با ما تماس بگیرید

 • کیلومتر 45 همدان، ملایر
 • ۱۹–۰۸۱۳۲۳۱۳۵۱۷
 • arasang.alvand1@gmail.com
 • ۸صبح الی ۵ بعد ازظهر

فلدسپات (Feldspar)

دسته :

فلدسپات‌ها از مهم‌ترین کانی‌های سنگی آذرین هستند که به سه دسته کلسیک، پتاسیک و سدیک تقسیم می‌شوند. هر یک از انواع فلدسپات دارای ویژگی‌ها و کیفیت متفاوتی هستند و قیمت این محصولات بسته به نوع و کیفیت آن‌ها متفاوت است. هر نوع از فلدسپات بر اساس ویژگی‌هایی که دارند در کاربردهای مشخصی استفاده می‌شوند.

شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت و خرید فلدسپات بر اساس نیاز و کاربرد موردنظر خود با کارشناسان ما تماس بگیرید و پس از کسب مشاوره، محصول موردنیاز خود را خریداری کنید.

از طریق شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

تلفن همراه کارشناسان فروش:

تلفن همراه کارشناس معدن:

توضیحات

فلدسپات از جمله مهم‌ترین مواد معدنی محسوب می‌شود و قیمت فلدسپات با توجه به میزان کیفیت آن متفاوت است. در حال حاضر فلدسپار سدیک و پتاسیک به دلیل داشتن کیفیت بالا، دارای قیمت بیشتری هستند. به طور کلی فلدسپات (feldspar) از مهم‌ترین کانی‌های سنگی آذرین، مانند گارنت به شمار می‌آید که در اطراف ما، بسیار به کار برده شده است.

فلدسپات‌ها شاخه‌ای از مواد معدنی سنگ ساز تکتوسیلیکات هستند که دارای موادی مانند کلسیم، پتاسیم یا سدیم می‌باشند. ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی آراسنگ، به بررسی فلدسپا‌ت چیست؟ فرمول (Feldspar)، آنالیز، انواع، معنی فلدسپات پلاژیوکلاز و … می‌پردازیم. شما می‌توانید برای خرید فلدسپات با بهترین قیمت و کیفیت از طریق سایت ما اقدام کنید.

فلدسپات چیست؟

فلدسپات‌ها فراوان‌ترین کانی‌های سنگ ساز هستند که 60 درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهند. فلدسپات‌ها در سنگ‌های آذرین وجود دارند که از ماگمای خنک کننده متبلور می‌شوند و در چندین سنگ دگرگونی نیز وجود دارند. همانطور که این سنگ‌ها هوا می‌شوند و از هم می‌پاشند، فلدسپات‌ها توسط باد، هوا و رودخانه‌ها همراه با رسوبات دیگر حمل می‌شوند. این محصول کانی‌های آلومینوسیلیکات پیچیده‌ای هستند که حاوی پتاسیم، سدیم و کلسیم می‌باشند. برای اطلاع بیشتر به مقاله «کانی فلدسپات چیست؟» مراجعه کنید.

فلدسپات به نقل از ویکی پدیا:

فِلدِسپات (قدیمی‌تر: فلسپار) نوعی کانی بلورین است که از سیلیکات آلومینیم و سدیم و پتاسیم و کلسیم تشکیل شده و در سنگ‌های آذرین یافت می‌شود.

خواص فیزیکی کانی‌های فلدسپات

ویژگی‌های فیزیکی توضیحات
طبقه‌بندی شیمیایی سیلیکات
رنگ معمولاً به رنگ‌های سفید، صورتی، خاکستری، زرد، نارنجی، قرمز، سیاه، آبی، سبز و در برخی موارد بی‌رنگ دیده می‌شود.قهوه ای است.
خط سفید
درخشش زجاجیه. مرواریدی در برخی از صورت‌های دکلره.
دیافانی معمولاً شفاف تا مات (به ندرت شفاف است.)
رخ از دو جهت عالی صفحات برش معمولاً در زاویه 90 درجه یا نزدیک به آن متقاطع می‌شوند.
سختی Mohs 6 تا 6.5
وزن مخصوص 2.5 تا 2.8
خواص تشخیصی برش کامل، با صورت‌های رخ که معمولاً در 90 درجه یا نزدیک به آن متقاطع می‌شوند. سختی ثابت، وزن مخصوص و درخشش مرواریدی روی صورت‌های برش.
ترکیب شیمیایی یک ترکیب شیمیایی عمومی از X(Al,Si) 4 O 8 که X معمولاً پتاسیم، سدیم یا کلسیم است، اما به ندرت می‌تواند باریم، روبیدیم یا استرانسیوم باشد.
سیستم کریستال تری کلینیک، مونوکلینیک
کاربرد فلدسپات خرد شده و پودر شده مواد اولیه مهم برای ساخت شیشه بشقاب، شیشه ظرف، محصولات سرامیکی، رنگ، پلاستیک و بسیاری از محصولات دیگر است. انواع ارتوکلاز، لابرادوریت، اولیگوکلاز، میکروکلین و سایر کانی‌های فلدسپات برش داده شده و به‌عنوان جواهرات وجهی و کابوشون استفاده می‌شود.

