چه نوع شيشه هايی با سيليس ساخته می‌شود؟

در کارخانجات شیشه سازی، از درجات مختلف سیلیس برای ساخت ۷ نوع شیشه استفاده می‌شود که

شامل موارد زیر می‌باشند:

  • شیشه های نوری و چشمی: برای ساخت این نوع شیشه‌ها از سیلیس درجه ۱ استفاده می‌شود. شیشه های نوری در عینک های آنتی رفلکس که محافظ چشم در برابر اشعه ماورای بنفش می‌باشد، استفاده می‌شود. شیشه‌های نوری برای ساخت عدسی‌های بکار رفته در میکروسکوپ و فیبرهای نوری استفاده می‌شوند.
  • شیشه های تزئینی و کریستال ها: در این شیشه از سلیس درجه ۲ به همراه اکسید سرب (۲۴ درصد وزن شیشه) استفاده می‌شود. میزان سختی این شیشه‌ها پایین است و امکان تراشکاری بر روی آنها وجود دارد. اما به دلیل وجود اکسید سرب، ضریب شکست نور در آنها بالا بوده، در نتیجه باعث درخشندگی این شیشه‌ها می‌شود.
  • بوروسیلیکات: این شیشه‌ها از سیلیس درجه ۳ به همراه اکسید بور ( بیش از ۱۳-۱۲ درصد وزن شیشه) ساخته می‌شوند. سیلیس بکار رفته در این شیشه‌ها بین ۸۰-۷۹ % می‌باشد. ظروف آزمایشگاهی مثل بشر، لوله آزمایش و …، ظروف خانگی و صنعتی در این گروه قرار دارند.
  • ظروف نگهداری بی رنگ و شفاف: در این شیشه از سلیس درجه ۴ استفاده می شود. مثل ظروف نگهداری غذا.
  • شیشه های تخت و صاف: این شیشه‌ها از سیلیس درجه ۵ ساخته می شوند. این نوع شیشه‌ها بعد از بیرون آمدن از کوره، در مذاب قلع قرار داده می‌شوند تا صاف و ضخیم شود. این نوع شیشه‌ها در ساختمان‌ها و پنجره‌ها استفاده می‌شوند.
  • ظروف رنگی: این ظروف از سیلیس درجه ۶ ساخته می‌شوند. برای ساخت شیشه‌های رنگی از مواد اکسیداسیون و احیا مثل مواد کربنی در کوره‌ها استفاده می‌شود. این مواد با تولید گازهای کربنی باعث رنگی شدن شیشه‌ها می‌شود.
  • الیاف شیشه: برای تهیه این الیاف از سیلیس درجه ۷ استفاده می‌شود. این الیاف دارای مقاومت کششی بالایی بوده و در صنعت کامپوزیت استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.