سیلیس پگماتیت همدان | نحوه تشکیل پگماتیت و کاربرد آن

سیلیس پگماتیت

مفهوم پگماتیت همدان

پگماتیت یک سنگ آذرین پلوتونیک با دانه درشت استثنایی است. سیلیس پگماتیت همدان امروزه تولید بسیار گسترده را راه اندازه کرده است. به همین دلیل خرید سیلیس در همدان بسیار رایج تر از شهر های دیگر می باشد.  مهمترین راه شناخت پگماتیت‌ها اندازهٔ بلوری آنها است که این بلورها اکثرا بزرگتر از ۵ سانتی متر می باشند. در برخی از مواقع هم تک بلورهایی بزرگتر از ۱۰ متر یافت شده‌اند به صورتی که بزرگترین بلور جهان نیز در یک پگماتیت پیدا شده است. سایت آراسنگ الوند قصد دارد در این مقاله راجع به نحوه تشکیل سیلیس همدان پگماتیت و پگماتیت چیست برای شما به به طور کامل توضیح بدهد. تا پایان این مطالب با ما همراه باشید.

سیلیس پگماتیت چیست؟

همانطور که گفتیم پگماتیت سنگی آذرین پلوتونیک با دانه درشت استثنایی می باشد. اکثر پگماتیت ها دارای ترکیب کانی شناسی گرانیت هستند اما ترکیب در اینجا اهمیت تعیین کننده ای ندارد. پگماتیت ها ممکن است ترکیبات ماگمایی تخیلی داشته باشند و در واقع حاوی تعداد زیادی کانی غیر معمول هستند. اگر شما علاقمند هستید که درباره گارنت نیز مطالبی را بدانید ما در این باره برای شما مقاله ای زده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

سیلیس پگماتیت
سنگ پگماتیت

اجزای اصلی تشکیل دهنده سیلیس پگماتیت همدان چیست؟

پگماتیت ها معمولاً حداقل چند سانتی متر قطر یا بیشتر دارند. متوسط اندازه دانه برای همه موارد تقریباً ۱۰ سانتی متر است. پگماتیت ها ممکن است حاوی کریستال های عظیمی از میکا، بریل، تورمالین و غیره باشند که ممکن است چندین متر عرض داشته باشند. بزرگترین کریستال یافت اسپادومین ۱۵ متر بود. پگماتیت ها از نظر اندازه دانه تنوع بسیار زیادی دارند.

بزرگترین بلورهای ماگمایی کشف شده تاکنون چندین متر طول دارند. پگماتیت های پیچیده معمولا حاوی تورمالین، لپیدولیت، توپاز، کاسیتریت، فلوریت، بریل و غیره پگماتیت ها سنگهای کمیاب نیستند اما حجم کلی آنها کم است. آنها بخش‌های حاشیه‌ای کوچکی از توده‌های بزرگ ماگما را تشکیل می‌دهند که به عنوان باتولیت شناخته می‌شوند. آنها زمانی تشکیل می شوند که یک مایع ماگمایی در مرحله آخر شروع به متبلور شدن می کند. این مایع سرشار از آب، سایر مواد فرار و عناصر شیمیایی ناسازگار با کانی های اصلی ماگمایی است.

به همین دلیل است که سیلیس پگماتیت همدان تا این حد درشت دانه هستند و چرا آنها حاوی مواد معدنی بسیار غیرعادی هستند. آنها دانه درشت هستند به دلیل محتوای فرار بالا که باعث می شود ماگما چسبناک تر شود؛ بنابراین رشد مواد معدنی را افزایش می دهد. کانی‌های غیرمعمول به این دلیل تشکیل می‌شوند که مایع با عناصر شیمیایی عجیب و غریب مانند لیتیوم، بور، بریلیم، عناصر خاکی کمیاب و غیره غنی شده است.

