایند روشو می گویند و این اسم گذاری به دلیل نام شخص کشف کننده این روش است.

لازم به ذکر است که تمامی این فرایند تحت شرایط کاملا کنترل شده از لحاظ فشار، دما و … می باشد. اما ممکن است سیلیس به دست آمده زیاد خاص نباشد و وجود مواد دیگری موجب ناخالصی آن شده باشد. برای طرز تهیه سیلیس خالص از برج های تقطیر به ارتفاع  ۵ تا ۱۵ متر استفاده می کنند. ابتدا   silica  ناخالص را وارد برج تقطیر کرده و به وسیله حرارت بالا و تحت تاثیر واکنش های شیمیایی آن را به سیلان ناخالص تبدیل می کنند.

نحوه ساخت انواع اشکال سیلیس

این ماده به دلیل داشت ساختار تتراهدرال و انعطاف پذیری بالا می تواند به اشکال کریستالی، آمورف و نانو سیلیس وجود داشته باشد. در این میان سیلیس های کریستالی و غیرکریستالی با استفاده از روش سنتز به وجود می آید. به عنوان مثال می توان کوارتز مصنوعی را به وسیله رشد هیدروترمال در اتوکلاو به دست آورد. سیلیس آمورف مصنوعی را نیز می توان از اکسیداسیون و هیدرولیز سیلیسیم تتراکلاید در یک شعله ی اکسیژن- متان به دست آورد.

سیلیکا نیز به اشکال گوناگون مانند سیلیکا ژل، پود سیلیکا، سیلیکا اورژل، سیلیس فوم و … وجود دارد. مقاله تفاوت سیلیس و سیلیکا در سایت آرا سنگ الوند در مورد تمایزهای این دو ماده توضیح داده است. روش های زیادی برای طرز تهیه سیلیس در این نوع است که می توان به خشک کردن فوق بحرانی، روش سل ژل، واکنش فاز بخار و تجزیه حرارتی اشاره کرد. در این میان شیوه سل ژل یک روند اقتصادی و مناسب برای سنتز مواد سیلیس است. در این روش سیلیس به ساختار شبکه ای متفاوت می تواند توسط واکنش تجزیه آبی و واکنش های تراکم با اکسیدهای قلیایی به عنوان یک پیش فرآورده به وجود آید. در حالت کلی ذرات سیلیس را می توان با واکنش شیمیایی تترا استرهای قلیایی سیلیکات با حلال های مخصوص به دست آورد.

خرید و قیمت سیلیس

هر چقدر مقدار خلوص سیلیس بیشتر باشد با کیفیت تر است. برای رسیدن به این خلوص با از روش های استاندارد طرز تهیه سیلیس استفاده کرد و انواع سنگ سیلیس را با روش های متفاوت دانه بندی کرد. از کاربرد سنگ سیلیس می توان به سرامیک سازی، شیشه سازی، ساخت وسایل ورزشی و ساختمان سازی اشاره کرد. شما برای خرید سیلیس و اطلاع از قیمت سنگ سیلیس می توانید به سایت مجموعه صنعتی آرا سنگ الوند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.