با ما تماس بگیرید

 • کیلومتر 45 همدان، ملایر
 • ۱۹–۰۸۱۳۲۳۱۳۵۱۷
 • arasang.alvand1@gmail.com
 • ۸صبح الی ۵ بعد ازظهر

دولومیت (Dolomite)

دسته :

دولومیت (Dolomite) که تحت عناوین “دولوستون” و “سنگ دولومیت” نیز شناخته می شود، یکی از مهم‌ترین کانی‌های موجود در طبیعت است که به شکل دانه‌بندی شده یا میکرونیزه به فروش می‌رسد.
برای اطلاع از قیمت دولومیت و نیز خرید دولومیت با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت، با کارشناسان ما در مجموعه آراسنگ تماس بگیرید.

از طریق شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

تلفن همراه کارشناسان فروش:

تلفن همراه کارشناس معدن:

توضیحات

قیمت دولومیت با توجه به این که از نوع کلوخه و میکرونیزه باشد، متفاوت است. از این رو در زمان خرید دولومیت باید براساس نیاز خود مناسب‌ترین نوع را انتخاب کنید. دولومیت چیست؟ دولومیت بسیار شبیه به سنگ آهک است. گستره‌ای رنگی از سفید تا خاکستری و سفید تا قهوه‌ای روشن در هر دو سنگ یکسان می‌باشد (اگرچه حضور رنگ‌هایی دیگر مانند قرمز، سبز و مشکی نیز امکان‌پذیر است). آن‌ها تقریباً سختی مشابه داشته و هر دو در اسید کلریک رقیق حل می‌گردند. این دو سنگ جهت بکارگیری به عنوان ماده ساختمان سازی خرد شده و برش می‌خورد و به جهت ویژگی خنثی سازی اسیدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه این مطلب از فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند به توضیحی درباره پاسخ سوال سنگ دولومیت چیست و چه کاربردی دارد؟ خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

دولومیت که تحت عناوین “دولوستون” و “سنگ دولومیت” نیز شناخته می‌شود، سنگی است رسوبی که فرمول آن CaMg(CO2)3 است. دولومیت در حوض‌های رسوبی سرتاسر جهان یافت می‌گردد. تصور بر این است که دولومیت از آلتراسیون بعد از رسوب‌گذاری (postdepositional)، گِل آهکی (lime mud)، لجن آهکی و سنگ آهک ایجاد شده به وسیله آب زیرزمینی غنی از منیزیم، شکل می‌گیرد. گارنت نیز سنگ پرکاربردی است که در مقاله‌ دیگری درباره آن توضیح داده شده است.

سنگ دولومیت چیست؟

دولومیت در سابقه سنگی rock record ( آنچه در حال حاضر از سنگ‌ها باقی مانده است) بسیار معمول است؛ اما به ندرت در حال شکل‌گیری در محیط‌های رسوبی مشاهده می‌گردد. قیمت دولومیت با توجه به نوع دانه‌بندی تعیین می‌شود. به این دلیل باور بر این است که اغلب دولومیت‌ها زمانی شکل می‌گیرند که گِل آهکی lime mud (لجن آهکی) یا سنگ آهک به واسطه تغییرات شیمیایی بعد از رسوب گذاری دچار تغییر می‌گردند.

دولومیت در محیط‌های رسوبی‌ای مشابه محیط‌هایی که سنگ آهک به وجود می‌آید، شکل می‌گیرد. این محیط‌ها، محیط‌هایی گرم و کم عمق هستند. محیط‌های دریایی که در آن‌ها لجن (گِل) کربنات کلسیمی به شکل آوارهای صدفی (shell debris)، مواد مدفوعی (fecal material)، قطعات مرجانی (coral fragments) و رسوبات کربناتی تجمع می یابند، محیط مناسبی برای تشکیل دولومیت هستند. تصور بر این است که دولومیت زمانی شکل می‌گیرد که کلسیت (CaCO2) موجود در لجن (گِل) کربناتی یا سنگ آهک به وسیله آب زیرزمینی غنی از منیزیم تغییر می‌یابد. منیزم موجود، تبدیل کلسیت به فرمول شیمیایی دولومیت (CaMg(CO2)3) را تسهیل می‌نماید. این تغییر شیمیایی تحت عنوان “دولومیتی شدن” (dolomitization) شناخته می‌شود. دولومیتی شدن می‌تواند سنگ آهک را به طور کامل به دولومیت مبدل کند و یا اینکه بخشی از سنگ را تغییر داده و “سنگ آهک دولومیتی” را ایجاد نماید. برای خرید دولومیت با کارشناسان سایت آراسنگ الوند در تماس باشید.

دولومیت به نقل از ویکی پدیا:

دولومیت (انگلیسی: Dolomite) نوعی سنگ کربناته رسوبی است که دارای مقادیر زیادی کانی دولومیت (CaMg(CO3)2) است. دولومیت دارای نرخ استوکیومتری در مقادیر نسبتاً مساوی منیزیم و کلسیم است. بیشتر سنگ‌های دولومیتی بر اثر فرایند جایگزینی منیزیم در سنگ‌آهک یا آهک پیش از سنگ‌شدگی تشکیل می‌شود.

مشخصات ظاهری دولومیت

دولومیت‌ها نوعی سنگ کربناته خشک معدنی بوده که در ترکیب شیمیایی آن‌‌ها منیزیم، کلسیم و کربنیک وجود داشته و به شکل یک جامد دارای جلای شیشه‌ای یا مروارید که اکثرا به رنگ‌های خاکستری مایل به کرم و سفید مایل به خاکستری است یافت می شود. ولی برخی از دولومیت‌ها با رنگ‌های دیگری مانند سفید، زرد، سبز و سیاه وجود داشته که معمولا 15 درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهند.از جمله عناصر اصلی آن اکسید منیزیم mgo و آهک cao می‌باشند؛ ولی کانی‌های دیگری چون اکسید آهن، سدیم و پتاسیم در ترکیب آن دیده می‌شود.

ماده معدنی دولومیت مانند سنگ آهک با ترکیب شیمیایی کربنات کلسیم – منیزیم (CaCO3 x MgCO3) است که در سیستم‌های کریستال مثلثی متبلور شده و به رنگ سفید، خاکستری یا صورتی در طبیعت یافت می‌شوند. خصوصیات فیزیکی آن مانند کلسیت است؛ ولی دولومیت با 3 درصد اسید کلریدریک واکنش نمی‌دهد. این محصول دارای سختی نسبی دولومیت 3.5 تا 4 و تراکم آن 2/85 گرم در سانتی‌متر مکعب است.

قیمت دولومیت

انواع دولومیت

 1. سنگ آهک: دارای 10 درصد از Dolomite است.
 2. سنگ آهک دولومیتی: در ساختار خود 10 تا 50 درصد دولومیت دارد.
 3. دولومیت کلسیتی: بین 50 تا 90 درصد Dolomite در خود دارد.
 4. دولومیت: این نوع بیش از 90 درصد این ماده را در ترکیب خود دارد.

دولومیتی شدن چیست؟

در ادامه توضیحات و بررسی قیمت دولومیت، به فرایند تشکیل آن می‌پردازیم. دولومیت در آثار سنگی بسیار رایج است؛ اما دولومیت معدنی به ندرت در محیط‌های رسوبی تشکیل می‌شود. به همین دلیل اعتقاد بر این است که بیشتر دولومیت‌ها زمانی تشکیل می‌شوند که گل آهک یا سنگ آهک توسط تغییرات شیمیایی پس از رسوب دهی اصلاح شوند.

دولومیت در محیط های رسوبی مشابه سنگ آهک – محیط‌های گرم، کم عمق و دریایی که گل کربنات کلسیم به شکل بقایای پوسته، مواد مدفوع، قطعات مرجانی و رسوبات کربناته تجمع می‌یابد، منشا می‌گیرد. تصور می‌شود که دولومیت زمانی تشکیل می‌شود که کلسیت (CaCO 3) موجود در گل کربنات یا سنگ آهک توسط آب‌های زیرزمینی غنی از منیزیم اصلاح شود. منیزیم موجود تبدیل کلسیت به دولومیت (CaMg(CO3 ) 2) را تسهیل می‌کند. این تغییر شیمیایی به «دولومیتی شدن» معروف است. دولومیتی شدن می‌تواند یک سنگ آهک را به طور کامل به یک دولومیت تبدیل کند، همچنین می‌تواند تا حدی سنگ را تغییر دهد و یک “سنگ آهک دولومیتی” ایجاد کند.

خواص شیمیایی دولومیت

پودر دولومیت دارای طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها و خواص شیمیایی است. مشخصات شیمیایی این محصول عبارتند از:

 • منیزیم اکسید: حداقل 20%
 • SiO2+ AL2O3: 4%
 • Na2O + K2O : 02٪
 • سایز: 100 تا 1000 مش
 • حداکثر رطوبت: 2%
 • نوع بسته بندی: 25 کیلوگرم – 1 تن

قیمت دولومیت

خواص فیزیکی دولومیت (Dolomite)

دولومیت دارای سه جهت شکاف کامل است. وقتی دولومیت ریزدانه است، ممکن است این امر مشهود نباشد. با این حال، هنگامی که درشت کریستالی است، زوایای شکاف را می‌توان به راحتی با یک لنز دستی مشاهده کرد. البته خرید دولومیت زمانی صورت می‌گیرد که این محصول در کارخانه فرآوری شود که در قیمت دولومیت نیز تاثیرگذار است. دولومیت دارای سختی Mohs 3 1/2 تا 4 است و گاهی اوقات در بلورهای لوزی شکل با صورت‌های منحنی یافت می‌شود. دولومیت واکنش بسیار ضعیفی به اسید هیدروکلریک سرد و رقیق ایجاد می‌کند. با این حال، اگر اسید گرم باشد یا اگر دولومیت پودر شود، واکنش اسیدی بسیار قوی‌تری مشاهده می‌شود. (دولومیت پودری را می‌توان به راحتی با خراشیدن روی صفحه رگه‌ای تولید کرد).

خواص فیزیکی دولومیت توضیحات
طبقه بندی شیمیایی کربنات
رنگ بی رنگ، سفید، صورتی، سبز، خاکستری، قهوه ای، مشکی
دیافانی شفاف
رخ کامل، لوزی، سه جهت
وزن مخصوص 2/8 تا 2/9
خواص تشخیصی شکاف لوزی شکل پودری در HCl رقیق ضعیف جوش می زند، سختی
ترکیب شیمیایی CaMg(CO 3 ) 2
سیستم کریستال سه ضلعی
خط سفید

پودر دولومیت چیست و چه کاربردی دارد؟

این پودر یک ترکیب شیمیایی است که شامل دولومیت منگنز و آهن است. رنگ آن سفید خالص است و خواص شیمیایی پایداری دارد. دولومیت موجود در کانی کربنات پودری، نوعی سنگ آهک است. از Dolomite powder در صنایع مختلفی مانند: ساختمان ‌سازی، شیشه و سرامیک، کشاورزی، تولید سیمان، معدن و غیره استفاده می‌شود. از این رو افراد فعال در این حوزه نیازمند به خرید دولومیت هستند.

کاربرد دولومیت در رنگ سازی

صنایع غذایی

دولومیت از دیرباز به عنوان منبع کلسیم و منیزیم برای خوراک دام استفاده می‌شده است. این محصول در حال حاضر در تعدادی از اشکال دارویی از جمله قرص‌ها و ویفرهای جویدنی موجود است؛ تا به عنوان مکمل‌های غذایی مصرف شود. در ضمن در مدل‌های حیوانی، مواد معدنی دولومیت به خوبی جذب می‌شوند.

تولید فولاد

بخش عمده‌ای از دولومیت تولید شده در سرتاسر جهان به ساخت آهن و فولاد اختصاص می‌یابد. Dolomite به صورت پودر به عنوان شار سرباره در تولید آلیاژهای فلزی استفاده می‌شود. کلسیم و منیزیم دو جزء اصلی آن هستند که به ساخت فولاد کمک می‌کنند.

صنعت سیمان

از آنجایی که این ماده دارای خواصی مانند نسبت چگالی بالا و سختی سطح بالا بوده و همچنین به عنوان یک پرکننده استفاده می‌شود، در صنعت سیمان نیز کاربرد دارد. در ضمن خرید دولومیت برای این صنعت به دلیل این که یک ماده شیمیایی سخت و قوی، بسیار محبوب هستند.

صنعت شیشه

ترکیبات غنی Dolomite از جمله آهک و منیزیم باعث افزایش سودمندی پودر دولومیت در صنعت شیشه می‌شود. از مزایای آن این است که موجب افزایش پایداری شیشه شده و آن را قوی‌تر می‌کند. قیمت دولومیت با توجه به کاربرد آن در این صنعت مقرون به صرفه است.

خرید دولومیت

آشنایی و شناسایی دولومیت

دولومیت (dolomite) اندکی سخت‌تر از سنگ آهک است. سختی موس دولومیت 3.5 تا 4 می‌باشد و سنگ آهک (که از کلسیت شکل یافته) سختی موس 3 دارد. دولومیت در اسید هیدروکلریک رقیق، اندکی کم‌ محلول‌تر است. کلسیت در تماس با اسید سرد و رقیق (%5) به شدت می‌جوشد؛ در حالی که دولومیت در برابر اسید جوشش بسیار ضعیفی ایجاد می‌نماید.

اغلب این تفاوت‌ها به اندازه‌ای بارز نیستند که منجر به شناسایی قطعی گردند. تمایز این سنگ‌ها در صحرا به واسطه یک زنجیره ترکیبی (compositional continuum) که شامل گستره‌ای از سنگ آهک دولومیتی تا دولومیت می‌باشد، بسیار پیچیده‌تر است. برای نام‌گذاری دقیق این سنگ‌ها به یک آنالیز شیمیایی که فراوانی‌های نسبی کلسیم و منیزیم را معین می‌نماید، نیاز است.
مشخصات دولومیت‌ها به قرار زیر است:

 • دولومیت و سنگ آهک به طریقه‌ای مشابه مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • خرید دولومیت خرد شده به عنوان آگرگات در پروژه‌های ساختمان‌سازی کاربرد دارد.
 • این سنگ‌ها برای ساخت سیمان، کوره پز (kiln-fired) می‌گردند.
 • قیمت دولومیت مقرون به صرفه است.
 • به شکل بلوک‌ها و صفحات بزرگ برش می‌خورند تا به عنوان سنگ بادبر (dimension stone) مورد استفاده قرار گیرند.
 • برای تولید آهک، کلسینه می‌گردند. در برخی از این کاربردها، به دولومیت اولویت داده می‌شود.
 • سختی بالاتر دولومیت آن را در ساخت مواد ساخت و ساز در جایگاهی برتر قرار می‌دهد.
 • حلالیت پایین‌تر دولومیت، این سنگ را در برابر محتوای اسیدی باران و خاک مقاوم‌تر می‌گرداند.

تفاوت سنگ دولومیت و دولوستون

برخی از زمین شناسان در خصوص بکارگیری واژه “دولومیت” هم برای کانی و هم برای سنگی با ترکیب مشابه تردید دارند. در عوض ترجیح می‌دهند هنگامی که در مورد سنگی رسوبی صحبت می‌کنند واژه “سنگ دولومیت” یا “دولوستون” را به کار گرفته و هنگامی که در مورد کانی صحبت می‌نمایند از کلمه “دولومیت” استفاده کنند. اگر چه این واژگان محاوره را تسهیل می‌نماید و سبب افزایش صحت می‌گردد؛ اما بسیاری از زمین شناسان بکارگیری واژه “دولومیت” را هم برای کانی و هم برای سنگ ادامه می‌دهند. قیمت دولومیت با دولوستون نیز متفاوت می‌باشد.

دگرسانی یا آلتراسیون دولومیت

دولومیت چیست؟ دولومیت هنگامی که در معرض حرارت و فشار قرار می‌گیرد، رفتاری مشابه سنگ آهک دارد. در چنین شرایطی با افزایش دما، دولومیت شروع به تبلور مجدد می‌نماید و اندازه بلورهای دولومیت درون سنگ افزایش یافته و نمود بلورین سنگ گسترش می‌یابد. برای خرید دولومیت با کارشناسان سایت آراسنگ الوند در تماس باشید.

آشنایی با کاربردهای دولومیت

حال که به سوال سنگ دولومیت چیست و چه کاربردی دارد پاسخ دادیم، بهتر است با کاربردهای بی‌نظیر این ماده نیز آشنا شوید. زمانی که سنگ آهک تبدیل به دولومیت می‌گردد، فرآیند دولومیتی شدن منجر به شکل‌گیری واکنش کاهش (احیاء) ضعیفی می‌شود. این عمل می‌تواند منطقه متخلخلی در یک لایه یعنی جایی که دولومیتی شدن اتفاق می‌افتد، ایجاد نماید. این فضاهای تخلخل می‌توانند تله‌ای برای سیالات زیر سطحی مانند نفت و گاز طبیعی باشند. به همین دلیل است که دولومیت اغلب یک مخزن سنگی است که در اکتشاف نفت و گاز طبیعی مورد کاوش قرار می‌گیرد. دولومیت همچنین می‌تواند به عنوان یک سنگ میزبان برای کانسارهای سرب، روی و مس انجام وظیفه نماید. برای استفاده از دولومیت در صنایع، بهتر است که عملیات دانه‌بندی بر روی آن انجام شود که این کار در قیمت دولومیت تاثیرگذار است.

 1. در صنایع شیمیایی، از دولومیت به عنوان منبعی برای “منیزیم” (MgO) مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. در صنعت فولاد زنگ نزن، دولومیت را به عنوان عامل تَف جوشی استفاده می‌کنند.
 3. (sintering agent) در فرآوری کانه آهن و به عنوان گدازآور (flux) در تولید فولاد به کار می‌رود.
 4. در کشاورزی دولومیت به عنوان اصلاح کننده خاک (soil conditioner) و یک افزونه غذایی برای دام‌ها کاربرد دارد.
 5. دولومیت در تولید شیشه و سرامیک استفاده دارد که با توجه به نوع دانه‌بندی، قیمت دولومیت متفاوت است.
 6. از دولومیت به عنوان یک منبع کم اهمیت‌تر منیزیم استفاده گردیده است؛ اما امروزه منیزیم را از منابع دیگری بدست می‌آورند.

کاربرد دولومیت

قیمت دولومیت

کانی دولومیت در محیط‌های رسوبی رواج دارد و بیشتر زمانی به وجود می‌آید که گل آهکی یا سنگ آهک به دلیل تغییرات شیمیایی پس از رسوب‌گذاری دچار تغییرات می‌شوند. این محصول در دو نوع کلوخه و میکرونیزه موجود است که قیمت دولومیت میکرونیزه بیشتر از نوع کلوخه آن است.

خرید دولومیت

در این مطلب از فروشگاه آنلاین آراسنگ الوند به توضیح اینکه سنگ دولومیت چیست و چه کاربردی دارد پرداختیم و مطالبی درباره سنگ آهک، کانی و فرمول دولومیت را برای شما قرار دادیم. این ماده یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت است؛ به طور مثال در کشاورزی به عنوان اصلاح کننده خاک، افزونه غذایی دام‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که تمایل به خرید دولومیت و یا مشاهده قیمت دولومیت دارید، می‌توانید از طریق فروشگاه آنلاین آراسنگ الوند اقدام کنید.

سوالات متداول

 • دولومیت چیست؟

دولومیت‌ها نوعی سنگ کربناته خشک معدنی هستند که در ترکیب شیمیایی آن‌ها منیزیم، کلسیم و کربنیک وجود دارد.

 • قیمت دولومیت چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت این محصول، می‌توانید پیش از خرید دولومیت با شماره 19-08132313517 در تماس باشید.


منبع: www.britannica.com، geology.com، www.drugs.com

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دولومیت (Dolomite)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *