چه نوع شيشه هايی با سيليس ساخته می‌شود؟

یکی از سوالات پرتکرار این است که چه نوع شیشه هایی با سیلیس ساخته می شود؟ سیلیس همدان از ترکیب سیلسیوم و اکسیژن به دست آمده و فرمول آن sio2 می باشد. سیلیس به دلیل نوع ساختار و مزیت های آن موجب شده تا در صنعت مانند سرامیک سازی، رنگ سازی، شیشه سازی و… کاربرد بسیاری داشته باشد. در ادامه ی مقاله وبسایت آراسنگ الوند به معرفی سیلیس شیشه و انواع شیشه ها که در مواد اولیه ی آن سیلیس به کار رفته بپردازیم.

انواع شیشه ها ساخته شده از سیلیس:

در کارخانجات شیشه سازی، از درجات مختلف سیلیس برای ساخت ۷ نوع شیشه استفاده می‌شود که هر نوع از آن مزیت و ویژگی هایی دارد که می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • شیشه های نوری و چشمی

برای ساخت این نوع شیشه‌ها از سیلیس درجه ۱ استفاده می‌شود. شیشه های نوری در عینک های آنتی رفلکس که محافظ چشم در برابر اشعه ماورای بنفش می‌باشد، استفاده می‌شود. شیشه‌های نوری برای ساخت عدسی‌های بکار رفته در میکروسکوپ و فیبرهای نوری استفاده می‌شوند.

 • شیشه های تزئینی و کریستال ها

در این شیشه از سلیس درجه ۲ به همراه اکسید سرب (۲۴ درصد وزن شیشه) استفاده می‌شود. میزان سختی این شیشه‌ها پایین است و امکان تراشکاری بر روی آنها وجود دارد. اما به دلیل وجود اکسید سرب، ضریب شکست نور در آنها بالا بوده، در نتیجه باعث درخشندگی این شیشه‌ها می‌شود.

 • بوروسیلیکات

این شیشه‌ها از سیلیس درجه ۳ به همراه اکسید بور ( بیش از ۱۳-۱۲ درصد وزن شیشه) ساخته می‌شوند. سیلیس بکار رفته در این شیشه‌ها بین ۸۰-۷۹ % می‌باشد. ظروف آزمایشگاهی مثل بشر، لوله آزمایش و …، ظروف خانگی و صنعتی در این گروه قرار دارند.

 • ظروف نگهداری بی رنگ و شفاف

در این شیشه از سلیس درجه ۴ استفاده می شود. مثل ظروف نگهداری غذا.

 • شیشه های تخت و صاف

این شیشه‌ها از سیلیس درجه ۵ ساخته می شوند. این نوع شیشه‌ها بعد از بیرون آمدن از کوره، در مذاب قلع قرار داده می‌شوند تا صاف و ضخیم شود. این نوع شیشه‌ها در ساختمان‌ها و پنجره‌ها استفاده می‌شوند.

 • ظروف رنگی

این ظروف از سیلیس درجه ۶ ساخته می‌شوند. برای ساخت شیشه‌های رنگی از مواد اکسیداسیون و احیا مثل مواد کربنی در کوره‌ها استفاده می‌شود. این مواد با تولید گازهای کربنی باعث رنگی شدن شیشه‌ها می‌شود.

 • الیاف شیشه

برای تهیه این الیاف از سیلیس درجه ۷ استفاده می‌شود. این الیاف دارای مقاومت کششی بالایی بوده و در صنعت کامپوزیت استفاده می‌شود.

چگونگی استفاده سیلیس در شیشه سازی

نحوه ی استفاده سیلیس در شیشه سازی به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. آماده سازی ماسه و سیلیس با دانه های استاندارد و خلوص بالا؛
 2. استفاده از ترکیب اکسید منیزیم و اکسید آلومینیوم جهت کاهش دمای ذوب سیلیس؛
 3. افزودن آهک جهت افزایش مقاومت و استحکام شیشه؛
 4. استفاده از آرسنیک اسید جهت افزایش کیفیت و شفافیت رنگ؛
 5. قراردادن ترکیب درون کوره با ۱۶۰۰ سانتی گراد؛
 6. ریختن خمیر حاصل از ذوب ترکیب درون قالب های مخصوص؛
 7. استفاده از فشار هوا برای شکل دهی و ایجاد طرح مورد نظر.

سخن نهایی

در مقاله ی چه نوع شیشه هایی با سیلیس ساخته می شود؟ به نحوه استفاده از سیلیس همدان و انواع شیشه هایی با متریال سیلیس پرداختیم. سیلیس نقش مهمی در صنعت شیشه سازی داشته و استفاده از سیلیس با خلوص بالا به کیفیت شیشه می انجامد. جهت تهیه ی سیلیس شیشه به فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.