سیلیس در صنایع سرامیک (۴ نکته طلایی در کاربرد لعاب سرامیک سازی)

سیلیس در صنایع سرامیک

سیلیس در صنایع سرامیک چیست؟ از اساسی ترین کاربرد آن؛ سیلیس لعاب سازی است.  چراکه؛ یکی از مهم ترین مواد اولیه برای تولید بدنه و لعاب سرامیک ها خاک رس، سیلیس و آلکالی فلدسپات می باشد.  همچنین از کوارتز برای ساخت انواع سرامیک و سرویس های بهداشتی استفاده می کنند.

از silica برای ایجاد فاز شیشه و افزایش مقاومت در بدنه سرامیک ها استفاده می کنند. این ماده در زمان پخت ذوب شده و در زمان سرد شدن؛ محصول به صورت شیشه، مواد را به یکدیگر متصل می کند. البته لازم به ذکر است. که باید میزان آهن در نوع سیلیس همدان استفاده شده در سرامیک سازی، باید بسیار ناچیز باشد.

ما در این مقاله از سایت آرا سنگ الوند که یکی از کارخانه تولید سیلیس می باشد شما را با سیلیس در صنایع سرامیک، سرامیک چیست؟ کاربرد سیلیس در صنایع سرامیک، استفاده از سیلیس در صنایع سرامیک سازی، سیلیس لعاب سازی و وجود سیلیس درچسب کاشی آشنا می کنیم. همچنین شما می توانید برای اطلاع از قیمت سیلیس، روی لینک ضربه بزنید.

ساخت سرامیک با سیلیس

سرامیک چیست؟

سرامیک یک نوع کاشی می باشد که ریشه این کلمه از یک واژه یونانی به نام (keramikos) آورده شده است. سرامیک در صنعت به عنوان کف پوش و یا پوشش دیوار در برخی فضاها مانند حمام، دستشویی و … مورد استفاده قرار می گیرد. سرامیک از برخی مواد خام تشکیل شده است که برای شما در ادامه ذکر می کنیم:

کائولینت؛

اکسید آلومینیو؛

کاربید سیلیکون؛

خاک رس؛

کاربید تنگسن؛

و … .

این مواد با آب مخلوط می شوند و در قالب قرار می گیرند تا خشک شوند وحالت قالب را به خود بگیرند. در نهایت، داخل کوره های کاشی سازی با حرارت مناسب پخته می شوند. در عصر جدید، سرامیک های روکش دار لعابی، از محبوبیت بیشتری در بازار برخوردار هستند.

کاربرد سیلیس در صنایع سرامیک چیست؟

سیلیس درجه یک با توجه به داشتن، کیفیت بالای خود به طور گسترده در صنایع کاشی سازی و لعاب سرامیک استفاده می شود. کاشی از دو بخش: اصلی و لعاب تشکیل می شود. بخش اصلی آن از سفال ساخته شده است. و پوشش سطحی آن که تحت عنوان لعاب می باشد. از جنس سیلیس لعاب سازی و اکسیدهای فلزی می باشد. استفاه از این عنصر موجب استحکام کاشی و زیبایی و شفافیت آن می شود. در درجه حرارت پایین از مقدار کمتری silica استفاده می کنند. و در درجه حرارت بالاتر از مقدار بیشتری استفاده می کنند.

اگر شما به دنبال کاشی با مقاومت و استحکام لعاب بالایی هستید؛ باید نمونه ای را انتخاب کنید، که از بیشترین میزان سیلیس در آن استفاده کرده باشد.

استفاده از سیلیس در صنایع سرامیک سازی چگونه است؟

در سرامیک سازی تبدیل کردن اشکال سیلیس در بدنه های سرامیکی به دلیل تغییر حجم ناگهانی و سریعی که به وجود می آورد.  خطرناک بوده است. و باعث ایجاد ترک و شکست در فرآورده ها می شود. به طور کلی در زمان پخت بدنه های حاوی سیلیس، تبدیلات کوارتز  α و β در ۵۷۳ درجه سانتی گراد موجب ایجاد شکست و ترک در فرآورده ها می شود. تبدیلات اشکال سیلیس، همواره عامل مسئله سازی نبوده است. و در صنعت سرامیک در نوع جالبی از آن استفاده می شود. این فراین در سیلیس در شیشه سازی نیز تا حدودی وجود دارد.

سیلیس های که از منابع گوناگون تامین می شود. به خاطر وجود تفاوت ناخالصی ها در آن، رفتارهای گوناگون از خود نشان می دهند. این نوع ناخالصی ها به پایین آمدن نقطه ذوب سیلیس کمک می کند. و می توانند، موجب ایجاد رنگ در آن ها شود. افزودن این ماده به بدنه سرامیکی موجب افزایش سختی و محکم شدن آن می شود.

سیلیس به طور کلی بافت مطلوب تری را در بدنه به وجود می آورد. و خاصیت دیرگدازی و نسوزنگی ویژه ای به آن می دهد. نتیجه می شود: سیلیس در لعاب سازی یک ماده موثر است. اما سوال پیش می آید که سیلیس لعاب سازی، کاشی و سرامیک چیست؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

سیلیس لعاب سازی چیست؟

لعاب سرامیک سازی چیست؟

لعاب ها انواع مختلفی را دارند. به گونه ای که گستره وسیعی از ترکیبات آلی را در بر می گیرند. لعاب مربوط به سرامیک، اکثرا مخلوط شیشه و کورتز و فلدسپات است. اما یکی از بهترین مواد مصرفی در لعاب سازی؛ سیلیس است. لازم به ذکر است، هنگام استفاده از این نوع لعاب  به موارد ذیل دقت کنید:

 • سیلیس مورد استفاده در صنعت سرامیک و لعاب سازی باید خلوص بالا داشته باشد ؛
 • از آنجایی که آهن رنگ لعاب را تحت تاثیر قرار می دهد. لذا نباید دارای ناخالصی آهن باشد؛
 • بهترین نوع سیلیس برای این لعاب؛ سیلیس میکرونیزه است؛
 • سیلیس مصرفی در صنایع لعاب سازی بیشتر به صورت مش های ۱۸۰-۲۲۰و۳۲۰ است.

برترین مزایای استفاده از سیلیس لعاب سازی در سرامیک

از تبدیلات اشکال سیلیس با هدف، جلوگیری از ترک خوردن سطح لعاب به خصوص در ارتن ورها استفاده می کنند. به همین سبب؛ از سیلیس در صنایع سرامیک، برای جلوگیری از ترک لعاب همیشه تلاش می شود. که لعاب تا حدی به وسیله بدنه، تحت فشار قرار گیرد.که به این فشار؛  فشار کریستوبالیت می گویند. معمولا کریستوبالیت در بدنه ارتن ور به خاطر مصرف فلینت به وجود می آید و از این رو از سیلیس آزاد در سطح خارجی استفاده می کنند.

سیلیس در کاشی سازی

وجود سیلیس در چسب کاشی

علاوه بر سیلیس لعاب سازی باید بدانید؛ چسب کاشی و سرامیک، انواع ملات خشک و آماده است که بر پایه سیمان و پودر سیلیس است. این محصول بدون دخالت انسانی و در نتیجه با دقت بالا در ترکیب مواد اولیه و براساس الزامات استانداردها تولید می شود.

از این چسب برای نصب کاشی بر روی دیوارها قدیمی و تراز شده به خاطر گچ، کاشی و سنگ قدیمی، سیمان کاری و گچ استفاده می کنند. برای تولید آن از مواد پلیمری و سیلیس استفاده می کنند از این رو دارای ویژگی های زیر است:

 • مقاوم در برابر نفوذ آب؛
 • مقاوم در برابر حرارت؛
 • مقاوم در برابر یخبندان؛
 • قدرت چسبندگی بالا؛
 • داشتن خاصیت الاستیک؛
 • انعطاف پذیری بالا؛
 • مقاومت در برابر نشست های ساختمان.

سخن نهایی

در این مقاله از فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند، ما به پاسخ پرسش سیلیس در صنایع سرامیک، سرامیک چیست؟ کاربرد سیلیس در صنایع سرامیک، استفاده از سیلیس در صنایع سرامیک سازی، سیلیس لعاب سازی و وجود سیلیس درچسب کاشی پرداختیم. همچنین، شما می توانید جهت خرید سیلیس، روی لینک ضربه بزنید.

سیلیس در سرامیک سازی

پرسش های متداول:

بهترین نوع سیلیس در صنایع لعاب سازی چیست؟ سیلیس میکرونیزه بهترین گزینه برای لعاب است.

از سیلیس با ناخالصی آهن می توان در صنایع سرامیک استفاده کرد؟ خیر، از آنجایی که آن بر روی نوع رنگ لعاب تاثیر کی گذارد نمی شود از این نوع سیلیس به عنوان سیلیس لعاب سازی استفاده کرد.

از سیلیس در صنایع سرامیک برای چه امری بهره می برند؟ از سیلیس در صنایع سرامیک، برای جلوگیری از ترک لعاب و ایجاد فشار کریستوبالیت استفاده می شود. معمولا کریستوبالیت در بدنه ارتن ور به خاطر مصرف فلینت به وجود می آید و از این رو از سیلیس آزاد در سطح خارجی استفاده می کنند.

سیلیس مصرفی در صنایع لعاب سازی به چه اندازه ای است؟ این نوع سیلیس بیشتر به صورت مش های ۱۸۰-۲۲۰و۳۲۰ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.