سیلیس شیشه چیست؟ (کاربرد پودر سیلیس در صنعت شیشه سازی)

سیلیس صنعت شیشه

سیلیس شیشه : شیشه سازی در ایران سابقه ای در حدود پیش از ۲۰۰۰ قبل از میلاد دارد. کشف ظروف شیشه ای زرد زنگ در یکی از قبرستان های لرستان و گردنبد حاوی دانه های آبی رنگ در شمال غربی ایران و همچنین کشف قطعات شیشه ای مایل به سبز در کاوش های باستان شناسی شوش، حسنلو و لرستان همگی نشان دهنده طولانی بودن سابقه این صنعت در بین ایرانیان است. در این مقاله از سایت آرا سنگ الوند شما را با یکی از رایج ترین کاربرد سیلیس در صنعت یعنی همان شیشه سازی آشنا می کنیم و همچنین در مقاله کارخانه تولید سیلیس شما را با تعریف سیلیس همدان آشنا کردیم. برای اطلاع از مواردی چون ساخت و ذوب شیشه با ما همراه باشید. اگر علاقه مند هستید که مقاله ای درباره سیلیس ممتاز همدان و کاربرد های آن بدانید به سری مقالات گذشته از اراسنگ الوند مراجعه نماید.

شیشه چگونه ساخته می شود؛ ساخت شیشه با پودر سیلیس شیشه ای

امروزه از شیشه در صنایعی چون ساختمان سازی، مواد غذایی، خودروسازی، لوازم خانگی و داروسازی و آزمایشگاه به طور گسترده استفاده می کنند. پس زندگی ما به یان ماده وابسته است. به طور کلی شیشه ها از ماسه سیلیس مایع تشکیل می شوند. هنگامی که ماسه در حرارت بسیار بالایی مذاب شود، حالت شفاف پیدا کرده و بعد از سرد شدن به شکل ماده قبلی نمی باشد. در ضمن در ساخت شیشه از مواد دیگری مانند سودا  اش و کربنات کلسیم نیز استفاده می کنند.

انواع شیشه در روش های گوناگون تولید می شود اما یک روش کلی دارد و آن این است که ماسه سیلیسی به همراه ضایعات شیشه و با مواد معدنی مانند سنگ آهک برای افزایش مقاومت و استحکام  و کربنات سدیم برای عامل گدازآور برای کاهش دمای ذوب سیلیس در داخل کوره حرارت داده می شود. بعد از ذوب سیلیس شیشه و مواد اولیه آن، آن را داخل قالب ریخته تا انواع بطری و لیوان و ظروف شیشه ای را تولید کرده و به روش سنتی در آن می دمند و با چرخاندن مداوم شیشه مذاب اشکال مورد نظر به وجود می آید.

ماده اصلی که در صنعت شیشه سازی استفاده می شود؟

ماده اصلی در صنعت شیشه سازی، سیلیس است. دی سدیم اکسید موجب پایین آمدن دمای ذوب شیشه می شود اما افزایش بیش از حد این ماده باعث کاهش میزان مقاومت شیشه می شود. کلسیم اکسید مقاومت سایشی و شیمیایی در شیشه ها را کاهش می دهد. افزودن کلسیم اکسید به مواد اولیه شیشه موجب تشکیل بلور شده و شیشه حالت اوپالین یعنی کدر می گیرد.  برای افزایش مقاومت شیشه ها از آلومینیوم اکسید و منیزیم اکسید استفاده می کنند.  ماده دانه ای که برای ساخت شیشه از آن استفاده می شود با توجه به کاربرد به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. مواد اصلی ۹۸ درصد ( شامل شیشه ساز، دگرگون ساز و واسطه)
  2. مواد فرعی ۲ درصد (کنترل کننده رنگ، حباب، اکسیداسیون و احیا)

ماده اصلی در صنعت شیشه سازی

 

چه نوع شیشه هایی با سیلیس تولید می شوند؟

در کارخانجات شیشه سازی از سیلیس با درجه های مختلف برای ساخت انواع شیشه ها استفاده می کنند که در این مقاله ما به بیان اینکه ماده اصلی که در صنعت شیشه سازی استفاده می شود پرداختیم تا با آن بیشتر آشنا شوید.

شیشه های نوری و چشمی:

برای ساخت این نوع شیشه از سیلیس درجه یک استفاده می کنند چرا که اهمیت زیادی دارند. شیشه های نوری در ساخت عینک آنتی رفلکس کاربرد دارند چرا که جلوی اشعه ماوراء بنفش را می گیرند و همچنین از این شیشه ها برای ساخت عدسی های میکروسکوپ و فیبر نوری نیز استفاده می کنند.

