قیمت خاک نسوز | خاک نسوز چیست و چگونه خاک نسوز بسازیم

خاک نسوز چیست و چه کاربردی دارد

قیمت خاک نسوز کوره و معدن در آراسنگ الوند:

خاک نسوز چیست و قیمت خاک نسوز چقدر است: به طور کلی خاک یا جرم نسوز سیلیسی رس صنعتی، خاک های رسوبی دانه ریز و بسیار پلاستیکی است که عمدتا در ساخت سفال سفید از آن استفاده می کنند. این نوع خاک ها به دلیل مقاومت در برابر آتش، انعطاف پذیری و رنگ روشن بسیار ارزشمند هستند. ما در این مقاله از سایت آراسنگ الوند قصد داریم برای شما به سوال چگونه خاک نسوز بسازیم ؟ و نحوه استفاده از خاک نسوز را پاسخ دهیم؛ تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

خاک نسوز به تقل از ویکی پدیا:

خاک نسوز اصطلاحی‌ست که برای برخی از خاکهای دیرگداز به کار می‌رود. این خاکها معمولاً در ساخت آجرهای نسوز کاربرد دارند. در علم سرامیک، به خاکی نسوز گفته می‌شود که دست‌کم دمای ۱۵۱۵ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. این خاکها دارای حدود ۲۳ تا ۳۴ درصد وزنی اکسید آلومینیوم، ۵۰ تا ۶۰ درصد وزنی سیلیس و ۱۰تا ۱۲ درصد وزنی مواد فرار، بیشترش آب، که حین پخت از ماده خارج می‌شوند. این خاکها می‌توانند تا ۲۵ درصد وزنی اکسید آهن سه (Fe۲O۳) و مقادیری TiO۲ ،CaO، MgO، K۲O، Na۲O داشته‌باشند.

این محصول یکی از انواع خاک‌نسوز است. که کاربرد صنعتی دارد. و بسیار کمیاب بوده و در نقاط کمی در دنیا پیدا می شود. در این مطلب از سایت آرا سنگ الوند شما را با قیمت هر تن، کاربرد، مواد تشکیل دهنده و آنالیز و فروش خاک‌نسوز آشنا می کنیم.

خاک نسوز

خاک نسوز چیست؟ (قیمت خاک نسوز در بازار)

خاک‌نسوز(Fire clay) یا گل آتشخوار برای بعضی از خاک های دیرگداز استفاده می شود. این نوع خاک ها بدون ترک برداشتن و زجاجی شدن در برابر آتش مقاومت می کنند و برای ساخت آجرهای نسوز بیشتر استفاده می شود. در آنالیز خاک نسوز صنعتی به نتیجه رسیده اند که این خاک شامل ۲۳ تا ۳۴ درصد وزنی اکسید آلومینیوم، ۵۰ تا ۶۰ درصد وزنی سیلیس و ۱۰ تا ۱۲ درصد وزنی مواد فرار که بیشترش آب می باشد و در زمان پخت از ماده خارج می شود. که این خاک می تواند تا ۲۵ درصد وزنی اکسید آهن سه (Fe2O3) و مقادیرTiO۲ ،CaO، MgO، K۲O، Na۲O  داشته باشد. اما قیمت خاک نسوز شومینه چقدر است و چه عواملی در قیمت آن تاثبر گذار است؟ با ما همراه باشید تا جواب سوال های خود را پیدا کنید.

ترکیبات خاک نسوز چیست؟

خاک‌های نسوز بیشتر از ناخالصی‌های هالوزیت، کائولینیت، مونوترمیت، هیدروسل و کوارتز، فلدسپات تشکیل شده‌اند. با توجه به تنوع خاک های نسوز، هنگام انتخاب و خرید خاک نسوز (جرم نسوز سیلیسی) مورد نیاز برای ساخت محصولات، باید نکاتی را در نظر گرفت. اگر ناخالصی‌های خاک‌های نسوز از مواد معدنی بوکسیت باشد، میزان آلومینا را افزایش داده و در نتیجه آذرین بودن خاک را افزایش می‌دهد. اگر ناخالصی ها از موادی مانند ترکیبات آهن و تیتانیوم باشد، نقطه خمیر قسمت ساخته شده از آن خاک‌نسوز داده شده را کاهش می دهد. این ترکیبات تاثیر زیادی در قیمت خاک نسوز معدن دارند.

