کارخانه تولید سیلیس (بهترین مرکز تولید Silica در ایران)

کارخانه تولید کننده سیلیس

بهترین کارخانه تولید سیلیس در ایران:

کارخانه تولید سیلیس همدان موضوعی است که آراسنگ الوند قصد دارد در این مقاله به بررسی آن بپردازد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات زیادی از فرایند کارخانه جات تولید سیلیس، کارخانه میکروسیلیس، کارخانه سیلیس ملایر، تولید کنندگان ماسه سیلیسی و کارخانه سیلیس ازندریان بدست بیاورید. دی اکسید سیلیکون رایج ترین ماده عایق مورد استفاده در فناوری آی سی و سایر زمینه های فناوری ساخت دستگاه های سیلیکونی است.

سیلیس چیست؟

شاید بخواهید بدانید: سیلیس چیست؟ سیلیس دومین  عنصر موجود در لایه زمین است. همین فراوانی سبب شده استفاده های بشماری از آن شود. این عنصر؛ یکی از رایج ترین مواد معدنی در پوسته زمین است. سیلیس همچنین؛ یکی از پرکاربرد ترین مواد در  صنعت است. به گونه ای که شیشه، ماسه ساحلی، سیلیکون و گرانیت همگی مواد سیلیکا هستند. در کشورمان سیلیس در انواع گوناگونی از سوی شرکت های تولیدی، به بازار عرضه می شود.

به نقل از ویکی پدیا:

سیلیسیم دی‌اکسید یا سیلیکا يا سيليس با فرمول شیمیایی SiO2 فراوان‌ترین ترکیب اکسیدی موجود در پوسته زمین است. سیلیس در طبیعت به‌صورت آزاد یا به‌صورت ترکیب با سایر اکسیدها وجود دارد. خاک رس، آلکالی فلدسپات و سیلیس، مهترین مواد اولیه بدنه سرامیک‌ها هستند.

 

کارخانه سیلیس ازندریان
کارخانه سیلیس ازندریان

جدول مشخصات سیلیس

پیش از انکه در خصوص کارخانه تولید سیلیس بخوانید. خوب است با مشاهده جدولی از ویژگی ها و مشخصات کلی سیلیس مطلع شوید. در ادامه جدولی از ویژگی های سیلیکا می آید.

نامسیلیس/سیلیکا/سیلیسیوم/SILICON
جرم اتمی۲۸٫۰۸۶
عدد اتمیc1414
نقطه جوشc3265
نقطه ذوبc1414
رسانایی گرماییW.m-1.k 149
جایگاه در جدول تناوبیگروه ۱۴ و دوره تناوب۳
شعاع یونیA 0.4
دانسیته۲٫۳۳
گرمای فروپاشیkj/mol 786.5
گرمای تبخیرkj/mol 384.22
گرمای ویژهj/gk 0.71

عملکرد کارخانه تولید سیلیس چگونه است؟

از آنجایی که سیلیس یکی ازمواد اولیه ی مهم محصولات پر کاربرد، برای بسیاری از شرکت های صنعتی و کارخانه ها است. کارخانه تولید سیلیس؛ واحدهای مهم و زیربنایی در امر تولید به حساب می آیند.

کارخانه ها، در شهرهای مختلفی که معادن سیلیس وجود دارد. اقدام به استخراج این ماده می کنند. در ابتدا استخراج  سیلیس به صورت سنگ های بزرگ است. سپس آن در بین شرکت های گوناگونی عرضه می شود. دریافت کنندگان، سنگ ها را در ابعاد و انواع مختلفی، خورد و ریز می کنند؛  تا به بازار عرضه شود. همانطور که بیان شد؛ صنایع گوناگونی از سیلیس بهره می برند. لذا،  کارخانه ها با در نظر گرفتن نیاز این شرکت ها سیلیس را تولید می کنند.

تولید کنندگان سیلیس
تولید کنندگان سیلیس

مروری بر فرآیند کارخانه تولید سیلیس

ابتدا، واکنشی بین سیلیس سدیم مایع (شیشه مایع) و اسید سولفوریک ایجاد می‌شود و SiO2 و nH2O را در یک مخزن واکنش تولید می‌کند. شرایط واکنش برای تولید سیلیس با ویژگی های مختلف مانند: اندازه ذرات مختلف، ساختار سطحی و توزیع منافذ انتخاب می شود. در مرحله بعد، کیک سیلیسی مرطوب خشک، آسیاب و طبقه بندی می شود تا محصول ایجاد شود.

محلول کلرید کلسیم نیز به فیلتری که سیلیس از آن جدا شده است؛ اضافه می شود تا گچ شیمیایی با کیفیت خوب با درجه سفیدی بالا تولید شود. این گچ با خلوص بالا در قالب های کاشی و سرامیک، قالب برای دندان ها و در هنرهای زیبا و کاربردی استفاده می شود. همچنین؛ دی اکسید سیلیکون آمورف هیدراته (سیلیکا مصنوعی) زمانی که سود سیلیکات با اسید سولفوریک واکنش می دهد تولید می شود. اندازه، اتصال، و ویژگی های ساختاری ذرات اولیه به شدت برای هر درجه محصول کنترل می شود.

 

فن آوری های پردازش؛ راهی برای رسیدن به سیلیس خالص

ذخایر سیلیس معمولاً توسط استخراج معادن مورد بهره برداری قرار می گیرند و مواد استخراج شده ممکن است قبل از فروش تحت پردازش قابل توجهی قرار گیرند.  چراکه سیلیس ممکن است دارای ناخالصی هایی باشد. که مانع عملکرد بهینه این ماده می شود. لذا تولید سیلیس خالص اکثرا از طریق فرآوری صورت میگیرد. و در کارخانه تولید سیلیس  ور مراکز صنعتی و شیمیایی، طی مراحل مختلف ناخالصی ها گرفته شده و سیلیس خالص تولید می شود .هدف از فرآوری تمیز کردن دانه‌های کوارتز و افزایش درصد سیلیس موجود، تولید توزیع اندازه بهینه محصول بسته به استفاده نهایی و کاهش میزان ناخالصی‌ها به ‌ویژه آهن و کروم است که شیشه را رنگ می‌کنند.

آیا کارکردن در کارخانه های سیلیس می تواند مضر باشد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت:  از آنجایی که این مواد شیمیایی هستند می توانند به  دستگاه تنفس زیان بزنند. دو شکل سیلیس وجود دارد: کریستالی و غیر کریستالی. سیلیس کریستالی نگرانی بزرگ تری برای سلامت ریه های ما است. رایج ترین شکل سیلیس کریستالی کوارتز است که در ماسه، شن، خاک رس، گرانیت، خاک دیاتومه و بسیاری از اشکال دیگر سنگ یافت می شود. سیلیس غیر کریستالی در شیشه، سیلیکون کاربید و سیلیکون یافت می شود. این مواد برای ریه ها بسیار کم خطر هستند.

وقتی در مورد قرار گرفتن در معرض سیلیس صحبت می کنیم، در مورد سیلیس کریستالی یا کوارتز صحبت می کنیم. کارگران کارخانه تولید سیلیس ممکن است هنگام برش، سنگ زنی، حفاری، سنباده زدن، مخلوط کردن یا تخریب مواد حاوی سیلیس در معرض سیلیس قرار گیرند. اندازه ذرات سیلیس موجود در هوا میزان خطر را تعیین می کند. ذرات کوچک‌تر را می‌توان به عمق ریه‌ها استنشاق کرد، جایی که می‌توانند باعث آسیب شوند. ذرات بزرگتر، مانند شن و ماسه ساحل، چندان نگران کننده نیستند، زیرا برای استنشاق بسیار بزرگ هستند.

کارگران کارخانه تولید سیلیس چگونه می توانند از گرد و غبار سیلیس جلوگیری کنند؟

دقت لازم برای جلوگیری از هرگونه خطرات بهداشتی مرتبط با گرد و غبار سیلیس بسیار مهم است. هم کارفرمایان و هم کارمندان باید به طور کامل درک کنند که با چه چیزی کار می کنند و چه خطراتی در بر دارند. در برخی از کشورها از جمله بریتانیا، این مسئولیت قانونی کارفرما است که در صورت مواجهه با سیلیس، ارزیابی خطر را انجام دهد و در صورت لزوم اقدامات کنترلی مؤثر را اجرا کند. پیروی از قوانین ایمنی و بهداشتی که وضع شده است نه تنها ضروری است بلکه نجات دهنده است.

  • به خطرات دسترسی داشته باشید؛

  • خطرات را کنترل کنید؛

  • کنترل ها را مرور کنید.

کارخانه تولید سیلیس
سیلیس یک ماده با فراوانی بسیار است. که موجب ایجاد کارخانه های فراوانی شده است.

بهتر است کارخانه تولید سیلیس کجا بنا شود؟

اینگونه کارخانجات به سبب بخارات شیمیایی بهتر است دور از محل سکونت افراد باشند.  و به طور کلی معمولا در مکان هایی که معهد تولید سیلیس است بنا می شود. نزدیکی کارخانه های تولید مواد معدنی، به معدن های موجود چند حسن دارد:

  1. کم شدن هزینه های جاری؛

  2. عدم نیاز به خرج هزینه های استخراج؛

  3. حمل و نقل آسانتر و کم هزینه تر؛

  4. سهولت انتخاب سیلیس مورد نیازعرضه کالا با قیمت مناسب در بازار؛

  5. ایجاد، امکان خرید بی واسطه.

کارخانه تولید سیلیس

برترین کارخانه تولید سیلیس کجاست؟

حال که با ویژگی کارخانه های تولید سیلیس آشنا شده اید.  شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد؛ که بهترین کارخانه تولید سیلیس کجاست؟ شما باید از جایی خرید کنید. که به مرغوبیت کالا های آن واقف باشید. همچنین سیلیس اصل نباید دارای ناخالصی باشد.  هم اکنون شرکت آراسنگ الوند یکی از بهترین شرکت ها در این زمینه است. که با کیفیت محصولات خود توانسته در ذهن مردم جای بگیرد و بدل به یکی از قطب های سیلیس کشور شود.

از آنجایی که  تولید سیلیس همدان مجهز به بهترین مت روز دنیا است. سیلیس تهیه شده در این کارخانه عاری از هرگونه آهن و  مواد زائد دیگر است. این شرکت،با هدف گسترش و به روز رسانی تجهیزات و استفاده از فن آوری های جدید جهت تولید بیشتر و کیفیت بهتر محصولات خود ، گام بزرگی را جهت پیشرفت صنعت کشور

مرکز فروش سیلیس در تهران برای خرید سیلیس:

کارخانه تولید سیلیس همدان در ایران روز به روز در حال پیشرفت و توسعه می باشد؛ زیرا سیلیس با مزایا و کاربرد های فراوانی که دارد توانسته است در میان مردم خود را محبوب سازد. شما می توانید بهترین نوع سیلیس را در  وبسایت آراسنگ الوند تهیه کنید. اگر شما علاقه دارید درباره کارخانه میکروسیلیس، کارخانه سیلیس ملایر، تولید کنندگان ماسه سیلیسی و کارخانه سیلیس ازندریان بیشتر بدانید می توانید به سری مقالات گذشته از اراسنگ الوند مراجعه کنید.

سوالات متداول:

 سیلیس چیست؟

سیلیس دومین  عنصر موجود در لایه زمین است. همچنین؛ یکی از پرکاربرد ترین مواد در  صنعت به شمار می رود.

آیا کارکردن در کارخانه تولید سیلیس می تواند مضر باشد؟

به سبب وجود بخارات شیمیایی ممکن است مضر باشد. شما باید با رعایت موارد ایمنی، این خطر را کنترل کنید.

چگونه سیلیس تولید می شود؟

در ابتدا استخراج سیلیس به صورت سنگ است؛ سپس طی یک فرایند شیمیایی به ذرات ریز تر تقسیم می شود. این عمل، در کارخانه ها با تجهیزات مورد نیاز امکان پذیر است.

6 دیدگاه برای “کارخانه تولید سیلیس (بهترین مرکز تولید Silica در ایران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.