فیلتر استخر (فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد؟)

فیلتر شنی استخر و کاربرد آن

فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد : امروزه یکی از رایج ترین و پرکاربردترین دستگاه ها برای تصفیه آب، فیلتر شنی است. تصفیه آب در استخرها دارای اهمیت زیادی است؛ که این کار را به وسیله روش های مختلفی مانند فیلتر شنی استخری انجام می شود. دستگاه فیلتر شنی استخر از طریق فرایند فیلتراسیون ذرات کوچکی مانند شن و ماسه، رسوبات، هیدروکربن ها، فلزات و موارد مضر را از آب را جدا کرده و موجب تصفیه آب می شود. در نهایت، آب تصفیه شده وارد مخزن فیلتر شنی می شود. بسترهای فیلتراسیون به صورت لایه بندی از جنس سیلیس همدان دانه بندی شده با درجه خلوص ۹۸ درصد است. که می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند خریداری کنید.

فیلتر شنی استخری چیست؟

در حالت کلی این نوع فیلتر ها با داشتن قسمتی که دارای شن و سیلیس است از عبور انواع آلودگی ها جلوگیری می کند. در این قسمت تنها آب رد می شود و از طریق فیلترهای شنی مانند فیلتر شنی تحت فشار موجب تصفیه و شفاف سازی آب می شود. طرز کار این دستگاه ها زیاد پیچیده نیست و آب از یک طرف وارد فیلتر می شود و از فیلترهای داخلی عبور کرده و آلودگی و ذرات آن گرفته می شود؛ سپس آب خالص از طرف دیگر آن خارج می شود. بعد از مدتی شن های داخل دستگاه کثیف شده و عمل تصفیه را به خوبی انجام نمی دهد، در این صورت باید به سراغ عمل بکواش یا شست و شوی فیلتر شنی استخر بروید. در زمان بکواش مراحل کاملا برعکس عمل تصفیه آب انجام می شود و در این مرحله آب از پایین وارد و از بالا خارج می شوند.

ما برای اطلاعات بیشتر شما در این باره مقاله ای جداگانه درباره سیلیس تصفیه آب استخر زده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

کاربردهای فیلتر شنی استخر

کاربردهای فیلتر شنی استخر

در این مقاله سعی می کنیم تا به سوال فیلتر شنی استخر چیست و چه کاربردی دارد؟، پاسخ دهیم. حال که شما با چیستی این دستگاه آشنا شدید، بهتر است که با کاربردها و مصارف آن نیز آشنا شوید. این کاربردها شامل موارد زیر است:

 • تصفیه کردن آب خام، منبع چاه یا رودخانه
 • تصفیه آب استخر پرورش ماهی
 • پیش تصفیه کردن آب واحدهای تکمیلی مانند آب برج خنک کننده، آب شرب و نیروگاه ها
 • شفاف سازی آب استخرها

اجزا و تجهیزات فیلترشنی استخر

فیلتر شنی هر چقدر اصلی ساخته شود موجب از بین بردن ذرات جامد و املاح معلق در آب می شود. در ضمن در صورت درست کار کردن، این دستگاه افت فشار کمی را ایجاد می کند و حداقل افت فشار اقدام به تصفیه آب می کند. این دستگاه تصفیه آب برای استخر دارای اجزای خاص خود است، که این قطعات شامل موارد زیر است:

 • لوله ها
 • شیرآلات و اتصالات برای آب های ورودی و خروجی
 • شیر هواگیر
 • فشار سنج
 • شیر دستی، اتومات و نیمه اتومات برای شستشوهای معکوس
 • دریچه های بازدید برای دسترسی به داخل فیلتر

 

انواع فیلتر شنی استخر

انواع مدل های فیلتر شنی استخر

در حالت کلی فیلتر های شنی استخر در براساس میزان فشار کاری و نحوه فیلتراسیون در در انواع مختلف طراحی و ساخته می شود. از مزایای تمامی مدل ها این است که بدن افزودن هیچ ماده شیمیایی و تغییر ساختار آب موجب از بین بردن آلودگی ها می شود. ولی از معایب آن ها می توان به مصرف انرژی بیشتر نسبت به بقیه فیلترها اشاره کرد. در ادامه  در مورد انواع گفته ایم.

 1. فیلتر شنی استخری کند
 2. فیلتر شنی استخری تند
 3. فیلترشنی استخر نرخ بالا

فیلتر شنی استخر کند

این مدل یکی از قدیمی ترین نمونه های آن است. سطح سیلیس این نوع درمجاورت با هوای آزاد است و آب را از خود عبور می دهد و عبور آب بدون فشار و به دلیل وزن آن است. از مدل فیلتر شنی کند برای تصفیه آب در حجم های بالا مانند تصفیه آب مصرفی یک شهر و پساب ها استفاده می شود.

فیلتر شنی استخری

فیلتر شنی استخر تند

سیلیس در این نوع درون مخزن بسته ای است و آب استخر یا جکوزی تحت فشار پمپ ازروی بستر سیلیسی عبور می کند. در این نوع از ۳ یا ۴ سایز سیلیس استفاده می شود.

فیلتر شنی استخر نرخ بالا

این مدل در واقع همان فیلتر شنی استخر تند است که میزان گذر آب به ازای هر متر مربع محاسبه می شود. این نوع دانه های سیلیس بزرگ تر است که اجازه عبور آب با سرعت بالاتر و افت فشار کم تر می دهد. در استخرهای با تعداد شناگر کم می توان از فیلتر شنی تحت فشار استفاده کرد. از مزایای ای نمونه می توان به قیمت پایین، اشغال فضای کم و حجم آب عبوری کمتر اشاره کرد.

فیلتر استخر

خرید فیلتر شنی استخر

بدون شک تصفیه آب یکی از بخش های مهم برای هر استخری است. آب تمیز و پاکیزه از موضاعات مهم برای مراجعه هر فرد به استخر و مجتمع های تفریحی شنا است. آب آلوده در استخر موجب ایجاد انواع بیماری ها شود. شما برای خرید فیلتر شنی استخر باید به سایز و کیفیت دانه های سیلیس و میزان سطح فیلتراسیون توجه کنید. برای اطلاع ازقیمت سیلیس همدان مرغوب می توانید از مشاوران سایت آرا سنگ الوند کمک بگیرید. دراین مقاله شما را با فیلتر شنی چیست و چه کاربردی دارد، آشنا کردیم. پس برای خرید آن باید عوامل زیادی مورد توجه قرار دهید. در ضمن قیمت فیلتر شنی استخر براساس نوع کاربرد، حجم، فشار کار، جنس بدنه و … متفاوت است. ما برای اطلاعات بیشتر شما درباره سیلیس استخر مقاله ای جداگانه درابره سیلیس تصفیه آب استخر زده ایم که می توانید آن را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.