سیلیس آمورف چیست و چه کاربردی دارد؟

سیلیس آمورف چیست و چه کاربردی دارد

سیلیس آمورف چیست و چه کاربردی دارد: آمورف یکی از انواع سیلیس ها می باشند که به دلیل حرارت زیاد ساختمان آن ها بی شکل و قاعده می شود و می شکند. بعد از تغییر شکل، سیلیس ترد و نرمی به وجود می آید که به آن امورف گفته می شود. سیلیس آمورف فقطتحت دمای بالا به وجود می آید.

از ویژگی اصلی آن می توان به ترد و نرم بودن اشاره کرد. همچنین آمورف را به وسیله دستگاه های مختلف می کویند و به صورت پودر در صنایع مختلف از آن استفاده می کنند. سیلیس آمورف دارای ویژگی های مانند مقاومت بالا در برابر واکنش های حرارتی است که موجب توجه صنعتگران به این ماده ارزشمند شده است.

همچنین از مواد آمورف در ظروف آزمایشگاهی، بدنه فضاپیماها، کلاهک رادار، مواد تعمیر گرو کوره ها، مبدل های حرارتی، قالب های ریخته گری فلزات و … استفاده می شود. همچنین ساختار آمورف از نوع جامد بی شکل با چینش بی نظم بین اتم های خود است.

پلیمر  آمورف، جامدی است که در آن بخش ها و اجزای مانند اتم ها و مولکول ها بر خلاف ماده های بلورین، نظم بلند دامنه ندارند و تنها داری نظم کوتاه برد هستند. در واقع می توان تمام مواد را از طریق جلوگیری از تبلور شان به امورف تبدیل کرد با این شرط که سرعت سرمایش برای تبدیل مایع به جامد تا جای بالا باشد که اتم و مولکول ها فرصت چیدن و شکل دان بلوری در کنار یکدیگر را نداتشه باشند در این زمینه می توان به شیشه آمورف اشاره کرد.

مصارف و کاربرد های سیلیس آمورف

امروزه از مواد آمورف در مصارف پزشکی استفاده می شود و از این ماده به عنوان جایگزین فولاد و تیتانیوم برای استخوان های انسان بعد از شکستگی استفاده می شود. از کاربرد های سیلیس امورف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیستم های خلا و پنجره های کوره
 • ساخت سیلیکون ها
 • ساخت سیلیکات ها و سیلیکا ژل
 •  هدایت کننده طول موج الکترونیک
 •  ساخت فیبر نوری
 • بالابردن مقاومت بتن
 •  سیستم انتقال گاز
 • اپتیک لیزر و الیاف

مقاله پیشنهادی: کاربرد سیلیس چیست؟

تفاوت آمورف و کریستال

در ادامه این مطلب از سیلیس آمورف چیست و چه کاربردی دارد، از تفاوت این ماده با مواد کریستالی صحبت می کنیم. به طور کلی اجزای مواد جامد با دو حالت می توانند در کنا یکدیگر قرار بگیرند :

 1. دارای ساختار سه بعدی منظم با عنوان شبکه بلوری باشند که در این صورت به آن جامد کریستالی می گویند.
 2. بدون هیچ نظم خاصی در کنار یکدیگر باشند که فاقد هر نوع شبکه بلوری است در این صورت به آن ماده امورف می گویند.

در ادامه این دو ماده را با یکدیگر مقایسه می کنیم.

نقطه ذوب

کریستال ها از نظر نقطه ذوب دارای دمای ذوب مشخص هستند زیرا تمام اتم ها، یون ها و مولکول های آن با تعداد، فاصله و نوع مشخص و مشابهی در کنار یکدیگر هستند. پس نیرو بین مولکول ها کاملا یکسان است. بنابراین در زمان ذوب شدن غلبه بر نیروهای مشابه و نیروهای یکسان نیاز است تا انرژی مشخصی به وجود بیاید پس کریستال بر خلاف امورف نقطه ذوب مشخصی دارد.

چینش ریز ذره ای

در جامدات کریستالی اتم ها و یون ها با نظم و نیروی مشخص در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و با ساختاری سه بعدی است.  در صورتی که در بین جامد امورف یا جامدات بی شکل نظمی بین اتم های آن وجود ندارد.

فروش سیلیس آمورف

به طور کلی سیلیس ها ماده ارزشمن در صنعت هستند که برای انجام مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. آرا سنگ الوند به عنوان مجموعه صنعتی در تولید و دانه بندی انواع سیلیس، آنتراسیت و … فعال است. در حال حاضر فروش سیلیس آمورف در بسته بندهای بیست و پنج کیلوگرمی در داخل کشور و در کیسه های جمبوبگ برای صادرات به خارج از کشور با قیمت های مناسب عرضه می شود.

بسیار متشکریم که تا پایان مقاله سیلیس آمورف چیست و چه کاربردی دارد، ما را همراهی کردید.

1 دیدگاه برای “سیلیس آمورف چیست و چه کاربردی دارد؟

 1. Reza Mohseni گفته:

  سلام. میخاستم بدانم در چند درجه سیلیس بلوری به آمورف تبدیل میشود… این نکته خیلی برای من مهم است ..ممنونم اگر جواب دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.