شیشه تزئینی یا کریستال ها:

برای ساخت این شیشه ها از سیلیس درجه دو به همراه اکسید سرب (به مقدار ۲۴٪ وزن شیشه) می شود که درجه سختی این شیشه ها پایین بوده است و امکان تراشکاری روی آن ها به راحتی وجود دارد.

بوروسیلیکات:

این شیشه ها با سیلیس درجه سه ساخته شده اند و در کنار اکسید بور، بیش از ۱۲ تا ۱۳٪ وزن شیشه ها ساخته می شوند که سیلیس به کار رفته شده در این شیشه ها بین ۷۹ تا ۸۰٪ است که اصولا ظروف آزمایشگاهی، ظروف خانگی و صنعتی با این شیشه ساخته می شوند.

ظروف نگهداری بی رنگ و شفاف:

برای ساخت این شیشه ها از سیلیس درجه ۴ استفاه می شود که ظروف غذا در این دسته قرار دارند.

شیشه های تخت و یا شیشه صاف:

این نوع شیشه ها با شیلیس درجه پنج تولید می شوند که بعد از بیرون آمدن این شیشه از کوره در مذاب قلع قرار داده می شوند تا صاف و ضخیم شوند.این نوع شیشه ها همان شیشه های ساختمان ها هستند.

ظروف رنگی:

ظروف رنگی با سیلیس درجه ۶ ساخته می شوند که برای ساخت شیشه های رنگی از مواد اکسیداسیونی مثل مواد کربنی در کوره ها استفاده می شود. گاز های کربنی باعث رنگی شدن شیشه ها می شوند.

الیاف شیشه:

برای تهیه الیاف شیشه از سیلیس درجه ۷ استفاده می کنند که این الیاف مقاومت کششی بالایی داشته و از آن ها در صنعت کامپوزیت استفاده می کنند.

صنعت شیشه سازی و کاربرد آن

انواع شیشه ها

در یک دسته بندی کلی دو نوع شیشه وجود دارد که شامل شیشه سیلیسی یا کوارتزی و شیشه بوروسیلیکات است. در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

سیلیس شیشه

این شیشه از ذوب شن های کوارتزی به وجود می آید و برای ساختن ظروف آزمایشگاهی که نیازمند تحمل دمای بالایی هستند، کاربرد دارد. این نوع شیشه دارای ۹۹٫۸ درصد سیلیس است و دمای کار با آن حدود ۸۰۰ می باشد. ضریب انبساط حرارتی سیلیس برای شیشه کوارتزی ۰٫۵ تا ۶ در هر درجه سانتی گراد است و دمای تاباندن آن ۱۰۵۰ است. این نوع شیشه دارای چهار نوع متفاوت است که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

  • شیشه جلا داده شده
  • شیشه شنی
  • شیشه لعابدار
  • شیشه استاندارد و شفاف

شیشه بوروسیلیکات

این نوع نیز مانند سیلیس شیشه برای کارهای عمومی و تولید لوازم آزمایشگاهی تولید شده است. بیشتر مردم این نوع را با نام پیرکس می شناسند. این نوع دارای ضریب انبساطی پایین و مقاومت حرارتی بالا است و از این رو خطر شکستن آن ها در زمان سرد و گرم شدن کمتر است. در ضمن این نوع در مقایسه با شیشه های قلیایی گران تر هستند.

سیلیس مناسب شیشه سازی

مقاله پیشنهادی: چه نوع شیشه هایی با سیلیس ساخته می شود؟

خرید سیلیس شیشه با کیفیت برای تولید شیشه مرغوب

همانطور که  در خصوص سیلیس شیشه متوجه شدید: شیشه در زندگی امروزه کاربردهای گوناگون در صنایع گوناگون دارد و ماده اساسی برای ساخت شیشه، سیلیس همدان می باشد. افرادی که در صنعت شیشه فعالیت دارند ناگزیر باید از silica استفاده کنند. شما برای خرید سیلیس همدان درجه یک برای سیلیس صنعت شیشه و یا خرید اگر علاقه مند هستید که مطالبی درباره سیلیس ممتاز همدان و کاربرد های آن بدانید به سری مقالات گذشته از اراسنگ مراجعه نماید. می توانید به سایت آرا سنگ الوند مراجعه نماید و خرید خود را با مناسب ترین قیمت انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.