با ما تماس بگیرید

 • کیلومتر 45 همدان، ملایر
 • ۱۹–۰۸۱۳۲۳۱۳۵۱۷
 • arasang.alvand1@gmail.com
 • ۸صبح الی ۵ بعد ازظهر

فلدسپات (Feldspar )

دسته :

فلدسپات ازمهم‌ترین کانیهای سنگی آذرین بشمار می‌آیند. فلدسپاتها به سه گروه کلسیک، پتاسیک و سدیک تقسیم‌بندی می‌شوند. آنورتیت به فرمول شیمیایی (CaAl2Si2O8) فلدسپات نوع کلسیک است و آلبیت به فرمول شیمیایی (NaAlSi3O8) فلدسپات نوع سدیک و پتاسیم فلدسپات به فرمول شیمیایی (KAlSi3O8) فلدسپات نوع پتاسیک آن است .

 

از طریق شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

تلفن همراه کارشناسان فروش:

تلفن همراه کارشناس معدن:

توضیحات

فلدسپات از جمله مهم ترین مواد معدنی محسوب می شوند و قیمت فلدسپات با توجه به میزان کیفیت آن تعیین می شود. در حال حاضر فلدسپار سدیک و پتاسیک به دلیل داشتن کیفیت بالا، دارای قیمت بیشتری نیز هستند. به طور کلی فلدسپات (feldspar) ازمهم‌ترین کانی های سنگی آذرین، مانند گارنت بشمار می‌آیند که در اطراف ما، بسیار به کاربرده شده است.

فلدسپات ها شاخه ای از مواد معدنی سنگ ساز تکتوسیلیکات هستند که دارای موادی مانند کلسیم، پتاسیم یا سدیم می باشد. ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی آراسنگ، به بررسی فلدسپات ها چیست؟ فرمول (Feldspar)، آنالیز، انواع ، معنی فلدسپات پلاژیوکلاز و … می پردازیم. شما می توانید برای خرید فلدسپات، روی لینک ضربه بزنید.

فلدسپات چیست؟

فلدسپات‌ها فراوان‌ترین کانی‌های سنگ ساز هستند که 60 درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهند. فلدسپات‌ها در سنگ‌های آذرین وجود دارند که از ماگمای خنک کننده متبلور می‌شوند و در چندین سنگ دگرگونی نیز وجود دارند. همانطور که این سنگ‌ها هوا می‌شوند و از هم می‌پاشند، فلدسپات ها توسط باد، هوا و رودخانه‌ها همراه با رسوبات دیگر حمل می‌شوند. این محصول کانی‌های آلومینوسیلیکات پیچیده‌ای هستند که حاوی پتاسیم، سدیم و کلسیم می‌باشند.

فلدسپات به نقل از ویکی پدیا:

فِلدِسپات (قدیمی‌تر: فلسپار) نوعی کانی بلورین است که از سیلیکات آلومینیم و سدیم و پتاسیم و کلسیم تشکیل شده و در سنگ‌های آذرین یافت می‌شود).

خواص فیزیکی کانی‌های فلدسپات

ویژگی‌های فیزیکی توضیحات
طبقه بندی شیمیایی سیلیکات
رنگ معمولاً سفید، صورتی، خاکستری یا قهوه ای است. همچنین بی رنگ، زرد، نارنجی، قرمز، سیاه، آبی، سبز.
خط سفید
درخشش زجاجیه. مرواریدی در برخی از صورت های دکلره.
دیافانی معمولاً شفاف تا مات است. به ندرت شفاف است.
رخ از دو جهت عالی صفحات برش معمولاً در زاویه 90 درجه یا نزدیک به آن متقاطع می شوند.
سختی Mohs 6 تا 6.5
وزن مخصوص 2.5 تا 2.8
خواص تشخیصی برش کامل، با صورت های رخ که معمولاً در 90 درجه یا نزدیک به آن متقاطع می شوند. سختی ثابت، وزن مخصوص و درخشش مرواریدی روی صورت های برش.
ترکیب شیمیایی یک ترکیب شیمیایی عمومی از X(Al,Si) 4 O 8 که X معمولاً پتاسیم، سدیم یا کلسیم است، اما بندرت می تواند باریم، روبیدیم یا استرانسیوم باشد.
سیستم کریستال تری کلینیک، مونوکلینیک
کاربرد فلدسپات خرد شده و پودر شده مواد اولیه مهم برای ساخت شیشه بشقاب، شیشه ظرف، محصولات سرامیکی، رنگ، پلاستیک و بسیاری از محصولات دیگر است. انواع ارتوکلاز، لابرادوریت، اولیگوکلاز، میکروکلین و سایر کانی‌های فلدسپات برش داده شده و به‌عنوان جواهرات وجهی و کابوشون استفاده می‌شود.

رنگ و سختی فلدسپات

کانی‌های فلدسپات در رنگ‌های مختلفی از جمله بی رنگ، سفید، خاکستری، صورتی، قهوه‌ای، زرد و سبز وجود دارند. تفاوت در رنگ این کانی تا حدودی به دلیل وجود مواد معدنی کوچک است. به عنوان مثال، آخال‌های هماتیت فلدسپات‌های صورتی و قرمز را تشکیل می‌دهند، در حالی که اکسیدهای آهن-تیتانیوم باعث ایجاد فلدسپات‌های خاکستری و سفید می‌شوند. سختی فلدسپات در مقیاس سختی Mohs از 6 تا 6.5 متغیر است، به اندازه‌ای نرم است که با سوهان فولادی خراشیده شود، اما به اندازه‌ای سخت است که با ناخن خراشیده شود. از این رو خرید فلدسپات برای کاربردهای که نیاز به سختی است، بسیار محبوب می‌باشد.

انواع فلدسپات

نام این گروه از کانی ها از دو کلمه  Feld  به معنی صحرا و  spar به معنی لکه گرفته شده است. دلیل نامگذاری این گروه از کانی ها به فلدسپار (فلدسپات) ایجاد نقاط سفید رنگ توسط این کانیها در مناطق مسطح و بیابانی، پس از رها شدن این کانی ها از متن سنگ هاست (در اثر عوامل هوازدگی ).  فلدسپات ها، بر اساس ترکیب شیمیایی سنگ ها، به دو گروه طبقه بندی می شوند. همچنین کانی فلدسپات، به سه گروه فلدسپات کلسیک، فلدسپات پتاسیک و فلدسپات سدیک تقسیم‌بندی می‌شوند. طبیعی است که قیمت فلدسپات در هر کدام نوع متفاوت باشد. برای آشنایی بیشتر با فرمول فلدسپات ها، چند مثال از این سه ترکیب را برای شما در جدول زیر آورده ایم:

:آنورتیت به فرمول شیمیایی (CaAl2Si2O8) فلدسپات نوع کلسیک
:آلبیت فرمول شیمیایی (NaAlSi3O8) نوع سدیک و پتاسیم
:فلدسپات فرمول شیمیایی  (KAlSi3O8)  نوع پتاسیک

قیمت فلدسپات

فلدسپات های آلکالن (قلیایی):

مواد معدنی بین آلبریت و ارتوکلاز به عنوان فلدسپات قلیایی شناخته شده هستند. علت معنی فلدسپات قلیایی، وجود مواد معدنی سدیم و پتاسیم در آن می باشد. قیمت فلدسپات قلیایی با پلاژیوکلار متفاوت است.

فلدسپات های پلاژیوکلاز:

مواد معدنی که ترکیباتش بر اساس محلول جامد بین آلبوریت و آنورتیت می باشد و در یکی از شکاف هایش شیار های کوچکی دیده می شود که به طور معمول مخطط یا خط خطی می باشند. فلدسپات ها اکثراً دارای رنگ مات سفید بوده ولی به رنگهای خاکستری، شیری، قرمز جگری و سبز روشن نیز در انواع فلدسپات پتاسیک و فلدسپات سدیک دیده می شوند .همچنین؛ دارای شکل شیشه ای می باشند.

