سیلیس در صنایع چه کاربردی دارد

کاربرد سیلیس در صنایع چیست

شاید به این مورد اندیشیده باشید که سیلیس همدان در صنایع چه کاربردی دارد و استفاده از آن چه فوایدی می تواند داشته باشد؟  در پاسخ باید گفت: سنگ سیلیس از معدن استخراج می شود. سپس در کارخانه ها در ابعاد متفاوت و متناسب با نیاز هرصنعتی خورد می شوند. این نوع کانی به سبب فراوانی زیاد در طبیعت و خواص ویژه مقوامتی و گرمایی، یکی از پرکاربرد ترین مواد در صنعت است. شما می توانید با مراجعه به سایت آراسنگ الوند انواع سیلیس را بخرید و همچنین اگر علاقمند به خواندن مطالبی درباره سیلیس تصفیه آب استخر هستید می توانید به سری مقالات گذشته از سایت اراسنگ الوند مراجعه نماید

چه ویژگی هایی به کاربرد وسیع سیلیس در صنایع منجر شده است؟

همانطور که فوقا بیان شد. سیلیس به سبب ویژگی های ساختاری، فیزیکی و شیمیایی خاصی که دارد. در اکثر صنایع قابل استفاده است. برخی از این ویژگی ها به شرح ذیل است:

  1. تحمل گرمایی بالا
  2. سختی ومقاومت بالا
  3. مقاومت در برابر اکسیداسیون
  4. مقاومت در برابر سایش محصولات
  5. فراوانی بالا در طبیعت

مجموع این عوامل سبب شده است که؛ دی اکسید سیلیکون (سیلیس) به عنوان یک عامل ضد کف ، حامل ، عامل تهویه ، عامل تثبیت کننده سرما در نوشیدنی ها و فیلتر عمل می کند. همچنین، در ساخت موادی مانند: کاغذ، چسب و بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که؛ سیلیس در صنایع چه کاربردی دارد‌؟

سیلیس؛ حضوری چشم گیر در تمامی صنایع

با کمی بررسی خواهید یافت؛ که رد پای سیلییس در تمامی صنایع دیده می شود. اما نکته ای که وجود دارد آن است که؛ کیفیت سیلیس به کاربرده شده در هریک از صنایع، با دیگری تفاوت دارد. به آن معنا که هر صنعتی ترکیب شیمیایی، ساختمان کانی شناسی و خواص فیزیکی خاص خود را می طلبد.

این اهمیت و الزام تا آنجایی است که؛ اگر نسبت هر یک از آنها از حد معین شده تجاوز کند؛ مصرف و کارایی آن برای صنایع مختلف را محدود و غیر ممکن می سازد. اکنون که با ویژگی های مختلف سیلیس آشنا شدید؛ به این موضوع مس پردازیم که سیلیس در چه صنایعی کاربرد دارد؟

حضور پررنگ در صنعت کاشی سازی

با توجه به  کیفیت بالای خود به طور گسترده سیلیس در صنایع سرامیک و کاشی سازی استفاده می شود. استفاه از این عنصرسبب، استحکام بیشتر کاشی و زیبایی و شفافیت آن می شود.  همچنین در خصوص این پرسش که سیلیس در صنایع چه کاربردی دارد باید بدانید که؛ این ماده در صنعت کاشی سازی، باعث جلوگیری از ایجاد تک در کاشی و دادن خاصیت دیر گدازی به آن می شود.

سیلیس لعاب سازی

از آنجایی که یکی از مهم ترین مواد اولیه برای تولید بدنه سرامیک ها، سیلیس، آلکانی فلدسپات و خاک رس است. از اساسی ترین کاربرد سیلیس در لعاب سازی است.

چسب کاشی

از این چسب برای نصب کاشی بر روی دیوارها قدیمی، تراز دیوار با گچ، کاشی و سنگ قدیمی و سیمان کاری استفاده می شود. استفاده از سیلیس در این چسب سبب؛ بالا برد قدرت چسبندگی، انعطاف پذیری بیشتر، مقاومت دربرابر یخ و گرما و نفوذ ناپذیری آب می شود.

کاربرد سیلیس در صنعت

سیلیس؛ یاریگر صنعت سنگ مصنوعی

سنگ مصنوعی محصولی برگرفته از ضایعات و خاک سنگ در معادن و کارخانه هاست.  که می تواند در کنار سبکی همانند خود سنگ مقاومت داشته باشد. یکی از مهم ترین مواد کاربرده شده در ساخت این نوع سنگ ها؛ سیلیس سنگ مصنوعی است. برای افزایش مقاومت فشار و افزایش چسبندگی، کششی و جمع شدگی در سنگ مصنوعی از پودر سیلیس استفاده می شود.

ماده نخستین صنعت شیشه گری

در ادامه پاسخ به پرسش سیلیس در صنایع چه کاربردی دارد باید گفت: اصلی ترین ماده تشکیل شیشه سیلیس است. در خصوص کاربرد سیلیس در صنعت شیشه سازی  باید یدانید که؛ روش کلی در ساخت شیشه، استفاده از ماسه سیلیسی به همراه ضایعات شیشه و با مواد معدنی است. در یک دسته بندی کلی میتوان شیشه را به دو دسته: سیلیسی یا کوارتزی و شیشه بوروسیلیکات است.

فیلتری برای تصفیه آب

ماسه سیلیسی که به عنوان رسانه در فیلترهای شنی استفاده می شود. سیلیس تصفیه آب استخر،  از مهم ترین تجهیزات یک استخر به حساب می آید. که  برای شفافیت و معتدل سازی دمای آب می شود.  شن و ماسه سیلیس طبیعی دارای شکل زیر زاویه ای و گرد است؛ که به شما کمک می کند. فیلتراسیون ایده آلی برای جذب مواد جامد معلق در آب داشته باشید.  همچنین به دلیل محتوای بالای سیلیس، شن و ماسه بادوام و سخت است. که سبب درجه بندی دقیق می شود تا فیلتر کارآمد را تسهیل کند.

سایر کاربرد های سیلیس در صنعت

موارد یاد شده تنها بخشی از کاربرد های سیلیس است. بخشی از دیگر کاربردهای آن را به صورت جزئی و موردی به نقل از ویکی پدیا می آوریم.

ویکی پدیا: به صورت کلی موارد کاربرد سیلیس SiO۲ عبارت است از: شیشه سازی، چینی سازی، ساخت فرو سیلیس، سرامیک سازی، ساخت آجر ماسه آهکی، ریخته گری، ساخت سیلیکات سدیم، ساخت دیگر مواد سیلیسی، به عنوان نیمه هادی در صنعت الکترونیک و تولید پشم شیشه

سخن پایانی:

در این مقاله سعی شد به پاسخ سیلیس همدان در صنایع چه کاربردی دارد. پرداخته شود. همانطور که بیان شد سیلیس به سبب ویژگی های خاص فیزیکی و شیمیایی  همچنین فراوانی بسیار در طبعت به گونه ای که دومین عنصر موجود در پوسته زمین است. سبب شده است؛ این ماده کاربرد زیادی در صنعت داشته باشد. شما می توانید برای تهیه و خرید انواع سیلیس به صورت مطمئن و آنلاین و یا مطالعه مقاله درباره سیلیس تصفیه آب استخر به سایت آراسنگ الوند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.