این غنی از مواد معدنی باعث می شود پگماتیت ها اغلب به عنوان یک منبع معدنی ارزشمند باشند. پگماتیت ها ممکن است به دلیل محتوای بالای فلدسپات، خاک رس (در صورت هوازدگی)، میکا یا بسیاری از مواد معدنی حاوی فلز استخراج شوند. پگماتیت همچنین منبع جواهری مانند بریل، تورمالین، زیرکون و غیره است.

بیشتر پگماتیت ها گرانیت هایی با یا بدون کانی های عجیب و غریب هستند، اما پگماتیت های مافیک ( گابرو ، دیوریت ) نیز شناخته شده اند. سنگهای ماگمایی غیر اشباع سیلیس (بدون کوارتز) نیز ممکن است پگماتیتیک باشند.

سیلیس پگماتیت همدان چه کاربردی دارد؟

  • پگماتیت به عنوان سنگ معماری استفاده می شود. اگر پگماتیت سالم و جذاب باشد، ممکن است آن را به صورت صفحات برش داده و برای نمای ساختمان، میز، کاشی یا سایر محصولات سنگ تزئینی صیقل داده و به صورت تجاری به عنوان “گرانیت” فروخته شود.
  • پگماتیت به دلیل دارا بودن کانی های کریستالی بزرگ در استخراج سنگ های قیمتی استفاده می شود. سنگ های قیمتی موجود در پگماتیت عبارتند از: آمازونیت، آپاتیت، آکوامارین، بریل، کریزوبریل، زمرد، گارنت، کونزیت، لپیدولیت، اسپودومن، توپاز، تورمالین، زیرکون و بسیاری دیگر.
  • پگماتیت برای استخراج مواد معدنی کمیاب استفاده می شود. این مواد معدنی می توانند منابع تجاری بریلیم، بیسموت، بور، سزیم، لیتیوم، مولیبدن، نیوبیم، تانتالم، تیتانیوم، تنگستن و بسیاری از عناصر دیگر باشند.
  • پگماتیت اغلب برای مواد معدنی صنعتی استخراج می شود. ورقه های بزرگ میکا از پگماتیت استخراج می شود. اینها برای ساخت اجزای دستگاه های الکترونیکی، صفحات عقب ماندگی، بردهای مدار، فیلترهای نوری، پنجره های آشکارساز و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شوند. فلدسپات یکی دیگر از مواد معدنی است که اغلب از پگماتیت استخراج می شود. به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت شیشه و سرامیک استفاده می شود. همچنین به عنوان پرکننده در بسیاری از محصولات استفاده می شود.
سیلیس پگماتیت
سنگ پگماتیت

چرا به این نوع سنگ ها پگماتیت می گویند؟

اصطلاح پگماتیت اولین بار توسط یک کانی شناس فرانسوی رنه هاوی استفاده شد، اما او این اصطلاح را مترادف گرانیت گرافیکی به کار برد. معنای معاصر در سال ۱۸۴۵ توسط یک کانی شناس اتریشی ویلهلم هایدینگر به نوع سنگ داده شد. شاید تا حدودی تعجب آور باشد، اما تا به امروز گاهی زمین شناسان این اصطلاحات را اشتباه می گیرند. در واقع، اشتباه گرفتن بسیار آسان است؛ زیرا گرانیت گرافیکی، یا به طور دقیق تر، K-feldspar با رویش های میخی کوارتز، در سنگ های پگماتیتی رایج است.

نتیجه گیری:

ما در این مطالب بصورت کامل سیلیس پگماتیت همدان و کاربردT پگماتیت چیست و نحوه تشکیل سیلیس همدان توضیح دادیم. فروش سیلیس در همدان بسیار گسترده تر از شهر های دیگر می باشد؛ بنابراین شرکت آراسنگ الوند سعی دارد محصولات همدان را در اختیار شما عزیزان قرار بدهد. امیدوارم که این مطالب مورد پسند ما واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.