فلدسپات پتاسیک

از دیگر انواع فلدسپات ها، فلدسپات پتاسیک می باشد که دارای خصوصیات خارق العاده ای می باشد. کانی فلدسپات پتاسیک، در اکثر موارد به عنوان کمک ذوب و ماده اصلی سازنده ساخته‌های سرامیکی کاربردارد. از آن جا که میزان مصرف feldspar پتاسیک، در سطح بالاتری قرار دارد، ارزش اقتصادی و قیمت فلدسپات پتاسیک از فلدسپات سدیک بیشتر است. چند ریختی های پتاسیم فلدسپات (Feldspar )، عبارت‌اند از:

 • سانیدین؛
 • ارتوکلاز؛
 • میکروکلین؛
 • آدولاریا.

سنگ فلدسپات

صنایع عمده مصرف کننده کانیهای گروه فلدسپات (Feldspar ) را بشناسید!

این محصول در صنایع مختلفی، به عنوان ماده کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند. مصرف اصلی کانی فلد اسپات در صنایع شیشه می باشد. در ادامه آنالیز فلدسپات ها،  به 5 مورد از برترین کاربرد فلد اسپات ها، در صنایع عمده اشاره می کنیم:

صنایع شیشه جام و ظروف شیشه ای:

فلدسپات (Feldspar )، در تولید شیشه همانند یک کاتالیزور شار، موجب کاهش دمای کوارتز و کمک به حفظ ویسکوزیته شیشه تولید شده در محدوده صحیح می شود.

لعاب:

ساخت لعاب مینا، یکی دیگر از کاربرد های فلدسپات پتاسیم می باشد. این کانی با اطمینان از عدم وجود خطا، به بالا بردن زیبایی محصول نهایی کمک می کند.

پر کننده ها و ساینده ها:

از کانی فلد اسپات ها به همراه برخی ترکیبات مانند اکسید منیزیم، کلرید منیزیم و سایر چسب های مصنوعی، به عنوان اتصال دهنده در ساخت دیسک، چرخ، ساینده و … استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت فلدسپات با کارشناسان سایت آرا سنگ الوند در تماس باشید.

سنگ های قیمتی:

کانی فلدسپات پتاسیم، در سنگ خورشید، سنگ ماه، لابرادوریت، اسپکترولیت و آمازونیت؛ که دارای ارزش اقتصادی هستند و به عنوان سنگ های قیمتی برای زیبایی نیز استفاده می شوند.

الکترودهای جوشکاری:

به علت وجود خاصیت شار عالی در کانی فلدسپات (Feldspar )، در پوشش جوشکاری، فرآیند قوس دستی، فرآیند جوشکاری آلیاژ های آهنی در صنایع کشتی سازی، فولاد های سخت و … از آن ها استفاده می شود.

فلدسپات

برخی دیگر از کاربرد های فلدسپات شامل موارد زیر نیز می باشد:

 • لیوان های سرامیکی و شیشه ای؛
 • فایبرگلاس مورد استفاده در عایق بندی ها؛
 • صنایع سرامیک (بدنه سرامیک، کاشی، چینی بهداشتی،….).

همچنین، از فلدسپات فرآوری نشده در تولید الومینا از نفلین سینیت، قطعات سنگی سخت قابل مصرف در راه سازی، اطفاء شعله در صنایع کبریت سازی و …. استفاده می‌شود .

تفکیک تجاری کانی های گروه feldspar، شامل فلدسپات های پتاسیم دار با حداقل K2O=0/010   و فلدسپات های سدیم دار با حداقلNa2o=0/07  می‌شود. قیمت فلدسپات در هر کدام گروه ها متفاوت است. مجموع درصد دو اکسید قلیایی  k2O,Na2o تعیین کننده میزان مصرف آن در صنایع شیشه است .

