ماسه سیلیس ریخته گری

ماسه سیلیس ریخته گری

ماسه سیلیس ریخته گری در واقع سیلیس فرآوری شده است که در صنایع ریخته گری از آن برای ساخت قالب استفاده می کنند. Silica بعد از استخراج از معدن و گذراندن فرایند تولید تبدیل به ماسه سیلیسی می شود. همچنین ماسه سیلیسی ریخته گری بعد از فرآوری در کارخانه تولید سیلیس، خرد شده و شستشو داده می شود و بعد از خشک شدن در ۸ سایز مختلف به میزان مناسب دانه بندی می شود. سیلیس ممتاز همدان نمونه ای از آن است. در ادامه این مطلب از سایت آرا سنگ الوند شما را با قیمت و فروش ماسه سیلیسی ریخته گری، دانه بندی سیلیس همدان و انواع و ترکیبات ماسه ریخته گری آشنا می کنیم.

ماسه ریخته گری چیست؟

ذرات ریز مواد معدنی که قطر آن ها از ۰٫۵ تا ۱ میلی متر است و در کوره های ریخته گری فرآوری شده کاربرد دارد به عنوان ماسه های ریخته گری شناخته می شود. ماسه ها با توجه به کاربردشان در دانه بندی های گوناگون با ترکیبات شیمیایی و درجه دیرگدازی تولید و استفاده می شود.

به طور کلی ریخته گری به دو روش دقیق و ماسه ای صورت می گیرد. در ریخته گری ماسه ای از ماسه برای قالب گیری استفاده می کنند. قالب های ساخته شده با ماسه دارای انعطاف پذیری بالای هستند از این رو زمانی که فلز مذاب سرد و سخت می شود در آن ترک خوردگی و گسستگی کمتری دیده می شود. در این روش ارزان می توان از قالب های بزرگ تر و هم چنین از فلزات آهنی و غیر آهنی استفاده کرد. در این رو روش ریخته گری از ماسه سیلیسی به طور گسترده استفاده می کند.

ماسه سیلیسی چیست؟

این نوع ماسه به صورت یک سنگ کوارتز و یک ماده گرانول طبیعی است که از سنگ های معدنی به دست می آید. این عناصر به مرور زمان توسط باد و آب به صورت دانه های ریز تجزیه می شود و بهSilica Sand  تبدیل می شوند. این نوع ماسه در طبیعت فراوان و ارزان در دسترس است. شما برای اطلاعات بیستر در این موضوع به مقاله ماسه سیلیسی، مراجعه کنید.

انواع ماسه ریخته گری

ماسه ها دارای انواع گوناگون است و از این رو دارای دسته بندی های مختلف است. ماسه ها از لحاظ منشا به دست آوردن در دو دسته ماسه طبیعی و مصنوعی تقسیم می شود. ماسه ها از نظر شکل ظاهری شامل ماسه های گرد، شبهه گرد، ماسه های گوشه دار و مخلوطی تقسیم بندی می شود. لازم به ذکر است که مهم ترین تقسیم بندی ماسه های ریخته گری از نظر ترکیبات شیمیایی مایه است. ترکیبات ماسه ریخته گری به قرار زیر است:

 • ماسه زیرکنیوم
 • ماسه سیلیسی
 • ماسه الوینی
 • ماسه کرومیتی
 • ماسه شاموتی

ابزار ریخته گری ماسه ای

به طور کلی ریخته گری ماسه ای روشی در ریخته گری فلزات است که در آن از ماسه برای ساخت قالب استفاده می کنند. قطعات این نوع ریخته گری در کارخانه ذوب درست می شوند. چرخ پروانه ای بزرگ توربین ها، چرخ دنده ها، پایه ماشینو سیلندرهای موتور از قطعات ساخته شده توسط این نوع روش ریخته گری است. به طور کلی در قطعات زیر در فرایند ماسه سیلیس ریخته گری نفش دارند:

 1. ماهیچه
 2. جعبه ماهیچه
 3. تکیه گاه ماهیچه
 4. رایزر
 5. شبکه راه گاهی
 6. حوضچه مذاب ریزی
 7. مذاب رو
 8. راه گاه
 9. گلویی
 10. هواکش
 11. خط جدایش
 12. شیب دیواره

کاربرد ماسه سیلیس ریخته گری

مقاومت کوارتز و سیلیس تا دمای ۱۴۷۰ درجه سانتی گراد باعث شده است که از آن در تهیه قالب های ریخته گری فلزات مختلفی از جمله فولاد، آهن سیاه، آلیاژهای مس و آلومینیوم استفاده می کنند. همچنین از آن به عنوان نسوز در ساخت کوره های آهن و فولاد، شیشه، سرامیک و سیمان استفاده می کنند. در ضمن از قالب های ماسه ای برای قالب گیری های تر که از ماسه نرم، آب و خاک رس به وجود می آید و بیشترین کاربرد را در ریخته گری ماسه ای دارد و این همان کاربرد سیلیس در صنایع ریخته گری و نسوز است. همچنین از کاربردهای ماسه ریخته گری ( ماسه co2) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تصفیه آب
 • سیمان
 • سند بلاست (ساب پاشی)
 • صنایع ریخته گری سبک و سنگین

مزیت های ماسه سیلیس ریخته گری

به طور کلی ماسه های ریز دانه موجب زیاد شدن و بالارفتن استجکام قالب ها می شود و برای اکثر ریخته گری های ماسه ای از ماسه سیلیسی استفاده می کنند. ماسه از مواد رایج و ارزان در طبیعت است. قالب های ماسه ای در کوره قبل از ریختن مواد مذاب خشک می شود و از قالب های تر محکم تر می باشند. همچنین این نوع قالب ها دقت ابعادی زیادی دارند و توانایی مقاومت تا دمای ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد را دارند.

فروش و قیمت ماسه سیلیسی ریخته گری

به طور کلی از ماسه های سیلیسی ریخته گری در بخش های متفاوت صنعت استفاده می کنند و قطعه های فلزی مانند قالب شیرآلات از قالب ماسه سیلیس همدان هستند که شکل خارجی آن ها به وجود می آید. سیلیس به دلیل این که دارای نقطه جوش بالایی است و محدوده انبساطی پایینی دارد موجب تولید هسته ی پایدار و قالب سازگار با تمام دماها می شود؛ از این از آن در صنایع ریخته گری ونسوز استفاده می کنند. شما برای اطلاع از قیمت ماسه ریخته گری و خرید ماسه سیلیس ریخته گری می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه نمایید. تمامی محصولات تولیدی این مجموعه دارای بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر درباره سیلیس ممتاز همدان و کاربرد های آن به مقاله کارخانه تولید سیلیس مراجعه کنید.

سوالات متدوال

 • انواع ماسه ریخته گری چیست؟

ماسه سیلسی، ماسه شاموتی و … انواعی از این محصول است.

 • کاربرد سیلیس ماسه ریخته گری چیست؟

برای تصفیه آب و ساخت سرامیک و سیمان از آن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.