کاربرد کربن فعال در کشاورزی

کاربرد کربن فعال در کشاورزی

کاربرد کربن فعال در کشاورزی : کربن اکتیو یا کربن بلک نوعی از کربن بوده که به دلیل عملیات پردازش، پوکی و سطح داخلی افزایش پیدا می کند. این ماده به دلیل داشتن مساحت داخلی بالا، ظرفیت جذب بالا، ساختار پوک و منفذی و قیمت پایین در برابر جاذب های غیر آلی مانند زئولیت ترکیبی عالی است. در واقع این محصول شکل غیر گرافیتی کربن با فضاهای داخلی متخلخل و میکروکریستالی است. هزینه تولید کربن فعال مناسب است زیرا از موادی خام سلولزی مانند پوست نارگیل، چوب، هسته میوه ها و ضایعات کشاورزی و هم چنین زغال سنگ، کک نفتی، قیر قطران زغال سنگ تولید می شود. در ادامه این مطلب از آرا سنگ الوند شما را با کاربرد این ماده در زمینه کشاورزی بیشتر آشنا می کنیم.

کاربرد و استفاده از کربن اکتیو در کشاورزی

به طور کلی زغال اکتیو به عنوان یک جاذب با ظرفیت جذب بالا و قیمت پایین دارای کاربردهای زیادی در فرایندهای جذب از فاز گاز یا فاز مایع پیدا کرده است. جاذب کربن فعال در فاز مایع موجب رنگ بری از محلول شکر، تصفیه آب آشامیدنی و تصفیه فاضلاب و پساب و در فاز گاز به استفاده در ماسک های گاز و سیستم های بازیافت حلال می شود.

در ضمن کربن فعال خوراکی  موجب تولید انواع خوراکی و نوشیدنی های مشکی رنگ مانند بستنی زغالی، ماسک های زیبایی و خمیردندان زغالی استفاده می شود. در ادامه شما را با کاربرد این ترکیب در زمینه کشاورزی آشنا می کنیم. محصولاتی که از کربن فعال برای صنعت کشاورزی تولید می شوند، به روش های زیر و برای کاربردهای زیر استفاده می کنند.

عامل محافظت از بذرها

کرب فعال به عنوان پوششی بر روی بذرها استفاده می شود و یا این که با کودها مخلوط شده و برای محافظت از دانه در برابر علف کش های مضر و قارچ کش ها استفاده می شود.

مکانیسم انتشار به موقع

زغال اکتیو قابلیت این را دارد که مواد مغذی ضروری را در منافذ خود ذخیره نماید و بعد از گذشت زمان بر روی محصول آزاد نماید و موجب داشتن محصول بانشاط تری می شود. به عنوان نمونه در مزارع آناناس، کربن فعال را با اتیلن آغشته می شود تا به تمامی میوه های یک مزرعه کمک می کند تا به طور همزمان برسد.

کاتالیزور

برای تولید علف کش ها، کربن فعال می تواند به عنوان یک کاتالیزور اکسیاسیون باشد. این ماده دارای  ویژگی های رسوب و فیلتراسیون بالا می باشد.

تصفیه و رنگ زدایی

از کربن فعال برای رنگ زدایی و خالص سازی محصولاتی مواد شیمیایی زراعی مانند قارچ کش آزروکسی استروبین استفاده می کنند.

تولید افزودنی ها خوراک دام و پرورش دام

از کربن اکتیو توسط کشاورزان در تولید دام و شراب سازی استفاده می شود. در تولید دامی از آن برای سموم دفع آفات، مواد افزودنی خوراک دام، کمک فرآوری، ماده غیرکشاورزی و ضد عفونی کننده استفاده می کنند. در شراب سازی آلی از آن برای فرآوری جذب رنگدانه های قهوه ای رنگ استفاده می کنند و این همان جذب رنگدانه های رنگ قهوه ای از کنسانتره انگور سفید است.

فیلتر کربن فعال

برای فیلتر کردن ویسکی و ودکا از ناخالصی های آلی از این ماده استفاده می کنند که از این طریق بر رنگ، بو و طعم اثرگذار است. عبور ودکای ناخالص ارگانیک از فیلنر کربن اکتیو با سرعت جریان موجب تولید ودکا با محتوای الکل متعادل و افزایش خلوص آلی می شود.

قیمت کربن فعال در بازار

امروزه انواع این محصول در برندهای گوناگون در انواع کربن اکتیو ایرانی و خارجی در بازار موجود است. شما برای خرید کربن اکتیو می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید. کاربرد کربن فعال در کشاورزی و در صنایع گوناگون موجب افزایش استفاده روزافزون آن شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.