رنگ و سختی فلدسپات

کانی‌های فلدسپات در رنگ‌های مختلفی از جمله بی رنگ، سفید، خاکستری، صورتی، قهوه‌ای، زرد و سبز وجود دارند. تفاوت در رنگ این کانی تا حدودی به دلیل وجود مواد معدنی کوچک است. به عنوان مثال، آخال‌های هماتیت فلدسپات‌های صورتی و قرمز را تشکیل می‌دهند، در حالی که اکسیدهای آهن-تیتانیوم باعث ایجاد فلدسپات‌های خاکستری و سفید می‌شوند. سختی فلدسپات در مقیاس سختی Mohs از 6 تا 6.5 متغیر است، به اندازه‌ای نرم است که با سوهان فولادی خراشیده شود؛ اما به اندازه‌ای سخت است که با ناخن خراشیده شود. از این رو خرید فلدسپات برای کاربردهای که نیاز به سختی است، بسیار محبوب می‌باشد.

ترکیب فلدسپات

تکتوسیلیکات‌ها یا کانی‌های سیلیکاتی نوعی کانی طبیعی هستند. یون‌های سیلیکون توسط یون‌های اکسیژن مشترک به هم متصل می‌شوند تا یک شبکه سه‌بعدی در این نوع کانی تشکیل دهند. سه عضو انتهایی ممکن است برای بیان ترکیبات عناصر اصلی در فلدسپات مشترک استفاده شود.

ساختار فلدسپار

چهار وجهی آلومینوسیلیکات، ستون فقرات کریستال‌های فلدسپات را تشکیل می‌دهند. یک یون آلومینیوم یا سیلیکون توسط چهار یون اکسیژن در هر چهار وجهی احاطه شده است. یک شبکه سه بعدی زمانی تشکیل می‌شود که هر یون اکسیژن توسط یک چهار وجهی همسایه به اشتراک گذاشته شود. زنجیره‌های بلندی از چهار وجهی آلومینوسیلیکات دیده می‌شود که به دلیل شکل خمیده‌شان اغلب به آن‌ها زنجیره‌های میل لنگ گفته می‌شود. هر زنجیر میل لنگ با اتصال به زنجیره‌های میل لنگ همسایه یک شبکه سه بعدی از حلقه‌های چهار عضوی ذوب شده را تشکیل می‌دهد. این ساختار به اندازه‌ای باز است که کاتیون‌ها (معمولاً سدیم، پتاسیم یا کلسیم) درون آن قرار بگیرند و بار را متعادل کنند.

انواع فلدسپات

نام این گروه از کانی‌ها از دو کلمه Feld به معنی صحرا و spar به معنی لکه گرفته شده است. دلیل نامگذاری این گروه از کانی‌ها به فلدسپار (فلدسپات)، ایجاد نقاط سفید رنگ توسط این کانی‌ها در مناطق مسطح و بیابانی، پس از رها شدن این کانی‌ها از متن سنگ‌هاست (در اثر عوامل هوازدگی ). فلدسپات‌ها بر اساس ترکیب شیمیایی سنگ‌ها، به دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند. همچنین کانی فلدسپات، به سه گروه فلدسپات کلسیک، فلدسپات پتاسیک و فلدسپات سدیک تقسیم‌بندی می‌شوند. طبیعی است که قیمت فلدسپات در هر کدام نوع متفاوت باشد. برای آشنایی بیشتر با فرمول فلدسپات‌ها، چند مثال از این سه ترکیب را برای شما در جدول زیر آورده‌ایم:

آنورتیت به فرمول شیمیایی (CaAl2Si2O8) فلدسپات نوع کلسیک
آلبیت فرمول شیمیایی (NaAlSi3O8) نوع سدیک و پتاسیم
فلدسپات فرمول شیمیایی  (KAlSi3O8)  نوع پتاسیک

قیمت فلدسپات

فلدسپات‌های آلکالن (قلیایی):

مواد معدنی بین آلبریت و ارتوکلاز به عنوان فلدسپات قلیایی شناخته شده هستند. علت معنی فلدسپات قلیایی، وجود مواد معدنی سدیم و پتاسیم در آن می‌باشد. قیمت فلدسپات قلیایی با پلاژیوکلار متفاوت است.

