با ما تماس بگیرید

 • کیلومتر 45 همدان، ملایر
 • ۱۹–۰۸۱۳۲۳۱۳۵۱۷
 • arasang.alvand1@gmail.com
 • ۸صبح الی ۵ بعد ازظهر

آنتراسیت (Anthracite)

دسته : برچسب :

آنتراسیت (Anthracite)، زغالیست سخت، سیاه و براق که دارای حداقل مقدار آب و مواد فرار و بیشترین مقدار کربن (بین 75 الی 95 درصد) می باشد. کانی آنتراسیت علی رغم دارا بودن مقدار زیاد کربن، به سختی مشتعل می شود و وقتی می سوزد، شعله آبی کوتاه و بدون دود دارد و آخرین فرآورده تغییر و تبدیل مواد گیاهی از طریق سلسله مراحل زغال نارس، لیگنیت (lignite) و زغال بیتومینه (Bituminous) است. در سال 2010 مقدار تولید آن در کل جهان برابر 670 میلیون تن بوده است.

آنتراسیت نوعی زغال خشک و سخت است که بیش از 90 درصد کربن دارد و دارای درخشندگی شیشه ای است.

از طریق شماره های زیر با ما تماس بگیرید:

تلفن همراه کارشناسان فروش:

تلفن همراه کارشناس معدن:

توضیحات

آنتراسیت (Anthracite)، زغالیست سخت، سیاه و براق که دارای حداقل مقدار آب و مواد فرار و بیشترین مقدار کربن (بین 75 الی 95 درصد) می باشد. کانی آنتراسیت علی رغم دارا بودن مقدار زیاد کربن، به سختی مشتعل می شود و وقتی می سوزد، شعله آبی کوتاه و بدون دود دارد و آخرین فرآورده تغییر و تبدیل مواد گیاهی از طریق سلسله مراحل زغال نارس، لیگنیت (lignite) و زغال بیتومینه (Bituminous) است. در سال 2010 مقدار تولید آن در کل جهان برابر 670 میلیون تن بوده است. از آنتراسیت، گارنت و سیلیس در تصفیه آب استفاده می شود.

آنتراسیت نوعی زغال خشک و سخت است که بیش از 90 درصد کربن دارد و دارای درخشندگی شیشه ای است. این عنصر بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می شود. تولید کنندگان بزرگ آن کشور های آمریکا، چین و روسیه است. در ادامه بیشتر با معدن ذغال سنگ آنتراسیت؛ این که بهترین نوع زغال سنگ انتراسیت چیست و چه رنگی دارد، مراحل تشکیل انتراسیت مرغوب به چه صورت است؟ فروش و قیمت آنتراسیت؛ در مرکز فروش سلیس همدان یا وبسایت آراسنگ الوند توضیح میدهیم.

آنتراسیت چیست؟

آنتراسیت که نام دیگرش زغال سنگ سخت است، به عنوان تیره‌ترین و باکیفیت‌ترین نوع ذغال سنگ است که علاوه بر تولید گرما، کاربردهای شگفت انگیز دیگری نیز دارد. این نوع زغال سنگ، فراوان‌ترین شکل زغال سنگ است که از رنگ سیاه تا خاکستری و درخشان می‌باشند. امروزه به ندرت از آنتراسیت برای گرمایش خانگی استفاده می‌شود زیرا هزینه نسبتا بالایی دارد. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این محصول، فیلمی که در ادامه برای شما قرار داده شده است را مشاهده کنید.

تفاوت آنتراسیت و کربن اکتیو در تصفیه آب چیست؟

بستر آنتراسیت در فیلتر شنی و فیلترهای پیش تصفیه آب و فاضلاب جهت جداسازی مواد معلق به کار گرفته می شود که معمولا بخاطر مراحل تصفیه شیمیایی پیشین و افزودن مواد شیمیائی درشت گردیده و بخاطر سایز بزرگشان قابل جداسازی توسط سنگ های آنتراسیت می باشند. منافذ بیرونی زغال سنگ آنتراسیت بسیار کوچک است لذا جذب مولکولی آن ضعیف بوده و توانایی حذف بسیاری از مولکول های مزاحم در آب ( مانند روغنی و مواد فرار) را ندارد. کربن اکتیو گرانولی بخاطر بافت فرآوری شده خود، توانائی جذب عمقی را داشته و می تواند بو، موادآلی و روغنی را به خوبی حذف نماید. این جذب عمقی باعث می گردد که صرفا با شستشوی معکوس در فیلترها امکان پاک سازی کربن اکتیو میسر نگردد، اما آنتراسیت که صرفا جذب سطحی دارد، معمولا به راحتی در بکواش پاک سازی می گردد.