ویژگی انواع خاکهای نسوز:

برای خرید خاک نسوز باید ویژگی های مهم و مختص به ان را قبل از خرید در نظر داشته باشید چرا که قیمت خاک نسوز نیز بر اساس ویژگی هایی که دارد تخمین زده می شود به این گونه که برای تشخیص بهتر این خاک قبل از خرید باید موارد زیر را حتما در نظر داشته باشید تا این ماده را با بالاترین درجه کیفی خریداری کنید.

 • خاک نسوز درجه یک باید تا دمای ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند و بعد از پخت دچار هیچگونه ترکی نشود.
 • باید از ترکیب درصد آلومینیوم و سیلیس با اندازه های درست و منطقی بر اساس علم شیمی استفاده کنند.
 • آب و دیگر ترکیبات خاک نسوز باید به گونه ای باشد که حدود ۱۲٪ از وزن خاک را تشکیل داده باشند.
 • وجود عناصری همچون کائولینیت در این ماده (خاک نسوز) بسیار مهم و حیاتی می باشد.

انواع خاک نسوز و ویژگی های آن

علاوه بر این نکاتی که برای خاکهای نسوز ذکر کردیم، باید در نظر داشته باشید که علاوه بر ویزگی های ذکر شده بالا، پخت صحیح با درجه حرارت درست و مدت زمان مناسب تاثیر مستیقم و زیادی روی کیفیت محصولاتی که با خاک نسوز تولید می شوند می گذارد! اگر به دنبال خرید خاک نسوز هستید حتما خرید خود را از فروشگاه های معتبر و مطمئن انجام دهید.

 گل آتشخوار از چه موادی تشکیل می شود؟

مواد اولیه استفاده شده در این نوع خاک موجب شده تا رنگ آن از سفید، خاکستری، قهوه ای و مشکی متغییر باشد. ولی از نظر مینرالی، رنگ از نظر استفاده مشکلی به وجود نمی آورد. مواد تشکیل دهنده خاک نسوز شامل موارد زیر است:

 1. مواد گیاهی خام
 2. آهک
 3. پیریت
 4. کائولن
 5. مواد قلیایی
 6. منیزیا
 7. آهن
 8. اکسید تیتانیم
خاک نسوز کوره
مواد معدنی پوکیست درصد آلومینا و در نتیجه آذرین بودن خاک را افزایش می دهد.

کاربرد خاک نسوز چیست؟

همانطور که گفته شد خاک آتشخوار دارای مقاومت بسیار بالایی است و در برابر آتش بدون ترک برداشتن پایداری می کنند. با توجه به این ویژگی فوق العاده قابلیت استفاده در صنایع گوناگونی مانند خاک‌نسوز شومینه را دارد که در ادامه به آن اشاره می کنیم. لازم به ذکر است که دلیل بالا بودن قیمت خاک نسوز‌ کوره، این کاربردهای بی نظیر است.

 • گل آتش خوار؛ عایقی مناسب برای کوره

آجرهای دیرگداز را به عنوان عایق و در آسترکاری بویلرها، کوره های خاک نسوز کوره القایی، کوره های بلند، کوره های شیشه سازی و … استفاده می کنند. این ماده از نظر شیمیایی نباید با مواد مذاب در کوره واکنش دهد. داشتن عمر مفید استرکاری های دیرگداز به صورت قابل توجهی بر روی بهره وری مربوط به یک کوره و اقتصاد یک کارخانه نفش موثری دارد. کارایی و مزایای آسترهای دیرگداز که در قیمت خاک نسوز سیلیسی نیز تاثیرگذار است؛ شامل موارد زیر است:

