معدن سیلیس در ایران

معدن سنگ سیلیس در ایران

معدن سیلیس در ایران: کشور ایران از لحاظ زمین شناسی یکی از مناطقی است که دارای معادن سیلیس فراوانی است. این کانی با ۲۰ درصد فراوانی به عنوان دومین عنصر در پوسته زمین است که از این ماده در صنایع فراوانی استفاده می شود. در حال حاضر ۲۸۰ معدن سنگ سیلیس در ایران فعالیت دارد که ذخیره این معادن حدود ۷۰ میلیون تن است. در میان منابع و معادن سیلیسم در ایران می توان معدن سیلیس خوی را به عنوان خالص ترین و مرغوب ترین معدن با ۹۹ درصد کیفیت دانست ولی به دلیل نبود امکانات کافی امکان فرآوری این محصول وجود ندارد و به صورت خام به کشورها و دیگر استان ها صادر می شود. در ادامه از این مقاله سایت آرا سنگ الوند به عنوان یکی از کارخانه تولید سیلیس شما را با لیست منابع و معادن سیلیس ایران، شرایط فروش معدن سیلیس همدان آشنا می کنیم. اگر علاقه مند هستید که مطالبی درباره سیلیس ممتاز همدان و کاربرد های آن بدانید به سری مقالات گذشته از اراسنگ الوند مراجعه نماید.

بررسی لیست معادن سیلیس ایران

ایران به عنوان یکی از غنی ترین کشورها از لحاظ معادن و منابع طبیعی است. ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه خوب جغرافیایی دارای معادن زیادی از Silica می باشد. در ضمن این کانی در ایران به دلیل کیفیت و مرغوبیت بالا به کشورهای زیادی صادر می شود. لیست معادن ایران شامل شهرهای زیر است:

 • زنجان
 • سمنان
 • کوه های البرز
 • معدن سیلیس قزوین
 • یزد
 • خراسان
 • معدن سیلیس تهران
 • کردستان
 • همدان
 • معدن سیلیس خوی
 • کرمانشاه
 • مرکزی
 • کرمان

بیشتر سیلیس های تولید شده در داخل کشور در صنایع گوناگونی مانند شیشه سازی، چینی سازی، ریخته گری، الکترونیک و … مورد استفاده قرار می گیرد. در این میان یکی از کاربردهای فراوان این ماده در صنعت شیشه سازی است که استان قزوین به دلیل دارا بودن معادنی زیادی از سیلیسم دارای مراکز زیادی برای تولید شیشه هستند.

سیلیس همدان

از اکتشاف معدن سیلیس تا بهره برداری از آن

در ادامه این مطلب قصد داریم که توضیح دهیم معدن سیلیس چیست و چگونه استخراج می شود. کشور ما  در زمینه دارا بودن معدن سیلیس در ایران معروف و شناخته است. اما لازم به ذکر است که استخراج آن کار ساده ای نیست و باید توسط ابزارهای دقیق این کار صورت گیرد. بعد از اکتشاف معدن و برنامه ریزی برای استخراج باید بررسی های لازم صورت گیرد که سیلیس سخت شده یا نشده است. در صورت این که سخت نشده باشد می توان به وسیله لودر و بیل مکانیکی استخراج را انجام داد ولی در صورت این که سخت شده باشد باید از مواد منفجره و انفجارهای کنترل شده استفاده کرد.

بعد از استخراج معادن سیلیسم در ایران، کلیه مواد برای فرآوری باید به کارخانه فرستاده شود. به دلیل ضعف در امر فرآوری، ایران نمی تواند این محصول را در گرید های بالا تولید کند و حتی در بعضی از مواقع مجبور به وارد کردن سیلیس های خارجی به کشور می شود. در مرحله آخر دانه بندی سیلیس صورت می گیرد که در صنعت شیشه سازی بسیار مهم است. در این مرحله دانه های که اندازه آن بیشتر از ۱ میلی متر باشد از سایر کانی ها جدا می شود. بسته بندی سیلیس در ابعاد گوناگون مانند کیسه های ۱۰ کیلوگرمی صورت می گیرد.

فروش معدن سیلیس در ایران

افرادی که قصد فروش و خرید معدن سیلیس در ایران را دارند می توانند از طریق فرم های موجود در سایت معادن ایران اقدام به این کار کنند. معدن سیلیس قزوین، خوی، تهران و … از معادن با ارزش است زیرا دارای مواد معدنی با ارزشی هستند. اکتشاف معدن سیلیس و استخراج آن نیازمند هزینه و تکنولوژی بالاست؛ از این رو معدن سنگ سیلیس همدان در ایران دارای کیفیت و مرغوبیت بالای است.

سخن نهایی

اگر شما به عنوان یک صنعتگر نیازمند خرید و فروش سیلیس همدان هستید می توانید از طریق مجموعه صنعتی آرا سنگ الوند اقدام به خرید ارزان و باکیفیت انواع مواد معدنی کنید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با سیلیس به مقاله کارخانه تولید سیلیس مراجعه کنید. اگر علاقه مند هستید که مطالبی درباره سیلیس ممتاز همدان و مزایای آن بدانید به سری مقالات گذشته از اراسنگ الوند سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.