فیلترشنی

فیلترشنی

فیلترشنی یا صافی شنی (Sand filter) مخزن تحت فشار یا اتمسفر یکی است با جنس بدنه فلزی، فایبر گلاس(FPR) فولادی ( گالوانیزه) ساخته شده و شامل بستری از شن و ماسه خالص با شکل تقریبا استوانه ای یا مربع می باشد. قیمت فیلتر شنی تحت فشار وابسته به برخی پارامترها می باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در مقاله فیلترشنی سایت خرید و فروش سیلیس آراسنگ الوند به برسی انواع فیلتراسیون ها خواهیم پرداخت پس در ادامه با ما همراه باشید همچنین شما می توانید با مراجعه به خدمات خرید و فروش سیلیس به راحتی سیلیس ممتاز، درجه۱و درجه ۲ خود را بدست آورید  تا با بهترین کیفیت از سایت آراسنگ الوند تهیه کنید.

فیلتر شنی دستگاهی می باشد كه با صاف کردن (فیلتراسیون) فیزیكی آب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظیر گل، رنگ، پلانكتون ، مواد آلی، باكتری‌ها و ذرات حاصل از خوردگی می شود به بیان دیگر دستگاه فیلترشنی دستگاهی می باشد برای تصفیه آب دارای ذرات معلق در حدی که کدر بودن آب از بین رفته و آبی شفاف به ما ارائه می دهد.

در این سیستم ها، آب حاوی ذرات معلق را از بستری از ذرات یك ماده كه می تواند شن و یا ذغال آنتراسیت (كربن اكتیو) باشد عبور می‌دهند. در اثر عبور آب از خلل بین ذرات شن، مواد معلق آب گیر كرده و آب تقریباً بدون مواد معلق، بدست می‌آید . البته جمع شدن ذرات معلق در خلل و فرج فیلتر، باعث افزایش افت فشار می شود كه اگر این افت فشار از حد معینی تجاوز کند، باید دستگاه را شستشو داد. فیلترهای شنی را بر اساس نوع گردش آب به چهار دسته تقسیم بندی می کنند که رایج ترین آن در استخرها، فیلترشنی تحت فشار است.

تاریخچه فیلترشنی به زمان خیلی دور بر می گردد. عمل فیلتراسیون برای حذف ناخالصی های آب در دوره باستان نیز مرسوم بوده و برای مثال گیاهانی چون گل مینا یا گل جنسیتا برای پر کردن مجراهای غربال که مواد جامد را از مایع جدا می نمودند استفاده می شد. همچنین مصریان باستان از فیلترهای خشتی متخلخل برای تصفیه آب آشامیدنی، شراب و مایعات دیگر استفاده می کردند.

انواع فیلترهای شنی

  • فیلتر شن و ماسه بالا رونده
  • سند فیلترهای شن و ماسه آرام
  • سیستم فیلتراسیون شنی تحت فشار
  • دستگاه فیلتراسیون ماسه ای سریع گرانشی

فیلتر شنی

فیلتر شنی دارای سه نوع

  • سریع یا گرانشی
  • سند فیلتر آهسته
  • فیلتر شنی با جریان رو به بالا

هر سه نوع این صافی ها در سراسر جهان در صنعت آب به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. سریع یا گرانشی و فیلتر شنی با جریان رو به بالا نیاز به استفاده از مواد شیمیایی فلوکولانت دارند تا بتوانند با راندمان بالا کار کنند، در حالی که فیلتر شنی آهسته می تواند آب بسیار با کیفیتی با حذف عوامل بیماری زا و میکروبی از ۹۰٪ به ۹۹٪ (بسته به فشارها) ، طعم و بوی نامطبوع آب را بدون نیاز به مواد شیمیایی حذف نمایند.

دستگاه های فیلتر شنی به غیر از کاربرد آن در تصفیه خانه های صنعتی می توانند در تصفیه خانه های کوچک و خانگی نیز به دلیل در دسترس بودم متریال مصرفی آن مورد استفاده قرار بگیرند.

مفهوم فیلتراسیون با بستر ماسه ای

به طور گسترده، دو نوع فیلتر برای جداسازی جامدات از مایعات وجود دارد:

  • فیلترهای سطحی ، که در آن ذرات بر روی یک سطح قابل نفوذ درگیر می شوند.
  • فیلترهای عمیق ، که در آن ذرات درون یک بستر متخلخل از مواد قرار می گیرند.

علاوه بر این مورد، دستگاه های غیرفعال و فعال برای ایجاد فیلتراسیون مایعات از جامد مثل فیلترهای مجهز به سیستم خود نظافت اسکرینی، فیلتر هیدروسیکلون و سانتریفیوژها وجود دارد.

انواع مختلفی از فیلترهای عمقی وجود دارد، برخی از مواد فیبری و برخی دیگر از مواد گرانولی برای تصفیه آب استفاده می کنند. فیلتر شنی نمونه ای از فیلتر عمقی با موارد گرانولی می باشد. از این نوع فیلتر عموما برای جداسازی مقادیر کوچک (۱۰ PPM یا ۱۰ گرم در هر متر مکعب) مواد جامد ریز (کمتر از ۱۰۰ میکرومتر) در محلول های آبی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد این نوع فیلتر در تصفیه پساب فاضلاب می باشد.

در مقاله فیلترشنی سایت خرید و فروش سیلیس آراسنگ الوند به برسی انواع فیلتراسیون ها پرداختیم همچنین شما میتوانید با مراجعه به خدمات خرید و فروش سیلیس به راحتی سیلیس ممتاز، درجه۱و درجه ۲ خود را بدست آورید  تا با بهترین کیفیت از سایت آراسنگ الوند تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.