فلدسپات‌های پلاژیوکلاز:

مواد معدنی که ترکیباتش بر اساس محلول جامد بین آلبوریت و آنورتیت می‌باشد و در یکی از شکاف‌هایش شیارهای کوچکی دیده می‌شود که به طور معمول مخطط یا خط خطی می‌باشند. فلدسپات‌ها اکثراً دارای رنگ مات سفید بوده ولی به رنگ‌های خاکستری، شیری، قرمز جگری و سبز روشن نیز در انواع فلدسپات پتاسیک و فلدسپات سدیک دیده می‌شوند .همچنین فلذسپات‌ها دارای شکل شیشه‌ای می‌باشند.

فلدسپات پتاسیک

از دیگر انواع فلدسپات‌ها، فلدسپات پتاسیک می‌باشد که دارای خصوصیات خارق العاده‌ای است. کانی فلدسپات پتاسیک، در اکثر موارد به عنوان کمک ذوب و ماده اصلی سازنده ساخته‌های سرامیکی کاربرد دارد. از آن جا که میزان مصرف feldspar پتاسیک، در سطح بالاتری قرار دارد، ارزش اقتصادی و قیمت فلدسپات پتاسیک از فلدسپات سدیک بیشتر است. چند ریختی‌های پتاسیم فلدسپات (Feldspar )، عبارتند از:

 • سانیدین؛
 • ارتوکلاز؛
 • میکروکلین؛
 • آدولاریا.

سنگ فلدسپات

صنایع عمده مصرف کننده کانی‌های گروه فلدسپات (Feldspar ) را بشناسید!

این محصول در صنایع مختلفی، به عنوان ماده کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف اصلی کانی فلدسپات در صنایع شیشه می‌باشد. در ادامه آنالیز فلدسپات‌ها، به 5 مورد از برترین کاربرد فلدسپات ها، در صنایع عمده اشاره می‌کنیم:

صنایع شیشه جام و ظروف شیشه‌ای:

فلدسپات (Feldspar )، در تولید شیشه همانند یک کاتالیزور شار، موجب کاهش دمای کوارتز و کمک به حفظ ویسکوزیته شیشه تولید شده در محدوده صحیح می‌شود.

لعاب:

ساخت لعاب مینا، یکی دیگر از کاربردهای فلدسپات پتاسیم می‌باشد. این کانی با اطمینان از عدم وجود خطا، به بالا بردن زیبایی محصول نهایی کمک می‌کند.

پر کننده‌ها و ساینده‌ها:

از کانی فلدسپات‌ها به همراه برخی ترکیبات مانند اکسید منیزیم، کلرید منیزیم و سایر چسب‌های مصنوعی، به عنوان اتصال دهنده در ساخت دیسک، چرخ، ساینده و … استفاده می‌شود. برای اطلاع از قیمت فلدسپات با کارشناسان سایت آراسنگ الوند در تماس باشید.

سنگ‌های قیمتی:

کانی فلدسپات پتاسیم، در سنگ خورشید، سنگ ماه، لابرادوریت، اسپکترولیت و آمازونیت؛ که دارای ارزش اقتصادی هستند و به عنوان سنگ‌های قیمتی برای زیبایی نیز استفاده می‌شوند کاربرد دارد.

الکترودهای جوشکاری:

به علت وجود خاصیت شار عالی در کانی فلدسپات (Feldspar)، از این ماده در پوشش جوشکاری، فرآیند قوس دستی، فرآیند جوشکاری آلیاژهای آهنی در صنایع کشتی‌سازی، فولاد‌های سخت و … استفاده می‌شود.

فلدسپات

برخی دیگر از کاربرد‌های فلدسپات شامل موارد زیر نیز است:

 • لیوان‌های سرامیکی و شیشه‌ای؛
 • فایبرگلاس مورد استفاده در عایق بندی‌ها؛
 • صنایع سرامیک (بدنه سرامیک، کاشی، چینی بهداشتی و …).

