انواع روش های تصفیه آب

روش های تصفیه آب

تنوع در روش های تصفیه آب بسیار زیاد بوده و هدف اصلی آن از بین بردن مواد شیمیایی و آلاینده های بیولوژیکی بوده که برای سلامتی بدن انسان بسیار مضر می باشد. تصفیه آب فرایندی است که به کاهش غلظت ذرات حل شده در آب مانند میکروب ها و انگل ها می انجامد. می توان تصفیه آب را ماده های مختلفی انجام داد؛ که یکی از انواع ماده ها، سیلیس همدان بوده که به بالا رفتن کیفیت آب کمک شایانی کرده و بهترین روش تصفیه آب می باشد. در ادامه ی این مقاله از فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند به توضیحی درباره انواع روش های تصفیه آب خواهیم پرداخت.

هدف تصفیه آب

همانطور که در ابتدای مقاله به آن پرداختیم. تصفیه آب به هدف جداسازی مواد معلق درون آب مانند آشغال ها، از بین بردن عوامل بیماری زا مانند میکروب ها و مواد زیان آور و برطرف نمودن بود و رنگ نامطبوع انجام می شود. این روش به سلامتی بدن کمک کرده و از ابتلا بیماری افراد جلوگیری می کند.

روش های تصفیه آب

لازم است بدانیم از چه روشی میتوان ناخالصی ها را از درون آب خارج کرد . بدیهی است برای ناخالصی های مختلف روش های مختلف با هزینه های متفاوت لازم است . گاهی این روش ها برهم تاثیر مستقیم یا معکوس می گذارند . به عنوان مثال هرچند برای حذف موجودات زنده لازم است از روش های گندزدایی استفاده شود ولی استفاده از گندزدا ها بیشتر آن ها اکسید کننده های خوبی هستند موجب افزایش خوردگی در سیستم های صنعتی میگردد . به همین دلیل شناخت روش های تصفیه و انتخاب روش بهینه بسیار اهمیت دارد . اما در کل سه روش برای تصفیه آب انجام می شود از جمله: فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی بوده که می توان با ترکیب این سه روش، تصفیه صورت گیرد.

روش های تصفیه آب فیزیکی (ساده ترین روش تصفیه آب)

 • ته نشینی: در این روش حذف ذرات معلق در آب را جداسازی کرده؛ زیرا این ذرات به پمپ های مکانیکی آسیب می زند. حوضچه هایی طراحی شده که باید قبل آن نوع ذرات و سرعت ته نشینی بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • فیلتراسیون: هدف این روش جداسازی ذراتی که از مراحل قبل عبور کرده و باعث کدرشدن آب شده اند. پس از عبور از این روش، آب کاملا شفاف شده و عاری از ذراتی مانند شن، ذعال و کربن می باشد.
 • صاف کردن یا فیلتراسیون : کاهش میزن ذرات موجود در مایع با استفاده از لایه های متخلخل
 • نرم سازی : کاهش سختی آب
 • گندزدایی : ضدعفونی کردن آب

ساده ترین روش تصفیه آب

روش های تصفیه آب شیمیایی

در این روش به وسیله ی مواد  و فرایند های شیمیایی تصفیه آب صورت می گیرد. که در ادامه به این روش ها جهت آشنایی شما خواهیم پرداخت.

 • اکسیداسیون شیمیایی
 • انعقاد و لخته سازی
 • ضدعفونی و کلر زنی
 • گندزدایی شیمیایی
 • خنثی سازی
 • ترسیب شیمیایی

روش بیولوژیکی تصفیه آب

این روش را می توان به محموعه فرایندهایی اشاره نمود تا باکتری از مواد آلی فاضلاب به عنوان غذا مصرف نموده  و آن ها را تجزیه نمایید. این روش نیز به دو دسته فرایند، تصفیه هوازی و تصفیه بی هوازی تقسیم شده که برای زدودن پساب ها انجام می گیرد.

چه عواملی بر انتخاب روش های تصفیه آب موثر است؟

برای انتخاب روش تصفیه آب عوامل زیادی وجود دارد که این عوامل عبارت انداز:

 1. نوع آلاینده
 2. دبی آب
 3. ایمنی سیستم تصفیه ی آب
 4. کیفیت آب پس از تصفیه

بهترین روش تصفیه آب

سخن آخر

در مقاله ی روش های تصفیه آب از فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند به معرفی انواع روش ها و مزیت های آن پرداختیم. این روش برای حفظ سلامتی بدن از میکروب ها و آلودگی ها بسیار ضروری می باشد. همچنین می توان برای تصفیه آب از سیلیس همدان نیز استفاده نمود؛ تا کیفیت آب بهتر از قبل شود. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با انواع روش های تصفیه آب، سایر مطالب این وبسایت را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.