آیا سیلیس مقاومت گرمایی بالایی دارد؟

آیا سیلیس مقاومت گرمایی بالایی دارد

 

سیلیس چیست و چه مزایایی دارد؟

آیا سیلیس مقاومت گرمایی بالایی دارد : دی اکسید سیلیکون، که همچنین به عنوان سیلیس شناخته می شود، یک اکسید سیلیکون با فرمول شیمیایی SiO2 است که بیشتر در طبیعت به عنوان کوارتز و در موجودات زنده مختلف یافت می شود. در بسیاری از نقاط جهان، سیلیس جزء اصلی ماسه بوده که سیلیس همدان جز این دسته می باشد. سیلیس یکی از پیچیده ترین و فراوان ترین خانواده مواد است که به عنوان ترکیبی از چندین کانی و یک محصول مصنوعی وجود دارد. نمونه های قابل توجه عبارتند از کوارتز ذوب شده، سیلیس دود، سیلیکاژل و آئروژل. در مواد ساختاری، میکروالکترونیک (به عنوان عایق الکتریکی) که به عنوان اجزاء در صنایع غذایی و دارویی استفاده می شود.

در اکثر سیلیکات ها، اتم سیلیکون هماهنگی چهار وجهی را نشان می دهد، چهار اتم اکسیژن که یک اتم سی مرکزی را احاطه کرده اند. بنابراین، SiO2 جامدات شبکه ای سه بعدی را تشکیل می دهد که در آن هر اتم سیلیکون به صورت چهار وجهی به ۴ اتم اکسیژن پیوند کووالانسی دارد. در مقابل، CO2 یک مولکول خطی است. ساختارهای کاملاً متفاوت دی اکسیدهای کربن و سیلیکون نمودی از قانون پیوند دوگانه است.

سیلیس که دی اکسید سیلیکون نیز نامیده می شود، ترکیبی از دو عنصر فراوان در پوسته زمین، سیلیسیم و اکسیژن است. جرم پوسته زمین ۵۹ درصد سیلیس است که ماده اصلی تشکیل دهنده بیش از ۹۵ درصد سنگ های شناخته شده است. سیلیس دارای سه نوع کریستالی اصلی است: کوارتز (به مراتب فراوان ترین)، تری دیمیت و کریستوبالیت. انواع دیگر شامل کوزیت، کیاتیت و لشاتلیریت است. ماسه سیلیس در ساختمان ها و جاده ها به صورت سیمان پرتلند، بتن و ملات و همچنین ماسه سنگ استفاده می شود. سیلیس همچنین در سنگ زنی و پرداخت شیشه و سنگ استفاده می شود. در قالب های ریخته گری، در ساخت شیشه، سرامیک، کاربید سیلیکون، فروسیلیکون و سیلیکون. به عنوان یک ماده نسوز و به عنوان سنگ های قیمتی سیلیکاژل اغلب به عنوان یک ماده خشک کننده برای از بین بردن رطوبت استفاده می شود.

SiO2 معمولاً در طبیعت به صورت کوارتز یافت می شود که بیش از ۱۰ درصد از جرم پوسته زمین را تشکیل می دهد. کوارتز تنها شکلی از سیلیس است که در سطح زمین پایدار است.

اگر قبلاً چیزی در مورد سیلیس نشنیده اید، ممکن است از شنیدن این که احتمالاً هر روز با آن در تماس هستید متعجب شوید. همانطور که گفته شد سیلیس ماده معدنی به نام کوارتز را تشکیل می دهد و فراوان ترین کانی در پوسته زمین است. این جزء اصلی شن و ماسه و ماده اولیه شیشه است. هر بار که لیوانی را برای نوشیدن برمی دارید، از سیلیس استفاده می کنید.

 

سیلیس از زمان های قدیم برای انسان ها شناخته شده بود، مدت ها قبل از اینکه بدانیم از سیلیکون و اکسیژن ساخته شده است. هنر ساخت اشیای شیشه ای با سیلیس به قرن ها قبل برمی گردد. امروزه کاربردهای صنعتی زیادی برای سیلیس وجود دارد. اینها شامل ساینده ها، مصالح ساختمانی، پرکننده ها، لوازم الکترونیکی و فیلتراسیون آب است.

 

خواص سیلیس چیست:

میزان مقاومت گرمایی سیلیس

خواص سیلیس شامل خواص شیمیایی و فیزیکی مانند سختی، رنگ، نقطه ذوب و جوش و واکنش پذیری است. سیلیس در شرایط نرمال دما و فشار، یک ماده معدنی جامد و متبلور بوده و نسبتاً سخت است، سیلیس دارای نمره ۷ در مقیاس Mohs است، مقیاسی که برای اندازه گیری سختی مواد معدنی نسبت به یکدیگر استفاده می شود. سخت ترین ماده معدنی، الماس، دارای امتیاز ۱۰ است. سیلیس خالص بی رنگ است، اما ممکن است در ترکیب با مواد دیگر رنگی شود.

 

مقاومت حرارتی گرمایی چیست؟

مقاومت حرارتی یک خاصیت گرمایی برای اندازه گیری اختلاف دما است که توسط آن یک جسم یا ماده در برابر جریان گرما مقاومت می کند. مقاومت حرارتی (مطلق) R بر حسب کلوین بر وات (K/W) ویژگی یک جزء خاص است.

مقاومت حرارتی مطلق عبارت است از اختلاف دما در یک سازه زمانی که یک واحد انرژی گرمایی در واحد زمان از آن عبور می کند. که با رسانایی حرارتی متقابل است. واحد SI مقاومت حرارتی مطلق کلوین بر وات (K/W) یا معادل درجه سانتیگراد بر وات (°C/W) است. این دو یکسان هستند زیرا فواصل برابر است: ΔT = 1 K = 1 درجه سانتیگراد.

 

آیا سیلیس مقاومت گرمایی بالایی دارد؟

سیلیس دارای نقطه ذوب و جوش بسیار بالایی است. برای ذوب شن سیلیس به یک کوره بزرگ و داغ نیاز است تا شیشه بسازد! سیلیس با اسید هیدروفلوئوریک واکنش می دهد. این واکنش برای اچ کوارتز در صنعت استفاده می شود. سیلیس همچنین با اکسیدهای فلزی مانند اکسید سدیم یا اکسید سرب واکنش می دهد. از این واکنش ها برای تولید انواع شیشه مانند شیشه بوروسیلیکات یا شیشه سربی استفاده می شود. شیشه بوروسیلیکات نوعی شیشه است که می تواند دمای شدید را تحمل کند.

ما در این مقاله از سایت آراسنگ درمورد مقاومت گرمایی سیلیس همدان صحبت کردیم و امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد. همچنین در این سایت می توانید نسبت به خرید سیلیس اقدام کنید.

منبع : ic-international.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.