کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی [کاربرد کربن اکتیو خوراکی]

کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی

کاربرد کربن فعال خوراکی چیست؟

کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی : کاربردهای کربن اکتیو در صنایع گوناگون غیرقابل شمارش است. از کربن اکتیو خوراکی در صنایع غذایی و نوشیدنی به عنوان یک رنگ زدا از انواع آبمیوه ها و عصاره های گوناگون استفاده می کنند. در ضمن این ماده خارق العاده موجب از بین بردن ترکیبات آلی محلول از فیلترهای بستر ثابت شده و بو و مزه ی قندهایی مانند لاکتوز و فوکتوز را تنظیم می نمایید. در مقالات قبلی از سایت آرا سنگ الوند در مورد کاربرد کربن فعال در کشاورزی و سیلیس تصفیه آب استخر برای شما توضیح داده ایم؛ در این مطلب قصد داریم که در مورد استفاده این ماده در صنایع غذایی صحبت کنیم و در آخر شما را با خرید کربن اکتیو ایرانی آشنا کنیم.

کربن زغال چیست؟

کربن فعال یا زغال فعال نوعی از کربن است که دارای حفره های کوچک با مقدار حجم پایین می باشد که سطح در دسترس برای جذب و واکنش های شیمیایی را افزایش می دهد. به دلیل وجو این حفرات ریز، ۱ گرم از آن دارای سطحی به اندازه بیش از ۳۰۰۰ متر مربع است. به دلیل این نوع سطح بالا، مقدار جاذب زغال فعال نیز بالا می باشد. انواع آن در کربن اکتیو پودری، زغال فعال گرانولی، کربن بلک دانه ای و زغال اکتیو بافته شده با کاربردهای گوناگون در بازار موجود است. برای تولید کربن فعال از موادی چون زغال سنگ، پوسته نارگیل، پوسته گردو و … استفاده می کنند.

مصارف کربن اکتیو در صنایع غذایی

در ابتدا توجه به این نکته فوق العاده مهم است که سطح کیفی کربن اکتیو در صنعت غذایی بسیار مهم است و به این صورت است که استفاده از این ماده با سطح کیفی پایین نمی تواند به طور کامل آلایندگی محصولات خوراکی را از بین ببرد. در ادامه کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی و نوشیدنی را معرفی کرده و به توضیح آن می پردازیم.

  • تصفیه کردن آب در بالاترین سطح برای تولید نوشیدنی
  • افزایش دادن خلوص آب محلی
  • رفع رنگ، مزه و بو نامناسب
  • استفاده از زغال فعال یک راه حل اقتصادی و مطمئن

کاربرد کربن فعال خوراکی

تولید ماءالشعیر (نوشیدنی زغال فعال)

در کارخانه های تولید ماء الشعیر از کربن فعال برای کاربردهای چون دکاریناسیون تصفیه آب پروسس، حذف کلرامین، از بین بردن رنگ، از بین بردن بو و تصفیه دی اکسید کربن استفاده می کنند.

رنگینه ها

از این ماه به صورت افزودنی برای رنگدانه سازی در تولید شیرین بیان استفاده می کنند. زغال فعال با میزان خلوص بالا سری Purifo ™ E153 و Purifo ™ E153-Pharma  برای این استفاده ارائه می شود.

شیرین کننده ها

یکی از مهم ترین کاربردهای زغال اکتیو تصفیه انواع شیرین کننده ها از جمله شربت گلوکز، فروکتوز و ساکاروز است. امروزه انواع گریدهای canesorb ساخت شرکت ژاکوبی را برای تصفیه تمامی شیرین کننده ها با هدف از بین بردن رنگ و سایر محصولات جانبی نامطلوب ارائه می کنند.

روغن خوراکی (روغن زغال فعال)

از کربن فعال ر تصفیه روغن های خوراکی به عنوان اصلاح کننده رنگ و برای از بین بردن سم PAH استفاده می شود. کربن های پودری سری VarnaSorb کارکرد خوبی در این حوزه دارد.

کاربرد کربن اکتیو در صنایع غذایی

آبمیوه ها

اب میوه ها از ترکیباتی مانند ملانوئیدین و پلی فنول ها در ساختار خود استفاده می کنند. برای رنگ زدایی از این محصولات از کربن اکتیو استفاده می کنند. در ضمن این ماده طعم های نامطلوب که به دلیل افزودن مواد شیمیایی به وجود می آید، از بین می برد.

خالص سازی شکر

از کربن بلک برای خالص سازی و رنگ زدایی شربت نیشکر، پیش از کریستالیزه شدن مورد استفاده قرار می گیرد تا شکرهای گرانوله شه و سفید رنگ به وجود آیند. همچنین از این ماده برای جذب رنگدانه های گیاهی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

تصفیه گلیسیرین

از این ماده به طور گسترده در تصفیه گلیسیرین طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و با ناخالصی های آلی رنگ ها و مزه ی گلیسیرین را بهبود می بخشد و موجب خالص سازی می شود.

خرید کربن اکتیو ایرانی و خارجی

به طور کلی زغال فعال بسیار متخلخل است و به عنوان یک جاذب بسیار عالی در صنایع گوناگون استفاده می شود. در صنایع غذایی گرید خوراکی این ماده به صورت E153 برای بهبود خواص قندهای مانند لاکتوز و فروکتوز استفاده می شود. حال که با کاربرد کربن فعال در صنایع غذایی آشنا شدید برای خرید کربن فعال تجاری و یا خواندن مقاله ای که درباره سیلیس تصفیه آب استخر برای شما قرارداده ایم می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید.

سوالات متداول

  • کاربرد کربن فعال خوراکی در صنایع غذایی چیست؟

از کربن اکتیو به دلیل داشتن خصوصیات عالی برای خالص سازی شکر، تولید ماءالشعیر، شیرین کننده ها و … استفاده می کنند.

  • کربن فعال در صنعت مواد غذایی چه مصارفی دارد؟

از زغال اکتیو در این صنعت برای تصفیه کردن آب در بالاترین سطح برای تولید نوشیدنی، افزایش دادن خلوص آب محلی ، رفع رنگ، مزه و بو نامناسب استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.