لیگنیت چیست؛ آشنایی با مراحل تشکیل و موارد مصرف آن

مشخصات لیگنیت

لیگنیت (lignite)؛ یا مرغوب ترین زغال سنگ قهوه ای نوعی از زغال سنگ است که به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. درصد زغال شدگی زغال سنگ قهوه ای ما بین زغال نارس و زغال بیتومینه است. این نوع زغال سنگ ذخیره ته نشینی از سنگواره های جامد، کربنی و سیاه و آتش گیر است. قدرت حراراتی ان کمتر از B.T.U 8300 است.

زغال سنگ از فشرده شدن گیاه سرخس به وجود می آید و در مرحله تشکیل زغال سنگ، پوده اولین مرحله آن است. بعد از آن به ترتیب لیگنیت، زغال سنگ نیمه بیتومینه، زغال سنگ بیتومینه و زغال سنگ آنتراسیت با درجات متفاوت وجود دارند. در ادامه ی فروشگاه اینترنتی آراسنگ الوند با زغال سنگ مرغوب چیست، لیگنیت چیست و زغال سنگ قهوه ای خواهیم پرداخت. با ماه همراه باشید.

لیگنیت چگونه تشکیل می شود؟

همانطور که گفته شده زغال سنگ از بقایا و فشرده شدن گیاهان به وجود می آید. زغال سنگ یک کانی پر انرژی و یک سنگ رسوبی فوق العاده است. زغال سنگ اولیه تورب یا پوده استکه به عنوان نامرغوب ترین و بی کیفیت ترین نوع زغال سنگ شناخته شده است. بعد از گذشت چند وقت سرخس های دانه دار گرمسیری و درختان غول پیکر در باتلاق ها نمایان می شوند.

این گیاهان بعد از گذشت مدتی خشک شده و به درون باتلاق ها می افتند و به دلیل خروج اکسیژن فساد هوازی افزایش می باید. حال پوشش گیاهی قبلی به پیت تبدیل می شود. Peat تحت فشار زیاد خشک و سفت می شود و زغال سنگ از نوع لیگنیت (لنیت یا پیت) به وجود می آید. زغال سنگ قهوای بعد از گذشت چندین سال و با قرار گرفتن تحت فشار بیشتر به مرغوب ترین زغال سنگ  یعنی آنتراسیت تبدیل می شود.

تولید کنندگان لیگنیت

ذخایر و تولیدات جهانی لیگنیت

زغال سنگ قهوه ای نسبت به بقیه انواع خود در دسترس تر است. لیگنیت؛ زغالی نرم و جوان، نزدیک به سطح زمین است. برای استخراج آن نیاز به حفاری های زیر زمینی و زدن تونل نیست و نگرانی خطر تجمع متان و مونوکسید کربن وجود ندارد. ۱۰ کشور تولید کننده اصلی در زمینه پیت به ترتیب شامل موارد زیر است:

  • آلمان
  • ایالات متحده آمریکا
  • روسیه
  • لهستان
  • ترکیه
  • استرالیا
  • یونان
  • هند
  • جمهوری چک
  • بلغارستان

موارد مصرف و کاربرد لیگنیت

لیگنیت؛ یک منبع اصلی انرژی محسوب می شود و مدتهاست که علی رغم سهم خود در انتشار گازهای گلخانه ای به عنوان سوخت فسیلی برای تولید انرژی برق در نیروگاه ها استفاده می شود. به عنوان مثال  ۲۷٫۴٪ از برق آلمان از نیروگاههای لیگنیت تأمین می شود، در حالی که در یونان بیش از ۵۵٪ از انرژی الکتریکی مصرفی آن توسط زغال قهوه ای تأمین می شود.

موارد مصرف زغال سنگ قهوه ای

محتوای رطوبت بالا چالش های زیادی را برای استفاده از “لیگنت” ایجاد می کند؛ زیرا باعث کاهش کارایی الکتریکی نیروگاه های حرارتی می شود و می تواند در هنگام کار با آن مشکلاتی مانند احتراق خود به خودی را ایجاد کند . علاوه بر این ، میزان رطوبت بالا چگالی انرژی سوخت را کاهش می دهد و حمل و نقل آن را در فواصل طولانی غیر اقتصادی می کند. بنابراین ، نیروگاه های برق لیگنیتی به طور معمول در کنار معادنی که آنها را تأمین می کنند ساخته می شوند.

با این وجود انتظار می رود که استفاده از لیگنیت؛ برای تولید انرژی در دهه های آینده به عنوان روال متداول باقی بماند ، زیرا در بسیاری از کشورهای اروپا و جهان (به عنوان مثال آلمان ، لهستان ، یونان ، ایالات متحده ، و استرالیا) از آن برای تولید انرژی استفاده می کنند. بنابراین ، مشکلات مربوط به احتراق و استفاده از لیگنیت باید به روشی کارآمدتر و سازگارتر با محیط زیست برطرف شود.

قیمت و فروش لیگنیت

با توجه به این که مقدار سفارش و کیفیت لیگنیت های تولیدی متفاوت است شما می توانید با مراجعه به سایت آرا سنگ الوند و استفاده از نظر کارشناسان این مجموعه کمک بگیرید.

لیگنیت، پایین ترین درجه زغال سنگ بیتومینه از لحاظ میزان زغال شدگی محسوب می شود که دارای میزان کربت ثابت (۳۵درصد) و مقدار کمی گوگرد (کمتر از یک درصد) است. استخراج زغال سنگ قهوه ای این عنصر ارزشمند در یونان به عنوان بزرگترین صنعت شناخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.