سیلیس در صنایع سرامیک

سیلیس در صنایع سرامیک

سیلیس در صنایع سرامیک : یکی از مهم ترین مواد اولیه برای تولید بدنه سرامیک ها خاک رس، سیلیس و آلکالی فلدسپات می باشد. از کوارتز برای ساخت انواع سرامیک و سرویس های بهداشتی استفاده می کنند. از silica برای ایجاد فاز شیشه و افزایش مقاومت در بدنه سرامیک ها استفاده می کنند. این ماده در زمان پخت ذوب شده و در زمان سرد شدن محصول به صورت شیشه، مواد را به یکدیگر متصل می کند. البته لازم به ذکر است که باید میزان آهن در نوع سیلیس استفاده شده در سرامیک سازی باید بسیار ناچیز باشد. در این مقاله از سایت آرا سنگ الوند شما را با استفاده و مصرف این ماده در صنایع سرامیک و کاشی سازی آشنا می کنیم.

کاربرد سیلیس در صنایع سرامیک چیست؟

سیلیس درجه یک با توجه به داشتن کیفیت بالای خود به طور گسترده در صنایع کاشی سازی و سرامیک استفاده می شود. کاشی از دو بخش اصلی و لعاب تشکیل می شود. بخش اصلی آن از سفال ساخته شده و پوشش سطحی آن که تحت عنوان لعاب می باشد از جنس سیلیس و اکسیدهای فلزی می باشد. استفاه از این عنصر موجب استحکام کاشی و زیبایی و شفافیت آن می شود. در درجه حرارت پایین از مقدار کمتری silica استفاده می کنند و در درجه حرارت بالاتر از مقدار بیشتری استفاده می کنند. اگر شما به دنبال کاشی با مقاومت و استحکام لعاب بالایی هستید باید نمونه ای را انتخاب کنید که از بیشترین میزان سیلیس در آن استفاده کرده باشد.

استفاده از سیلیس در صنایع سرامیک سازی چگونه است؟

در سرامیک سازی تبدیل کردن اشکال سیلیس در بدنه های سرامیکی به دلیل تغییر حجم ناگهانی و سریعی که به وجود می آورد، خطرناک بوده و باعث ایجاد ترک و شکست در فرآورده ها می شود. به طور کلی در زمان پخت بدنه های حاوی سیلیس، تبدیلات کوارتز  α و β در ۵۷۳ درجه سانتی گراد موجب ایجاد شکست و ترک در فرآورده ها می شود. تبدیلات اشکال سیلیس همواره عامل مسئله سازی نبوده و در صنعت سرامیک در نوع جالبی از آن استفاده می شود. این فراین در سیلیس در شیشه سازی نیز تا حدودی وجود دارد.

سیلیس های که از منابع گوناگون تامین می شود، به خاطر وجود تفاوت ناخالصی ها در آن، رفتارهای گوناگون از خود نشان می دهند. این نوع ناخالصی ها به پایین آمدن نقطه ذوب سیلیس کمک کرده و می توانند موجب ایجاد رنگ در آن ها شود. افزودن این ماده به بدنه سرامیکی کوجب افزایش سختی و محکم شدن آن می شود. سیلیس به طور کلی بافت مطلوب تری را در بدنه به وجو آورده و خاصیت دیرگدازی و نسوزنگی ویژه ای به آن می دهد.

مزایای استفاده از سیلیس در سرامیک

از تبدیلات اشکال سیلیس با هدف جلوگیری از ترک خوردن سطح لعاب به خصوص در ارتن ورها استفاده می کنند. برای جلوگیری از ترک لعاب همیشه تلاش می شود که لعاب تا حدی به وسیله بدنه، تحت فشار قرار گیرد که به آن فشار کریستوبالیت می گویند. معمولا کریستوبالیت در بدنه ارتن ور به خاطر مصرف فلینت به وجود می آید و از این رو از سیلیس آزاد در سطح خارجی استفاده می کنند.

وجود سیلیس در چسب کاشی

چسب کاشی و سرامیک، انواع ملات خشک و آماده است که بر پایه سیمان و پودر سیلیس است. این محصول بدون دخالت انسانی و در نتیجه با دقت بالا در ترکیب مواد اولیه و براساس الزامات استانداردها تولید می شود. از این چسب برای نصب کاشی بر روی دیوارها قدیمی و تراز شده به خاطر گچ، کاشی و سنگ قدیمی، سیمان کاری و گچ استفاده می کنند. برای تولید آن از مواد پلیمری و سیلیس استفاده می کنند از این رو دارای ویژگی های زیر است:

  • مقاوم در برابر نفوذ آب
  • مقاوم در برابر حرارت
  • مقاوم در برابر یخبندان
  • قدرت چسبندگی بالا
  • داشتن خاصیت الاستیک
  • انعطاف پذیری بالا
  • مقاومت در برابر نشست های ساختمان

حال که شما با کاربرد سیلیس در صنایع سرامیک و کاشی آشنا شدید، برای خرید سیلیس می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.