سیلیسیم دی اکسید چیست؟ (انواع دی اکسید سیلیسیم و ساختار آن)

سیلیسیم دی اکسید یا سیلیس

یکی از موضوعاتی که نیاز است به آن بپردازیم، توضیح سیلیسیم دی اکسید چیست؟ و ساختار آن می باشد. این ماده با فرمول شیمیایی sio2 بوده که در صنعت کاربرد بسیاری دارد. در این مقاله قصد داریم به sio2 چیست، کاربرد و انواع آن بپردازیم. سیلیس یکی از فراوان ترین انواع ماده در زمین بوده که این فراوانی موجب شده در صنعت با تغییر شکل، از آن استفاده ی گوناگونی کرد. همچنین می توانید برای خرید این ماده از طریق مرکز خرید سیلیس همدان یا فروشگاه آنلاین آراسنگ الوند اقدام کنید.

sio2 چیست؟

سیلیسیم دی اکسید، یا سیلیس از فراوان ترین ترکیب اکسیدی در پوسته زمین است. سیلیکا در طبیعت به صورت آزاد و ترکیبی موجود است. از آن جایی که این ماده یکی از مقاوم ترین مواد در طبیعت است از آن در صنایع مختلف از جمله ساختمان سازی استفاده می شود. مشخصات سیلیسیم دی اکسید به قرار زیر است:

 • شکل ظاهری: ماده جامد پودری سفید
 • فرمول شیمیایی : Sio2
 • دمای جوش: ۲۲۳۰ °C
 • جرم مولی سیلیسیم:۶۰٫۱

همچنین ساختار لوویس سیلیسیم دی اکسید چهار ضلعی است و دارای شکل مولکولی تتراهدرال است. در این مقاله از مرکز فروش سیلیس همدان یا آرا سنگ الوند در مورد این که ساختار سیلیس چند ضلعی است به طور مفصل صحبت کرده ایم.

انواع سیلیسیم دی اکسید

انواع سیلیسیم دی اکسید

سیلیس در طبیعت به دو صورت آزاد یا ترکیب با سایر اکسید ها وجود دارد. سیلیس آزاد به سه صورت بلورین، بلورمخفی و بلور آبدار موجود است.

کوارتز

بیشترین سیلیس آزاد در طبیعت در نوع کوارتز است زیرا از سختی بالایی برخوردار است که در فشار و درجه حرارت معمولی پایدار و مقاوم است. کوارتز یکی از پلی مورف های سیلیس است.

ماسه و ماسه سنگ

کوارتزهای رسوبی که در حالت طبیعی خرده شده اند ماسه سیلیسی و ماسه سنگ شناخته می شود. ماسه سنگ ها ترکیبی از ذرات آهک، اکسید آهن و رس با هم چسبیده اند.

فلینت

زمانی که بلورهای بسیار ریز کوارتز با آب، مواد آلی و کربنات کلسیم با هم ترکیب شوند فلینت به وجود می آید. رنگ این عنصر به شکل قهوه ای روشن، سیاه و خاکستری موجود است. این عنصر توسط حرارت و سوختن مواد آلی به رنگ سفید در می آید. فرایند تشکیل فلینت توسط حل شدن اسکلت سیلیسی جانوران اسفنجی در آب دریاها و ته نشین شدن در دریاها صورت می گیرد.

از دیگر انواع آن می توان به تریدیمیت، کریستوبالیت، کوارتزیت و دیاتومیت اشاره کرد. لازم به ذکر است شما برای خرید سیلیسیم دی اکسید در هر نوع آن با مراجعه به سایت آرا سنگ الوند به راحتی می توانید مرغوب ترین و ارزان ترین نوع آن را خریداری کنید.

کاربرد سیلیسیم دی اکسید

کاربرد دی اکسید سیلیسیم در صنایع

این عنصر بیشتر از معادن شن، ماسه و تصفیه کوارتز استخراج می شود. در فرایندهای آزمایشگاهی نیز از طریق حرارت دادن، اکسید کردن و سل ژل کردن تحت تاثیر کاتالیزور و تترا اتیل اتوسیلیکات هیدرولیزه شده به سیلیس تبدیل می شود. این ماده دارای خواص فیزیکی فوق العاده ای است همچنین این ماده مقاوم و سخت در صنایع مختلف کاربرد دارد.از جمله این صنایع:

 • شیشه سازی
 • چینی سازی و آرکوپال سازی
 • کاشی و سرامیک سازی
 • تولید فروسیلیس ها (آلیاژهای سیلیسی)
 • ساختمان سازی و تولید آجر ماسه ای
 • چسب سازی
 • سند بلاست و فیلتراسیون شنی
 • صنایع نسوز
 • تولید الیاف و عایق های مانند پشم شیشه
 • پاک کننده های صنعتی

از مصارف سیلیس می توان به استفاده گسترده آن در صنعت ریخته گری و تولید فروسیلیس اشاره کرد. فروسیلیس در فولاد سازی برای تولید فولاد‌های آلیاژی به عنوان یک عامل اکسیژن زا عمل می کند.

قیمت سیلیسیم دی اکسید

فعالان در صنایع مختلف بدون شک در فرایند تولید خود به سیلیس این ماده با ارزش نیازمند هستند. شما برای خرید سیلیسیوم می توانید به گروه صنعتی آرا سنگ الوند مراجعه کنید و با کیفیت ترین نوع سیلیس همدان رابه صورت حضوری یا اینترنتی خریداری کنید. در ضمن قیمت سیلیسیم دی اکسید در این مجموعه نسبت به سایر شرکت ها مناسب تر و ارزان تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.