ارتفاع بستر فیلترهای شنی و فیلترهای شنی- آنتراسیت همواره پس از چندین مرحله بکواش (شسشتوی معکوس) کاهش می یابد. در فیلترهای شنی تحت فشار، معمولاً افت ارتفاع بستر کمتر است و در صورت طراحی خوب، این افت ارتفاع به حدود 1 الی 2 درصد کل ارتفاع بستر در یک سال می رسد (در عمل حدود 5%).

اما در فیلترهای دو بستره، معمولاً فرار آنتراسیت به میزان 5 الی 7 درصد ارتفاع در سال اتفاق می افتد ( در عمل حدود 10 درصد). هرچه قطر و دانسیته آنتراسیت بیشتر باشد (مثلاً قطر 2- 3 میلیمتر و دانسیته نزدیک به 900 برای آنتراسیت)، احتمال فرار بستر آنتراسیت در هنگام شستشوی معکوس (بکواش) کمتر خواهد بود. البته طبق رابطه استوکس، تأثیر قطر دانه ها بسیار بیشتر از تأثیر دانسیته آنتراسیت یا سیلیس می باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله تفاوت آنتراسیت و کربن اکتیو مراجعه کنید.

تفاوت آنتراسیت با کربن اکتیو

کاربرد آنتراسیت در تصفیه آب چیست و چگونه استفاده می شود؟

کارایی آنتراسیت در تصفیه آب و فاضلاب، عملاً حد واسط میان سیلیس و کربن اکتیو (زغال فعال) می باشد. بایستی توجه داشت سیلیس یک ماده معدنی خالص و کربن اکتیو یک محصول گیاهی فراوری شده می باشد. و سپس در کارخانه تولید سیلیس تغییر می یبابد. همچنین، آنتراسیت زغال طبیعی است که به عنوان یک کانی از زمین و معادن موجود برداشت شده و پس از خرد شدن، آسیاب شدن و بعضاً شسته شدن، بسته بندی و مصرف می گردد. این ماده قادر است کدورت، آهن، منگنز، کلرآزاد، کروم و فلزات سنگین، مواد آلی (فنل و…) و چربی و روغن را از آب حذف و یا میزان آنرا کاهش دهد و معمولاً به همراه سیلیس و گارنت در فیلترهای دو یا چند بستره مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی کلی فیلترهای دو یا چند بستره نظیر فیلترهای شنی تحت فشار بوده ولیکن در دانه بندی و شستشوی معکوس ملاحظات ویژه ای بایستی صورت پذیرد. غیر از تصفیه آب، از آن می توان به عنوان سوخت در نیروگاهها، صنایع فولادسازی و سوخت درخانه های روستایی استفاده نمود.

آنتراسیت تولیدی آرا سنگ الوند شامل موارد زیر می باشد

 • دانه بندی یکنواخت
 • پاکی
 • وزن مخصوص
 • سختی
 • قابلیت انحلال در اسید

علاوه بر موارد فوق پارامترهای زیر نیز در مورد کیفیت و قیمت آنتراسیت مهم و تاثیر گذار می باشند:

 • اندازه ذرات
 • دانسیته ظاهری
 • دانسیته بالک
 • میزان خاکستری
 • رطوبت
 • سایز ذرات استاندارد

دانسیته آنتراسیت حدود   780می باشد و بسته بندی آنتراسیت تولیدی شرکت آراسنگ الوند به صورت متعارف در کیسه های 25 کیلویی، 40 کیلویی، 50 کیلویی، 500 کیلویی و یک تنی (کیسه های جامبوبگ Jumbo Bag) می باشد.

کاربرد آنتراسیت در تصفیه آب چیست و چگونه استفاده می شود؟

زغال سنگ (Coal):

زغال سنگ مخلوطی است از هیدروکربونها و کمی نیتروژن که از تغییر اندام های گیاهان در شرایط ویژه ای چون فشار و گرما، به وجود آمده است. هرچه نسبت کربن در زغال سنگ بیشتر باشد، کیفیت بهتری دارد. زغال سنگ معمولاً سیاه رنگ و چگالی آن 4/1- 2/1 است. انرژی حرارتی برخی از انواع زغال سنگ، به شرح زیر است:

انرژی حرارتی انواع زغال
نوع زغال سنگ انرژی حرارتی بر حسب کیلوکالری/کیلوگرم
آنتراسیت (Anthracite) 7.950
زغال سنگ قیری (Bituminous) 6.950
زغال سنگ نیمه بیتومینه (sub- bituminous) 5.900
لیگنیت (Lignite) 3.500
تورب یا زغال سنگ نارس (Peat) 1.900

مصرف زغال سنگ در اروپا از دوران انقلاب صنعتی به عنوان منبع اصلی انرژی آغاز شد و تا دهه 1950 بزرگترین سهم را در تأمین انرژی جهان داشت ولی از آن تاریخ به بعد نفت و گاز جایگزین زغال سنگ شد. البته هنوز هم در بعضی کشورهای جهان مانند چین، زغال سنگ در مقایسه با سایر منابع انرژی مصرف بیشتری دارد.

ناخالصی های معدنی زغال سنگ، به دو صورت مخلوطی و ساختاری طبقه بندی می شود. ناخالصی های مخلوطی را می توان با شستشو از زغال سنگ جدا کرد. برای این کار زغال را در مایع سنگینی مانند محلول کلرور کلسیم یا مخلوط گل و آب باریت، غوطه ور می کنند. حرکت آب از پایین به بالا مانع ته نشین شدن باریت و گل می شود، ذرات نمک و سنگ که وزن مخصوص آن ها زیاد است ته نشین می شود و زغال با وزن مخصوص کم در مایع غوطه ور و خارج می گردد. جدا کردن ناخالصی های ساختاری مگر در موارد ویژه، مقرون به صرفه نیست. برای این کار زغال را به صورت گرد در می آورند و بعد با آب و با مخلوط آب و مایع دیگری مانند تتراکلروکربن که در آب نامحلول باشد، مخلوط می کنند تا مواد معدنی از زغال جدا شود.

طبقه بندی زغال سنگ

آنتراسیت و زغال سنگ قیری سخت، برخلاف زغال سنگ های پست، با اکسیژن ترکیب نمی شود. اکسیژن جذب شده با مرور زمان افزایش می یابد و ممکن است به حد خطرناکی برسد.

برای تعریف انواع زغال سنگ، نگاه کنید به کک زغال سنگ، لیگنیت، زغال سنگ قهوه ای، زغال سنگ سخت، زغال سنگ قیری، تورب یا زغال سنگ نارس و آنتراسیت

طبقه بندی زغال سنگ:

زغال سنگ انواع گوناگونی دارد که تدریجاً یک نوع آن به دیگری تبدیل شده است. به طور کلی زغال بر مبنای میزان کربن ثابت، مواد فرار، ضریب پلاستومتری و ارزش حرارتی طبقه بندی می شود. طبقه بندی زغال سنگ در کشورهای مختلف به شرح زیر متفاوت است:

طبقه بندی آلمانی: این طبقه بندی بر اساس قابلیت کک دهی، درصد مواد فرار و مشخصات پخت صورت گرفته است:

 1.  زغال سنگ نارس
 2.   زغال سنگ قهوه ای
 3.   زغال سنگ گازدار
 4.   زغال سنگ چرب
 5.   زغال سنگ کک ش
 6.  زغال سنگ لاغر
 7.   آنتراسیت

طبقه بندی آمریکایی: در ایالات متحده آمریکا زغال سنگ به 3 گروه اصلی به شرح زیر تقسیم می شود:

 1.  زغال سنگ قهوه ای (این گروه به زغال سنگ های چرب، کم چرب، نیمه چرب و تمام چرب تقسیم بندی شده و هریک دارای ارزش حرارتی متفاوت هستند. این گوناگونی ارزش حرارتی، بستگی به مراحل تکامل زغال سنگ دارد).
 2.  زغال سنگ قیردار
 3.  آنتراسیت (این زغال سنگ به 3 گروه کوچک تر، متا، نیمه آنتراسیت و تمام آنتراسیت با در نظر گرفتن درصد کربن ثابت و مواد فرار آن تقسیم بندی شده است.)

