روش ساخت خاک نسوز

روش ساخت خاک نسوز

در این مطلب قصد داریم تا  در مورد روش ساخت خاک نسوز توضیح دهیم. خاک نسوز یا گل آتشخوار، نوعی از خاک رس است که می توانند بدون ترک برداشتن و یا زجاجی شدن، در برابر آتش مقاومت می کند. این نوع حرارت حدود حرارت یک کوره است که دمای برابر با ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد دارد. در مقاله قبلی از سایت آرا سنگ الوند شما را با خاک نسوز چیست و چه کاربردی دارد، آشنا کردیم. در این مطلب شما را با مواد تشکیل دهنده، خرید و قیمت خاک نسوز و همچنین با روش تهیه خاک نسوز آشنا می کنیم.

مواد تشکیل دهنده خاک نسوز

برای آشنایی بیشتر با روش تولید خاک نسوز، ابتدا بهتر است که در مورد انواع خاک های که برای تهیه آن استفاده می شود، بپردازیم.

کائولن

این نوع، جز خاک های رس است که در محل پیدایش خود باقی مانده و مهم ترین نوع رس های اولیه کائولن یا خاک چینی است. این نوع نام خود را از kao-Linng به معنای کوه مرتفع است که کانی اصلی تشکیل دهنده آن کائولینیت است. البته ممکن است کوارتز، میکا و فلدسپات نیز در آن وجود داشته باشد.

کائولن ها دارای دانه بندی درشت تر و پلاستیسیته کمتری هستند ولی دارای خلوص بالایی می باشند. به همین خاطر رنگ آن ها بعد از پخت سفید بوده و دارای دیرگدازی در حدود ۱۷۵۰ می باشند.

بالکی

این نوع جز رس های ثانویه هستند که بعد از پیدایش خود به محل های دیگر توسط عوامل طبیعی حمل می شوند؛ بیشتر رس ها در گروه رس های ثانویه هستند. نام آن ربطی به ساختمان بلوری آن ندارد و مربوط به روش استخراج این نوع خاک ها می شود. در دوران گذشته این خاک ها به صورت قطعه های مربعی و به وزن حدود ۱۵ کیلوگرم استخراج می شدند.

بالکی داراری ذرات نسبتا ریزی به ذرات کائولینیت موجود در کائولن است و ناخالصی موجود در آن میکا و کوارتز است. وجود میکا در بالکلی ها به معنی وجود فلاکس بوده و موجب کاهش حد دیرگدازی آن می شود. ناخالصی بالکلی ها شامل موارد زیر است:

  • کوارتز
  • کائولینیت
  • میکا
  • مواد آلی: موجب افزایش خوصا ریخته گری در این خاک شده و از طرقی هم موجب ایجاد لکه های سیاه بعد از پخت می شود.
  • کانی های مونت مور یونیت: موجب افزایش خاصیت پلاستیسیته و مقاومت خام در بالکلی ها شده و به دلیل وجود آن موجب تیره شدن بعد از پخت می شود.
  • ترکیبات آهن وتیتانیم: رنگ ان بعد از پخت تیره می شود.
  • نمک های محلول

فلدسپات

فلدسپات ها دارای خاصیت گدازآوری هستند، یعنی موادی که برای کاهش نقطه ذوب بدنه و یا لعاب استفاده می شوند و بعد از پخت حالت شیشه ای به بدنه پخته شده می دهند. فلدسپات ها دارای سه نوع سدیم، کلسیم دار و پتاسیمی می باشد که از نوع پتاسیم دار در بدنه آجر استفاده می کنند.

آماده سازی مواد اولیه برای آسان کردن روش ساخت خاک نسوز

هدف از آماده سازی مواد اولیه، فرایندی است که بعد از ورود مواد اولیه به کارخانه روی آن ها اعمال می شود. این کار اولین مرحله در خط تولید کارخانجات است و شامل خرد کردن و آسیاب نمودن مواد است. این مرحله برای مواد نرم و سخت متفاوت می باشد که مواد پلاستیک و مواد اولیه نرم دارای دانه بندی بسیار ریزی بوده و احتیاجی به گذراندن مرحله خرد ندارند. اما در موردی موادی مانند سیلیس اینگونه نیست و برای استفاده از آن در بدنه آجر باید مراحل طولانی تری را گذراند.

نحوه ساخت خاک نسوز

با توجه به این که مواد تشکیل دهنده خاک نسوز شامل سیلیس، فلدسپات و … می باشد که همگی جز مواد سخت است، برای آماده سازی آن باید از مراحل خرد و آسیاب کردن استفاده کرد. از خرد کردن برای ذرت درشت و از آسیاب کردن برای مواد ریزتر استفاده می کنند.

در ضمن موادی مانند فلینت و کوارتز قبل از این مراحل تکلیس می شوند. تکلیس به عملی گفته می شود که ابتدا مواد در حرارتی حدود ۹۰۰ درجه سانتی گراد حرارت می بیند و این عمل موجب ایجاد ترک های در قطعات کوارتز و فلینت می شود. در نهایت کلوخه های آن برای مرحله آسیاب و خرد کردن آماده می شود. در فرایند تکلیس مقداری کربن و آب موجود در فلینت خارج شده و موجب کاهش وزن مخصوص فلینت می شود.

در این مطلب شما را با مواد تشکیل دهنده، روش تهیه و تولید و روش ساخت خاک نسوز آشنا کردیم. شما برای اطلاع از قیمت و خرید خاک نسوز و همچنین برای اطلاع از قیمت جرم نسوز سیلیسی می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.