سیلیس صفحه کوارتز چیست؟

سیلیس صفحه کوارتز

سیلیس صفحه کوارتز: سیلیس مترادف دی اکسید سیلیکون (SiO2) است. سیلیکون و اکسیژن دو عنصر فراوان در پوسته زمین هستند. سیلیس معمولاً به صورت ماسه در طبیعت یافت می شود و به اشکال مختلف وجود دارد که می تواند کریستالی و همچنین غیر بلوری (بی شکل) باشد. آرا سنگ الوند یکی از کارخانه تولید سیلیس می باشد که شما می توانید برای خرید سیلیس همدان به آن مراجعه کنید.

سیلیس کریستالی سخت، از نظر شیمیایی بی اثر است و نقطه ذوب بالایی دارد. اینها کیفیت های ارزشمندی در مصارف مختلف صنعتی هستند.

سیلیس صفحه کوارتز رایج ترین شکل سیلیس ممتاز همدان و کریستالی است و دومین کانی رایج در سطح زمین است. تقریباً در هر نوع سنگی مانند آذرین، دگرگونی و رسوبی یافت می شود. از آنجایی که کوارتز بسیار فراوان است، تقریباً در تمام عملیات معدنکاری وجود دارد. حال با ما همراه باشید تا در این مقاله از سایت آراسنگ الوند به بررسی کامل سیلیس کوارتز بردازیم.

کوارتز چیست؟

کوارتز، همانطور که در بالا ذکر شد، شکل اصلی سیلیس است که به طور طبیعی وجود دارد. کوارتز یک جامد کریستالی است، به این معنی که دارای خواص بسیار متمایز از شیشه است در حالی که هنوز هم از نظر ترکیب شیمیایی و ظاهری شبیه شیشه است.

کاربردهای صنعتی محدودی از کوارتز (به معنای کانی کریستالی) وجود دارد. با این حال، نوسانگرهای کریستال کوارتز در سیستم‌های الکترونیکی یافت می‌شوند.

برنامه های کاربردی کوارتز صنعتی گاهی اوقات از “کوارتز مصنوعی” ساخته شده استفاده می کنند. این ماده را شاید بتوان با دقت بیشتری به عنوان سیلیس صفحه کوارتز کریستالی توصیف کرد، اما اغلب به سادگی “کوارتز” نامیده می شود.

کوارتز در کجا یافت میشود؟

کوارتز فراوان ترین و پراکنده ترین کانی است که در سطح زمین یافت می شود. در تمام نقاط جهان موجود و فراوان است. در تمام دماها تشکیل می شود. در سنگهای آذرین، دگرگونی و رسوبی فراوان است. در برابر هوای مکانیکی و شیمیایی بسیار مقاوم است. این دوام آن را به کانی غالب قله کوه ها و تشکیل دهنده اصلی ماسه ساحل، رودخانه و بیابان تبدیل می کند. کوارتز در همه جا موجود، فراوان و بادوام است. ذخایر قابل استخراج در سراسر جهان یافت می شود.

ویژگی های سنگ سیلیس صفحه کوارتز چیست؟

  • سطحی زبری دارد و اصلا لیز نمی باشد
  • از مقاومت الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است.
  • مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی دارد.
  • همچنین در مقابل شوک حرارتی نیز از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

کابرد های سیلیس صفحه کوارتز در صنایع مختلف

کاربردهای شن کوارتز

ماسه کوارتز به عنوان پرکننده در ساخت لاستیک، رنگ و بتونه استفاده می شود. دانه های کوارتز غربال شده و شسته شده با اندازه دقیق به عنوان رسانه فیلتر و گرانول سقف استفاده می شود. ماسه های کوارتز برای کشش در صنایع راه آهن و معدن استفاده می شود.

کاربرد کوارتز در شیشه سازی

سیلیس صفحه کوارتز :فرآیندهای زمین شناسی گاهی اوقات ماسه هایی را رسوب می دهند که تقریباً ۱۰۰٪ از دانه های کوارتز تشکیل شده است. این ذخایر به عنوان منابع ماسه سیلیسی با خلوص بالا شناسایی و تولید شده اند. از این ماسه ها در صنعت شیشه سازی استفاده می شود. ماسه کوارتز در تولید شیشه ظرف، شیشه صفحه تخت، شیشه تخصصی و فایبرگلاس استفاده می شود.

کاربرد سیلیس صفحه کوارتز به عنوان ساینده

سختی بالای کوارتز، آن را سخت تر از سایر مواد طبیعی می کند. به این ترتیب یک ماده ساینده عالی است. ماسه‌های کوارتز و ماسه سیلیسی ریز آسیاب شده برای سند بلاست، پاک‌کننده‌های شستشو، رسانه‌های آسیاب و شن برای سنباده‌زنی استفاده می‌شوند.

کاربردهای ویژه سنگ سیلیس

سنگ سیلیس یک اصطلاح صنعتی برای موادی مانند کوارتزیت، نواکولیت و سایر سنگ های کوارتز میکروکریستالی است. از اینها برای تولید ابزارهای ساینده، مواد ساینده، سنگ‌های آسیاب، سنگ‌های روغنی، فایل‌های سنگی، آسترهای آسیاب لوله استفاده می‌شود.

قیمت سیلیس صفحه کوارتز

کوارتز انواع بسیار زیادی دارد که هر کدام ارزش قیمتی بسیار بالایی دارد. سنگ کوارتز یک سنگ ساختمانی بسیار مهم به شما می آید. همانطور که گفته شد سنگ سیلیس کوارتز از ماده اصلی سیلیکون دی اکسید ساخته می شود. لازم به ذکر است که عوامل بسیار متعددی در قیمت سیلیس کوارتز تاثیر بسزایی دارد که شامل: ضخامت صفحه کوارتز، کارخانه تولید، رنگ و طرح سیلیس همدان می باشد. امیدوارم که این مقاله از مجموعه آراسنگ الوند کمک زیادی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سیلیس صفحه کوارتز به شما کرده باشد. همچنین شما اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری را درباره سیلیس ممتاز همدان و کاربرد آن به دست آورید می توانید مقاله کارخانه تولید سیلیس را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.