لازم به ذکر است که؛ بیشتر کاربرد های feldspar، از برخورد حرارت به کانی فلدسبات ناشی می شود. رفتار آنها، اغلب شبیه شار می باشد و در دمای 700 تا 800 تمایل دارند؛ حالتی انتقالی شکننده به شکل پذیر داشته باشند. قسمت اعظم کانی های گروه فلد اسپات، در صنایع سرامیک و شیشه مورداستفاده قرار می گیرد.

محیط تشکیل فلدسپات ها کجاست؟

فلدسپات ها، ۵۰ درصد سیلیکات های جامد زمین، ۶۰ درصد کانی های سنگ های آذرین درونی، ۳۰ درصد کانی های سنگ های دگرگونی و ۱۱ درصد کانی های ماسه سنگ ها را تشکیل می دهند . کانی فلدسپات های پلاژیوکلاز سدیم دار مثل آلبیت و الیگوکلاز در سنگ های آذرین درونی با ترکیب اسیدی مثل گرانیت، پگماتیت، گرانودیوریت و مونزونیت دیده می شود .

فلدسپات پلاژیوکلازهای کلسیم دار، مثل آندزین ، لابرادور ، بیتونیت و آنورتیت در سنگ های آذرین درونی با ترکیب بازیک مثل گابرو، بازالت، دیوریت و آندزیت، دیده می شود. برای اطلاع از قیمت فلدسپات با کارشناس های سایت آرا سنگ الوند در ارتباط باشید.

میکروکلین، در سنگهای عمیق مثل گرانیت ها، سینیت ها و پگماتیت ها که به آرامی سرد شده اند؛ دیده می شود . ارتوکلاز در سنگهای نفوذی که در دمای متوسط و نسبتاً سریع سرد شده اند مشاهده می شود . سانیدین، مخصوص گدازه های با دمای زیاد مثل تراکیت ها و ریولیت ها است. 6 سنگ اصلی، به عنوان منابع مهم تأمین کننده فلد اسپات شناخته می شوند؛ که عبارتند از :

 1. پگماتیتهای همراه با گرانیت گرافیکی؛
 2. آلاسکیت؛
 3. آپلیت؛
 4. گرانیت؛
 5. ماسه های فلد اسپاتی سواحل و بستر رودخانه ها؛
 6. کوارتزیت فلدسپاتی.

معدن فلدسپار

حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد سنگ های پگماتیتی را فلدسپات ها و ۲۵ تا ۳۰ درصد آن را کوارتز تشکیل می دهد . آلاسکیت، سنگی است با ترکیب گرانیتی و رنگ روشن که فاقد کانیهای تیره است . این سنگ از ۴۵ درصد فلدسپات پلاژیوکلاز، ۲۰ درصد میکروکلین، ۲۵ درصد کوارتز و ۱۰ درصد مسکویت تشکیل شده است. البته این که فلدسپار تولید کدام منطقه باشد در قیمت فلدسپات تاثیرگذار است.

سالهاست که به عنوان سنگ معدن میکا و فلد اسپات در امریکا مورد بهره برداری قرار می گیرد . آپلیت ها، از جمله سنگ های آذرین درونی هستند که دارای ترکیب گرانیتی بوده اند. این کانی، با رنگ روشن و حالت دانه شکری خود، دارای مقادیر زیادی feldspar هستند.

 دیگر نکات کاربردی آنالیز فلدسپات (Feldspar) در تولید و صنعت:

در اکثر موارد، از کانی فلدسپات پتاسیک به عنوان ماده اصلی سازنده سرامیک ها و کمک ذوب استفاده می شود؛ در حالی که از فلدسپات سدیک در تهیه شیشه و لعاب استفاده می گردد. از این رو با توجه به نیاز خود باید اقدام به خرید کرده تا قیمت فلدسپات برای شما مقرون به صرفه باشد. آلومینیم موجود در فلد اسپات ها، به جای قسمتی از سیلیس، در شیشه جایگزین شده و مقاومت فیزیکی شیشه را در برخورد با اشیاء، خمیدگی و حرارتهای ناگهانی افزایش می دهد . مقدار اکسید آهن feldspar، برای مصرف در صنایع چینی و لعاب، نباید از ۵/۰ درصد و در صنایع شیشه نباید از ۳۵/۰ درصد بیشتر باشد . مقدار اکسید آلومینیم کانی فلدسپات ها نیز، نباید از ۱۵ درصد تجاوز کند .

در حدود ۶۵ درصد از آلکالی فلد اسپات ها در صنایع شیشه سازی، ۳۰ درصد در صنایع سرامیک و ۵ درصد به عنوان پرکننده در صنایع لاستیک سازی، رنگ سازی و سایر موارد مصرف می شود. کانی هایی مثل نفلین و تالک می توانند به عنوان جانشین کانی فلدسپات ها، در صنایع سرامیک و شیشه استفاده شود . آمازونیت با رنگ سبز روشن و آنورتیت شیری می توانند؛ به عنوان کانی نیمه قیمتی مورد استفاده قرار گیرد . انواع فلدسپات پلاژیوکلاز که خصوصیت بازتاب صدفی نشان می دهند؛ پس از تراش با نام ماه سنگ، فروخته می شوند .

مهمترین کشورهای تولیدکننده فلدسپات (Feldspar) کدام اند؟

مقدار تولید feldspar دنیا، در سال ۱۹۹۴، حدود ۵/۶ میلیون تن بوده است . کشورهای مهم تولیدکننده فلدسپات و گارنت دنیا، ایتالیا، امریکا، فرانسه، آلمان، روسیه، تایلند، کره جنوبی و مکزیک می باشند.

فلدسپات درجه یک

عوامل موثر در قیمت فلدسپات

فلدسپات از جمله مهم ترین مواد معدنی محسوب می شوند و قیمت فلدسپات با توجه به میزان کیفیت آن تعیین می شود. در حال حاضر فلدسپار سدیک و پتاسیک به دلیل داشتن کیفیت بالا، دارای قیمت بیشتری نیز هستند.

فلدسپارها از جمله مهم ترین کاین های سنگ آذرین هستند. فلسپار در سه نوع کلسیک، پتاسیک و سدیک در بازار وجود دارند که باید براساس نیاز خود دست به انتخاب بزنید. در ضمن این محصول در تولیدات داخلی و خارجی در بازار به صورت فله ای، کیلویی و بسته بندی موجود هستند. از این رو نرخ فلدسپات تحت تاثیر هر کدام از عوامل متفاوت است. به همین دلیل شما برای اطلاع از قیمت فلدسپات می توانید با کارشناسان سایت آرا سنگ الوند در تماس باشید.

نتیجه گیری:

فلدسپات ها، از اجسام سنگین گرانیتی استخراج می شوند. انواع فلدسپات ها از اجزای پوسته زمین است. معادن موجود در سراسر جهان، این محصول خام را استخراج و نیاز به این ماده معدنی را تامین می کنند. ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی آرا سنگ الوند، به پاسخ سوالات فلد اسپات چیست؟ معنی کانی فلدسپات (Feldspar)، فرمول فلدسپات، انواع فلدسپات (فلدسپات سیدیک، فلدسپات پتاسیک و فلدسپات پلاژیوکلاز)، آنالیز فلدسپات و… پرداخته ایم. همچنین؛ قیمت فلد اسپات، وابسته به میزان گرید آن می باشد و متفاوت است. شما می توانید برای اطلاع از قیمت فلدسپات، روی لینک ضربه بزنید یا به ابتدای مقاله مراجعه کنید.

منبع: en.wikipedia.org، www.britannica.com،geology.com،mineralseducationcoalition.org

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فلدسپات (Feldspar )”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *