فایبرگلاس چیست؟ | آشنایی با مواد اولیه و کاربرد فایبر گلاس

فایبرگلاس چیست

فایبرگلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

فایبرگلاس (فیبر شیشه) چیست :فایبر گلاس (Fiberglass)کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه برای تقویت کنند و از مواد پلیمری برای مواد زمینه استفاده می کنند. از انواع رزین ها مانند وینیل استر، پلی استر و اپوکسی برای تولید آن استفاده می کنند. پلی استر در برابر خوردگی ضعیف بوده، وینیل استر مقاوم در برابر خوردگی و اپوکسی در برابر خوردگی و دما مقاوم است. اگر علاقه مند هستید که مطالبی درباره سیلیس تصفیه آب استخر نیز بدانید می توانید به مقالات گذشته مراجعه نماید.

کامپوزیت ها یا قطعات فایبر گلاس دارای رتبه اول در دنیا برای گسترش صنایع گوناگون هستند و با چگالی ۱۸۵۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. از کاربردهای می توان به ساخت مخازن و استفاده در مکان های که به پوشش همراه با نور نیاز است، استفاده می کنند. در ادامه از این مقاله از سایت آرا سنگ الوند شما را با کابینت، چسب، مواد، رزین، کامپوزیت، مخزن ورق و رنگ فایبرگلاس چیست، آشنا می کنیم.

ورق فایبرگلاس چیست؟

به نقل از wikipedia:

ورق فایبرگلاس از مخلوط رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مواد دیگری تشکیل شده‌است. تولید ورق فیبر شیشه در ایران از دهه ۶۰ و تقریباً بعد از جنگ ایران و عراق شروع شده‌است

معمولا از Fiberglass به صورت ورق استفاده می کنند و این نوع ورق های از مخلوط رزین پلی استر، رنگ، الیاف شیشه و مواد دیگر استفاده می کنند. این ورق دارای مصارف گوناگون است از جمله:

 • نورگیر سالن های سوله در بخش بدنه و سقف
 • کابینت و کفی عقب اتومبیل
 • گلخانه ها
 • پارکینگ ها
 • سونا و استخر
 • مخازن سپتیک

رزین فایبرگلاس چیست؟

در تولید کامپوزیت، رزین ها نسبت به بقیه مواد استفاده بیشتری دارند که دو نقش را ایفا می کنند. اول به عنوان یک نگهدارنده یا تثبیت کننده محل الیاف تقویتی و دوم در صورت اعمل نیرو به قطعه موجب تغییر شکل و توزیع تنش در کل سطح می شود. از متداول ترین رزین ها در تولید Fiberglass، رزین پلی استر غیراشباع می باشد.

ویژگی های کامپوزیت فایبرگلاس چیست؟

فیبر شیشه از ترکیب مواد شیمیایی با خواص مشخص به وجود می آید و محصول نهایی آن هیچ شباهتی به مواد اولیه آن ندارد. از این ویژگی های می توان به استحکام فایبر گلاس، سبک بودن، پایداری در برابر اشعه UV، مقاومت بالای شیمیایی و دوام و ماندگاری بالای آن اشاره کرد.

شما می توانید این ماده را با اشکال و کیفیت های متفاوت در بازار پیدا کنید و به دلیل پایین بودن قیمت آن استفاده از آن به صرفه است. این ماده به هیج وجه در طبیعت تجزیه نمی شود و ماندگاری آن از پلی اتیلن نیز بیشتر است.

مواد اولیه فایبرگلاس چیست؟

برای تولید Fiberglass از مواد گوناگونی استفاده می کنند که فرمولاسیون ترکیب معمولا با توجه به کاربرد کامپوزیت ساخته شده است. مواد اولیه این ماده شامل موارد زیر است:

انواع فایبرگلاس

نواع و اشکال فایبرگلاس:

بسته به مواد اولیه مورد استفاده و نسبت آنها در ساخت فایبر گلاس ، می توان فیبر شیشه را به انواع عمده زیر طبقه بندی کرد:

 • A-glass: در برابر مواد شیمیایی مقاوم است. به دلیل ترکیب الیاف شیشه A ، نزدیک شیشه پنجره است. در بعضی از نقاط جهان از آن برای ساخت تجهیزات فرآیندی استفاده می شود.
 • شیشه C: مقاومت بسیار خوبی در برابر ضربه شیمیایی دارد و به آن شیشه شیمیایی نیز می گویند.
 • شیشه الکترونیکی: عایق برق بسیار خوبی است.
 • AE-glass: این شیشه مقاوم در برابر قلیایی است.
 • S glass: شیشه ساختاری نیز گفته می شود و به دلیل خواص مکانیکی آن شناخته می شود.

فیبر شیشه به انواع مختلف برای برنامه های متنوع ارائه می شود که عمده ترین آنها:

 • نوار فایبرگلاس: از نخ های الیاف شیشه ساخته شده اند و به دلیل خاصیت عایق حرارتی معروف هستند. این شکل از Fiberglass کاربردهای گسترده ای در بسته بندی ظروف ، خطوط لوله گرم و مواردی از این دست پیدا می کند.
 • پارچه فایبرگلاس: پارچه Fiberglass صاف است و در انواع مختلفی مانند نخ الیاف شیشه و نخ رشته شیشه موجود است. این به طور گسترده ای به عنوان سپر حرارتی ، در پرده های آتش نشانی و سایر موارد استفاده می شود.
 • طناب فایبرگلاس: طناب ها از نخ الیاف شیشه بافته می شوند و برای بسته بندی استفاده می شوند.

خواص فایبرگلاس (Fiberglass)

 • مقاومت مکانیکی: Fiberglass مقاومت خاصی بیشتر از فولاد دارد. بنابراین، برای ساخت با کارایی بالا استفاده می شود.
 • ویژگی های الکتریکی: فایبر گلاس عایق الکتریکی خوبی است حتی در ضخامت کم.
 • غیرقابل احتراق: هنگام قرار گرفتن در معرض گرما ، دود یا محصولات سمی منتشر نمی کند.
 • پایداری ابعادی: فیبر شیشه به تغییرات دما و رطوبت سنجی حساس نیست. ضریب انبساط خطی کمی دارد.
 • سازگاری با ماتریس های آلی: فایبرگلاس می تواند اندازه های مختلفی داشته باشد و توانایی ترکیب با بسیاری از رزین های مصنوعی و ماتریس های معدنی خاص مانند سیمان را دارد.
 • بدون پوسیدگی: فایبرگلاس پوسیده نمی شود و تحت تأثیر عمل جوندگان و حشرات قرار نمی گیرد.
 • رسانایی حرارتی: از هدایت حرارتی پایینی برخوردار است و در صنعت ساختمان سازی بسیار مفید است.
 • نفوذ پذیری دی الکتریک: این خاصیت Fiberglass آن را برای پنجره های الکترومغناطیسی مناسب می کند.

مش فایبرگلاس چیست؟

به طور کلی انواع Fiberglass به دو دسته تقسیم می شوند که دارای مش های گوناگون هستند. در دسته اول، براساس وزن بین ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم و در دسته دوم براساس مدل نظیر موج ریز، موج سینوسی، گلدار، موج ایرانیت و موج ذوزنقه تقسیم بندی می شود.

ورق فایبرگلاس چیست

کاربردهای فایبرگلاس در صنایع مختلف

موادی که دارای عایق دمای بالا هستند مانع حرارتی موثری برای واشرهای صنعتی ایجاد می کنند. از آنجا که Fiberglass با دوام، ایمن بوده و عایق حرارتی بالایی را ارائه می دهد، یکی از مواد بسیار پرطرفدار در واشرهای صنعتی است. آن ها نه تنها عایق بندی بهتری ارائه می دهند بلکه در محافظت از ماشین آلات، صرفه جویی در مصرف انرژی و اطمینان از ایمنی نیروی کار حرفه ای نیز کمک می کنند. این شاید دلیلی است که به همین دلیل از فایبرگلاس به طور گسترده در صنایع زیر استفاده می شود:

صنعت نوشیدنی

از گریتینگ فایبرگلاس در بسیاری از مناطق مانند خطوط تولید بطری استفاده می شود.

شستشوی اتومبیل

اخیراً از گریتینگ فایبر گلاس برای مقاومت در برابر زنگ زدگی و دادن رنگ کنتراست به مناطقی که قبلاً ممنوع به نظر می رسید استفاده می شود. این قسمت داخلی تونل کارواش را روشن می کند و باعث می شود ماشین تمیزتر از آنچه هست باشد.

صنایع شیمیایی

در این صنعت ازاین ماده برای ویژگی ایمنی ضد لغزش سطح شن و ماسه تعبیه شده و از ویژگی شیمیایی مقاوم در برابر ترکیبات مختلف رزین استفاده می شود. مواد شیمیایی مورد استفاده با رزین ها مطابقت دارد.

برج های خنک کننده

از آن جا که برج های خنک کننده همیشه مرطوب هستند ، باید از آنها در برابر زنگ زدگی ، خوردگی و سایر موارد ایمنی محافظت شود. به دلیل خواص عالی فایبرگلاس ، در این برج ها به عنوان غربالگری استفاده می شود تا مردم و حیوانات را از مناطق خطر دور نگه دارد.

اسکله ها

اسکله ها در اثر آب شور دریا خورده ، زنگ زده و آسیب می بینند. بنابراین ، در اینجا از فایبر گلاس برای محافظت استفاده می شود.

فایبرگلاس در ساختمان

برای ساخت قسمت های گوناگون مانند لمینت سقف، سایبان های بیش از درب، سایبان های پنجره، دودکش ها و کابینت Fiberglass استفاده می شود. سبک بودن، اسانی کار با ان در مقایسه با چوب و فلز و امکان نصب سریع موجب شده است تا از آن در ساخت و ساز استفاده کنند. همچنین کامپوزیت فایبر گلاس می تواند به عنوان یک عایق در برابر اتلاف گرما باشد. از این ماده در پارکینگ ساختمان، طراحی داخل ساختمان و همچنین تزئین دکور مغازه ها استفاده می شود.

سازندگان فایبرگلاس از دهه ۱۹۳۰ ، زمانی که شروع به دست یافتن به عنوان یک ماده عایق حرارتی برای ساختمان ها کرد تولیدکنندگان یاد گرفته اند ترکیب الیاف شیشه را تغییر دهند تا خصوصیاتی را که برای هر یک از برنامه ها مناسب ترند، به وجود آورند.اما بسیاری از ویژگی های اولیه، از جمله مواد اولیه اصلی مانند شن و ماسه سیلیس (به طور عمده SiO 2 ) ، خاکستر سودا (یا کربنات سدیم ، Na 2 CO 3 ) و سنگ آهک (CaCO 3 ) باقی مانده است.

مواد اولیه فایبر گلاس

فلزات و استخراج

از گریتینگ Fiberglass در مناطق تصفیه الکترونیکی مستعد خوردگی شیمیایی استفاده می شود. در اینجا نمی توان از سایر مواد گریتینگ استفاده کرد.

تولید برق

به دلیل خاصیت غیر رسانایی فایبرگلاس در مخازن و دستگاه های شستشو استفاده می کنند.

صنعت خمیر کاغذ و کاغذ

خاصیت فایبرگلاس که آن را در برابر خوردگی شیمیایی مقاوم می کند در کارخانه های تولید خمیر کاغذ و سفید کننده مفید است. اخیراً به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و خاصیت ضد لغزش ، از فایبر گلاس در بسیاری از زمینه ها استفاده می شود.

صنعت خودرو

فیبر شیشه ماشین چیست، از این ماده به طور گسترده ای در صنعت خودرو استفاده می شود. تقریباً هر اتومبیل دارای اجزای Fiberglass و کیت بدنه است.

هوافضا و دفاع

از این ماده برای ساخت قطعات صنایع هوافضای نظامی و غیرنظامی از جمله تجهیزات آزمایش ، کانال ها ، محفظه ها و سایر موارد استفاده می شود.

مخزن فایبرگلاس چیست؟

معمولا مخزن های ذخیره سازی را با Fiberglass با ظرفیت حدود ۳۰۰ تن می سازند. تانک های کوچک را با یک حصیر روی یک مخزن داخلی ترموپلاستیک که در زمان ساخت وساز یه عنوان یک قالب است، به وجود می آورد. مخازن قابل اطمینان با استفاده از حصیر برای جهت گیری فیبر در زوایای صحیح به سمت فشار حلقه ای که در دیواره کناری آن وجود دارد، ساخته می شود. این این مخازن معمولا برای ذخیره کردن مواد شیمیایی استفاده می شود و در برابر مواد شیمیایی قوی مختلف مقاوم هستند. ما در مقالات گذشته برای شما مطالبی درباره سیلیس تصفیه آب استخر نیز قرار داده ایم که می توانید آن را نیز مطالعه نماید.

در این مقاله با چسب، رزین، ورق، انواع، و معنی فایبرگلاس چیست؛ کاربرد و مواد اولیه فایبر گلاس، آشنا شدید. در صورتی که قصد خرید هر نوع ماده معدنی را دارید می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه کنید.

سوالات متداول:

 • ورق فایبرگلاس چیست؟

معمولا از Fiberglass به صورت ورق استفاده می کنند و این نوع ورق های از مخلوط رزین پلی استر، رنگ، الیاف شیشه و مواد دیگر استفاده می کنند. این ورق دارای مصارف گوناگون است.

 • مش فایبرگلاس چیست؟

به طور کلی انواع Fiberglass به دو دسته تقسیم می شوند که دارای مش های گوناگون هستند. در دسته اول، براساس وزن بین ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم و در دسته دوم براساس مدل نظیر موج ریز، موج سینوسی، گلدار، موج ایرانیت و موج ذوزنقه تقسیم بندی می شود.

 • فایبرگلاس چیست؟

فایبر گلاس (Fiberglass)کامپوزیتی از الیاف شیشه با مواد پلیمری است که از پشم شیشه برای تقویت کنند و از مواد پلیمری برای مواد زمینه استفاده می کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.