 • مقاومت در برابر دمای بالا
 • مقاومت در برابر نوسانات دمایی
 • جلوگیری از نفوز مذاب
 • جلوگیری از بروز سایش
 • تخریب توسط مواد موجود در کوره
 • ایروژن
 • ساخت آجر دیر گداز:

خواص دیرگدازی بالا و خاصیت زجاجی امکان استفاده از، خاک نسوز در تولید آجرهای نسوز یا دیر گداز را ف راهم کرده است. این آجرها در کوره های بلند، کوره های شیشه، کوره های آسترکاری بویلرها و سیمان سازی استفاده می شوند. شما برای اطلاع از قیمت خاک نسوز اباده و معدن می توانید ما را در ادامه همراهی کنید.

 • آجر نمای نسوز:

به طبع ساخت اجر نسوز؛ خاک نسوز در ساخت آجرنمایی باهمین ویژگی نیز کاربرد دارد. این نوع آجرنما، برای تزئینات دکوارسیون خارجی بنا در ساختمان سازی استفاده می شود. این محصول دارای ظاهر زیبایی بوده و در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت بالایی دارد. این نوع آجرنما با توجه به مواد تشکیل دهنده آن دارای انواع گوناگونی است. یکی از انواع آن آجر نما نسوز سیلیسی است. این نوع آجر از خاک سیلیس تشکیل شده استکه به آن کوارتزیت یا سنگ کوارتز خالص می گویند. از اکسید سیلیسیوم به میزان زیادی در آن استفاده می شود. اکسید کلسیم، اکسید تیتانیوم و اکسید آهن بقیه مواد تشکیل دهنده آن است. برای ساخت شیشه، سرامیک و پوشش درونی کوره های فولادسازی از این آجرهای سیلیسی استفاده می کنند.

روش تولید خاک نسوز القایی پرآلومین:

خاک‌نسوز القایی (HAC) دارای مقاومت بسیار بالای است که حدود ۸۰ درصد مقاومت در طول ۲۴ ساعت دارد. این ماده با هدف پایداری در برابر حملات سولفاتی تولید شده ولی بعدها با قصد خاک‌تسوز القایی زودگیر از آن استفاده شد. مواد تشکیل دهنده آن شامل: سنگ آهک یا گچ و بوکسیت که شامل سیلیسیم اکسید، آلومینیوم اکسید هیدراته، تیتانیوم و اکسیدهای آهن می شود، تولید شده است. اما تعریف تجزیه و تحلیل خاک نسوز چیست و چگونه است؟ قیمت خاک نسوز شومینه و ریخته گری چقدر است؟

آجر نسوز
خاصیت دیرگدازی و زجاجی خاک نسوز امکان ایجاد آجر نسوز از آن را فراهم می کند

تجزیه و تحلیل خاک دیر گداز:

مواد مورد استفاده در ساخت نسوزها را می توان به دو دسته اکسیدی و غیر اکسیدی تقسیم کرد. دیرگدازهای اکسیدی رایج ترین نوع نسوزهای مورد استفاده در صنعت هستند. دیرگدازهای اکسیدی بیشتر حاوی اکسیدهایی مانند اکسید آلومینیوم (آلومینا)، اکسید سیلیکون (سیلیکا) و اکسید منیزیم (منیزیت) هستند. ترکیبات دیگری مانند کرومیت، زیرکون و زیرکون در برخی از محصولات نسوز برای افزایش مقاومت سایشی استفاده می شود. برای اطلاع از بهترین مرکز فروش خاک نسوز اضفهان و در تهران ما را همراهی کنید.

خاک نسوز در چه صنایع استفاده می شود؟

خاک نسوز به دلیل مقاومت خوبی که در برابر حرارت دارد در صنایع زیر که برای شما نام خواهیم برد استفاده می شود.

 • در صنایع ذوب فلزات؛
 • در ساختن مخازن شیشه ای و کوره ای؛
 • د ساخت شومینه و باربیکیو؛
 • ساخت کوره های الکترونیکی و دیگ های بخار؛
 • ذوب آهن و ساخت سرامیک.

معدن انواع خاک نسوز و با کیفیت

چگونه خاک نسوز بسازیم؟

در موارد بالا ذکر شد که ترکیبات خاک نسوز چیست  و قیمت خاک نسوز ریخته گری و معدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. حال مواد تشکیل دهنده خاک دیرگداز، اغلب از هالوزیت، کائولنیت، مونوترمیت، هیدروسل و ناخالصی های کوارتز، فلدستاپ می باشد. خاک‌نسوز صنعتی تنوع بسیار بالایی دارد، این امر سبب شده که برای خرید گل آنش خوار در نحوه ساخت محصول مواردی را در نظر داشته باشیم:

 • ناخالصی از کانی های بوکسیتی باشد: این امر موجب افزایش مقدار آلومین و در نتیجه باعث بالا رفتن آذر سنجی خاک می گردد.
 • ناخالصی ها از ترکیب های آهن و تیتانیوم باشد: این امر باعث کاهش نقطه خمیری محصول ساخته شده از خاک نسوز می گردد.

عوامل تاثیر گذار در قیمت هر تن خاک خاک نسوز و دیرگداز چیست؟

به طور کلی رس نسوز دارای خاکی است که می تواند دمای بیش از ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند و میزان Al2o3 آن نیز قابل توجه است. بیشتر از این گل آتشخوار برای تولید آجرهای نسوز، خاک کوره، شیشه، سرامیک، بلوک هایی با اشکال گوناگن، ملات های نسوز و آجرهای عایق استفاده می شود. حال که با خاک‌نسوز چیست و چه کاربردی دارد، آشنا شدید؛ برای خرید و اطلاع از قیمت خاک نسوز شاموتی می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید. این مجموعه یکی از بهترین مراکز فروش خاک‌نسوز سیلیسی در کشور است.

چگونه خاک نسوز بسازیم
دیرگدازهای اکسیدی رایج ترین نوع نسوزهای مورد استفاده در صنعت هستند.

 خرید و قیمت خاک نسوز سیلیسی در آراسنگ الوند:

در هر بسته بندی یک قطعه سفال به وزن ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم رس وجود دارد. اگر برای خرید خاک دیر گدازخاک رس سفالی مدنظرتون باشد، به دلیلی محتوای آلومینای آن ممکن است ریز و زبر باشد که رنگ مایل به سفیدی هم دارد. شما برای خرید این نوع خاک نیازی نیست به دنبال خاک‌نسوز گران بروید، فقط یک نوع خاکی را بردارید که روشن تر از بقیه با درجه حرارت بالاتر از بقیه باشد.

برای خرید خاک نسوز صنعتی و خرید جرم نسوز سیلیسی اصلا عجله نکنید و گیج نشوید. شما هنگامی که خاک رس مرطوب را دخل کیسه می ریزید از داخل شاید رنگ آن تیره به نظر برسد اما هنگامی که آن را خشک کنید رنگ روشنی پیدا می کند؛ البته خاک رس هایی وجود دارد که هنگامی خیس هستند هم سفید به نظر می رسند. شما می توانید برای خرید و اطلاع از آخرین قیمت خاک نسوز ریخته گری، کوره، شومینه، شاموتی، اباده و سیلیسی به سایت آراسنگ الوند مراجعه کنید و در صورت رضایت از خرید محصول، نظر خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. ما در این مقاله برای شما به طور کامل شرح دادیم که خاک نسوز چیست و شما را با بهترین مرکز فروش خاک نسوز در تهران و اصفهان آشنا کردیم.

سوالات متداول:

خاک نسوز چه کاربردی دارد؟ استفاده در صنایع گوناگونی مانند خاک نسوز شومینه را دارد.

چگونه خاک نسوز بسازیم؟ مواد تشکیل دهنده خاک نسوز دیرگداز، اغلب از هالوزیت، کائولنیت، مونوترمیت، هیدروسل و ناخالصی های کوارتز، فلدسپات می باشد. از این رو قیمت خاک نسوز به میزان کیفیت مواد تشکیل دهنده آن بستگی دارد.

منابع: traditionaloven


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.