همچنین، از فلدسپات فرآوری نشده در تولید الومینا از نفلین سینیت، قطعات سنگی سخت قابل مصرف در راه سازی، اطفاء شعله در صنایع کبریت سازی و … استفاده می‌شود.

تفکیک تجاری کانی‌های گروه feldspar، شامل فلدسپات‌های پتاسیم دار با حداقل K2O=0/010 و فلدسپات‌های سدیم دار با حداقلNa2o=0/07 است. قیمت فلدسپات در هر کدام گروه‌ها متفاوت است. مجموع درصد دو اکسید قلیایی k2O,Na2o، تعیین کننده میزان مصرف آن در صنایع شیشه است.

لازم به ذکر است که؛ بیشتر کاربردهای feldspar، از برخورد حرارت به کانی فلدسبات ناشی می‌شود. رفتار آن‌ها، اغلب شبیه شار می‌باشد و در دمای 700 تا 800 تمایل دارند؛ حالتی انتقالی شکننده به شکل پذیر داشته باشند. قسمت اعظم کانی‌های گروه فلدسپات، در صنایع سرامیک و شیشه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

محیط تشکیل فلدسپات‌ها کجاست؟

فلدسپات‌ها، ۵۰ درصد سیلیکات‌های جامد زمین، ۶۰ درصد کانی‌های سنگ‌های آذرین درونی، ۳۰ درصد کانی‌های سنگ‌های دگرگونی و ۱۱ درصد کانی‌های ماسه سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند. کانی فلدسپات‌های پلاژیوکلاز سدیم دار مثل آلبیت و الیگوکلاز در سنگ‌های آذرین درونی با ترکیب اسیدی مثل گرانیت، پگماتیت، گرانودیوریت و مونزونیت دیده می‌شود.

فلدسپات پلاژیوکلازهای کلسیم دار، مثل آندزین، لابرادور ، بیتونیت و آنورتیت در سنگ‌های آذرین درونی با ترکیب بازیک مثل گابرو، بازالت، دیوریت و آندزیت، دیده می‌شود. برای اطلاع از قیمت فلدسپات با کارشناس‌های سایت آراسنگ الوند در ارتباط باشید.

میکروکلین، در سنگ‌های عمیق مثل گرانیت‌ها، سینیت‌ها و پگماتیت‌ها که به آرامی سرد شده‌اند؛ دیده می‌شود . ارتوکلاز در سنگ‌های نفوذی که در دمای متوسط و نسبتاً سریع سرد شده‌اند مشاهده می‌شود. سانیدین، مخصوص گدازه‌های با دمای زیاد مثل تراکیت‌ها و ریولیت‌ها است. 6 سنگ اصلی، به عنوان منابع مهم تأمین کننده فلدسپات شناخته می‌شوند؛ که عبارتند از :

 1. پگماتیت‌های همراه با گرانیت گرافیکی؛
 2. آلاسکیت؛
 3. آپلیت؛
 4. گرانیت؛
 5. ماسه‌های فلداسپاتی سواحل و بستر رودخانه‌ها؛
 6. کوارتزیت فلدسپاتی.

معدن فلدسپار

حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد سنگ‌های پگماتیتی را فلدسپات‌ها و ۲۵ تا ۳۰ درصد آن را کوارتز تشکیل می‌دهد . آلاسکیت، سنگی است با ترکیب گرانیتی و رنگ روشن که فاقد کانی‌های تیره است. این سنگ از ۴۵ درصد فلدسپات پلاژیوکلاز، ۲۰ درصد میکروکلین، ۲۵ درصد کوارتز و ۱۰ درصد مسکویت تشکیل شده است. البته این که فلدسپار تولید کدام منطقه باشد در قیمت فلدسپات تاثیرگذار است.

این ماده سال‌ها است که به عنوان سنگ معدن میکا و فلدسپات در آمریکا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. آپلیت‌ها، از جمله سنگ‌های آذرین درونی هستند که دارای ترکیب گرانیتی بوده‌اند. این کانی، با رنگ روشن و حالت دانه شکری خود، دارای مقادیر زیادی feldspar هستند.

دیگر نکات کاربردی آنالیز فلدسپات (Feldspar) در تولید و صنعت:

در اکثر موارد، از کانی فلدسپات پتاسیک به عنوان ماده اصلی سازنده سرامیک‌ها و کمک ذوب استفاده می‌شود. در حالی که از فلدسپات سدیک در تهیه شیشه و لعاب استفاده می‌گردد. از این رو با توجه به نیاز خود باید اقدام به خرید کرده تا قیمت فلدسپات برای شما مقرون به صرفه باشد. آلومینیم موجود در فلدسپات‌ها، به جای قسمتی از سیلیس، در شیشه جایگزین شده و مقاومت فیزیکی شیشه را در برخورد با اشیاء، خمیدگی و حرارت‌های ناگهانی افزایش می‌دهد . مقدار اکسید آهن feldspar، برای مصرف در صنایع چینی و لعاب، نباید از ۵/۰ درصد و در صنایع شیشه نباید از ۳۵/۰ درصد بیشتر باشد. مقدار اکسید آلومینیم کانی فلدسپات‌ها نیز، نباید از ۱۵ درصد تجاوز کند.

در حدود ۶۵ درصد از آلکالی فلدسپات‌ها در صنایع شیشه‌سازی، ۳۰ درصد در صنایع سرامیک و ۵ درصد به عنوان پرکننده در صنایع لاستیک سازی، رنگ سازی و سایر موارد مصرف می‌شود. کانی‌هایی مثل نفلین و تالک می‌توانند به عنوان جانشین کانی فلدسپات‌ها، در صنایع سرامیک و شیشه استفاده شود‌. آمازونیت با رنگ سبز روشن و آنورتیت شیری می‌توانند؛ به عنوان کانی نیمه قیمتی مورد استفاده قرار گیرد. انواع فلدسپات پلاژیوکلاز که خصوصیت بازتاب صدفی نشان می‌دهند؛ پس از تراش با نام ماه سنگ، فروخته می‌شوند.

مهم‌ترین کشورهای تولیدکننده فلدسپات (Feldspar) کدام‌اند؟

مقدار تولید feldspar دنیا، در سال ۱۹۹۴، حدود ۵/۶ میلیون تن بوده است. کشورهای مهم تولیدکننده فلدسپات و گارنت دنیا، ایتالیا، امریکا، فرانسه، آلمان، روسیه، تایلند، کره جنوبی و مکزیک می‌باشند.

فلدسپات درجه یک

عوامل موثر در قیمت فلدسپات

فلدسپات از جمله مهم‌ترین مواد معدنی محسوب می‌شود و قیمت فلدسپات با توجه به میزان کیفیت آن تعیین می‌شود. در حال حاضر فلدسپار سدیک و پتاسیک به دلیل داشتن کیفیت بالا، دارای قیمت بیشتری نیز هستند.

فلدسپارها از جمله مهم‌ترین کانی‌های سنگ آذرین هستند. فلسپار در سه نوع کلسیک، پتاسیک و سدیک در بازار وجود دارند که باید بر اساس نیاز خود دست به انتخاب بزنید. در ضمن این محصول در تولیدات داخلی و خارجی در بازار به صورت فله‌ای، کیلویی و بسته‌بندی موجود هستند. از این رو نرخ فلدسپات تحت تاثیر هر کدام از عوامل متفاوت است. به همین دلیل شما برای اطلاع از قیمت فلدسپات می‌توانید با کارشناسان سایت آراسنگ الوند در تماس باشید.

نتیجه‌گیری

فلدسپات‌ها، از اجسام سنگین گرانیتی استخراج می‌شوند. انواع فلدسپات‌ها از اجزای پوسته زمین هستند. معادن موجود در سراسر جهان، این محصول خام را استخراج و نیاز به این ماده معدنی را تامین می‌کنند. ما در این مقاله از فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند، به پاسخ سوالات فلدسپات چیست؟ معنی کانی فلدسپات (Feldspar)، فرمول فلدسپات، انواع فلدسپات (فلدسپات سیدیک، فلدسپات پتاسیک و فلدسپات پلاژیوکلاز)، آنالیز فلدسپات و … پرداختیم. همچنین؛ قیمت فلدسپات، وابسته به میزان گرید آن می‌باشد و متفاوت است. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت فلدسپات، به ابتدای مقاله مراجعه کنید و با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: en.wikipedia.org، www.britannica.com،geology.com،mineralseducationcoalition.org

سوالات متداول

1. فلدسپار چیست؟

فلدسپات، فراوان‌ترین کانی‌ سنگ ساز بوده که 60 درصد پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. فلدسپات‌ها در سنگ‌های آذرین وجود دارند.

2. قیمت فلدسپات چقدر است؟

برای اطلاع دقیق از قیمت فلدسپات با شماره 19-08132313517 تماس بگیرید.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “فلدسپات (Feldspar)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *