چگالی سیلیس

چگالی سیلیس

چگالی سیلیس به جرم حجمی یا جرم ماده به ازای حجم واحد سیلیس گفته می شود. در ضمن چگالی یک ماده با توجه به افزایش فشار روی یک جسم افزایش می یابد. پس مقدار چگالی سنگ سیلیس همدان نسبت به چگالی پودر سیلیس همدان کمتر می باشد. سیلیسیم دی اکسید به عنوان رایج ترین ماده در پوسته زمین است که دارای خصوصیات شیمیایی و فیزیکی فوق العاده ای است. در این مقاله از سایت آرا سنگ الوند شما را با چگالی Silica آشنا می کنیم.

Sio2 چیست؟

سیلیکا یا سیلیس با فرمول شیمیایی sio یک نوع ترکیب اکسیدی است که در طبیعت به صورت آزاد یا ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد. به طور کلی اکسید سیلیسیم در گروه کوارتز قرار می گیرد و کوارتز در مقابل اسید فلوئریدریک بسیار حساس و تاثیرپذیر است و از نظر ساختار داخلی هر کدام از اتم ها توسط   اتم اکسیژن به صورت تترائیدر احاطه شده اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این عنصر به مقالات خواص سیلیس، سیلیس چیست و کاربرد آن، ساختار سیلیس چند ضلعی است و ماسه سیلیسی چیست مراجعه نمایید.

آشنایی با چگالی سیلیس

چگالی Silica

به طور کلی این ماده نام خود را از سیلیکا به معنی سنگ آتش زنه گرفته است و از خصوصیات بارز آن می توان به این موضوع اشاره کرد که چگالی سیلیس در حالت مایع بیشتر از چگالی آن در حالت جامد است، پس چگالی سنگ سیلیس از چگالی ماسه سیلیسی کم تر است.

پس می تون این گونه برداشت کرد که رفتار این عنصر در زمان یخ زدن با بقیه مواد متفاوت بوده و در واقع کاهش حجم ندارد. برای درک بهتر موضوع می توان آب را مثال زد که در زمانی که یخ می زند جرم در یکای حجم آن کاهش می یابد و مقدار جرم حجمی آن کاهش می یابد. در ادامه شما را با چگالی مواد مشابه و مقایسه آن ها با سیلیس آشنا می کنیم.

چگالی سیلیسیم دی اکسید۲٫۶۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب
چگالی سیلیسیم کاربید۳٫۲۱ گرم بر سانتی‌متر مکعب
چگالی سیلیسیم۲٫۳۲۹۰ g/cm3
چگالی سالیسیلیک اسید۱٫۴۴۳ g/cm3
چگالی نانو سیلیس۲٫۴ g/cm3

معادله واکنش سیلیس با کربن

اکسید سیلیسیم که با نام های سیلیس و سیلیکا موجود است نوعی از ترکیب شیمیایی می باشد که به صورت خالص و یا به صورت ترکیبی در کانی های سیلیکا در مجموع ۹۰ درصد پوسته زمین وجود دارد. این ماده که در گروه سنگ کوارتز قرار دارد در حالت خاص به صورت در کوهی می باشد. بیشتر سطح زمین از شن پوشیده شده است و شن تنها از دو عنصر سیلیس و اکسیژن به وجود آمده است. ساختمان شن بسیار محکم بوده و از این رو برای جداسازی سیلیس از شن نیازمند حرارت بالا هستید. برای این جدا سازی باید اکسیژن را با یک عنصر دیگر ترکیب کرد و آن عنصر کربن است و بعد ماده باقی مانده را با دی کلرومتان برای به دست آمدن سیلیس ترکیب می کنند و از طریق این نوع واکنش سیلیسیم اکسید با کربن،  silicaبه وجود می آید.

خرید سیلیس همدان

انواع سیلیس در قالب سیلیس کوارتز، پودری، شیشه ای، کلوئیدی، خوراکی و … در معادن گوناگونی در ایران از جمله معدن سیلیس همدان، کرمان، خوی، قزوین و ملایر وجود دارد. با توجه به کاربردهای بسیار زیاد این عنصر، بیشتر صنایع به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن نیازمند هستند. شما برای خرید و فروش سیلیس همدان می توانید به معتبرترین مرکز فروش silica مراجعه یعنی سایت آرا سنگ الوند مراجعه نمایید و حال که با چگالی سیلیس در مدل های مختلف آشنا شدید مناسب ترین نوع آن را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.