طبقه بندی روسی: این طبقه بندی بر مبنای مواد فرار و کربن ثابت انجام گرفته است:

طبقه بندی روسی زغال سنگ
نام زغال سنگ درصد مواد فرار درصد کربن ثابت ارزش حرارتی *
قهوه ای 24 76 3835-4169
شعله دار 23 77 4169-4447
گازساز 18 82 4391-4780
چرب 15 85 4715-4836
کک شو 11 89 4669-4836
لاغر 9 91 4614-4881
آنتراسیت 7 93 4881-4958

* کیلوکالری بر کیلوگرم

طبقه بندی بین المللی: در این زغال سنگ بر مبنای درصد مواد فرار تا 33 درصد به 9 گروه طبقه بندی شده است. در رده بندی ریزتر، گروه ها توسط پخت و گروه های فرعی با خاصیت کک شوندگی تقسیم بندی می شوند.

طبقه بندی زغال سنگ (آنتراسیت)

طبقه بندی از روی درشتی دانه ها: در این طبقه بندی زغال سنگ براساس قطر غربالی که زغال سنگ از آن رد می شوند، به گروه های زیر تقسیم شده است:

طبقه بندی بین المللی زغال سنگ
اندازه قطر به میلیمتر
گرد 1-2
دانه ریز 2-6
دانه ای 6-15
فندقی 15-30
گرودیی 30-50
قلمه ای 50-80
تکه ای 80-130

البته این اندازه ها ثابت نیست و اغلب چند نوع آن با هم دیده می شود. رابطه بین درشتی و ارزش تجاری زغال سنگ به نوع و چگونگی مصرف آن بستگی دارد. در زغال سنگ های لاغر و آنتراسیت، دانه های درشت تر از 20 میلیمتر گرانتر از دانه های ریز هستند.

آنتراسیت

 

1) زغال سنگ کانل (کانکوال):

زغال سنگ کانل یا کانکوال نوعی زغال سنگ دارای بعضی از مشخصات نفت است که به طور عمده به دلیل کیفیت زودآتش گیری، اهمیت دارد. زغال کانل با شعله های بلند، روشن و پر دود می سوزد و اسم آن از اسم انگلیسی قدیمی شمع اقتباس شده است. این زغال هنگام تقطیر به نسبت زیادی گاز روشنایی (450 متر مکعب در تن) می دهد و پسمانده ای که بیشتر شبیه خاکستر است، از خود باقی می گذارد.

زغال کانل در گرمای کم، درصد زیادی روغن قطران می دهد. نسبت مواد فرار زغال مزبور ممکن است به مقدار زیادی مثلاً 70 درصد برسد. در بریتانیا و در کنتاکی، اوهایو و ایندیانا یافت می شود. زغال سنگ کانل اسکاتلند قبلاً زغال شمع خوانده می شود.

2) زغال سنگ قیری:

زغال قیری یا نرم نوعی زغال با درصد کم کربن است، که به علت خاصیت از دست دادن رطوبت و خرد شدن به قطعات ریز به آسانی از آنتراسیت تشخیص داده می شود.

این زغال به علت ارزانی به میزان وسیعی به عنوان سوخت صنعتی به کار برده می شود، ولی به دلیل دوده و بوی نامطبوع آن برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار نمی گیرد.

خاکه زغال سنگ نرم به میزان زیاد برای سوخت به کار می رود. قسمت عمده زغال سنگ نرم در تولید کک، قطران، سوخت های مایع و مواد شیمیایی کاربرد دارد. کیفیت آن از حدود لیگنیت تا درجات سخت، نزدیک به آنتراسیت معروف به زغال سنگ نیمه چرب، بر حسب دوره زمین شناسی مربوط به آن، تغییر می کند. وزن مخصوص زغال سنگ نرم تمیز 1.75 الی 1.80 است. بهترین نوع آن بسیار متراکم و در قطعات بزرگ، معروف به زغال سنگ تکه ای، استخراج می شود. هر کیلوگرم زغال سنگ مرغوب برای کاربرد صنعتی باید 6900 الی 7400 کیلوکالری ارزش حرارتی، 55 الی 60 درصد کربن ثابت و 30 الی 45 درصد ماده فرار داشته باشد.

کاربرد های زغال سنگ آنتراسیت چیست؟

هنگام جستجوی نوع زغال سنگی که می توانید استفاده کنید ، گزینه هایی زیادی پیش روی شماست. در این میان زغال سنگ آنتراسیت نوعی است که به دلیل افزایش میزان کربن، از بالاترین کیفیت برخوردار است. با توجه به اینکه بیش از 350 میلیون سال در زیر گرما و فشار شدید زیر زمین می ماند؛ به عنوان پاک ترین شکل زغال سنگ است که می توانید از آن استفاده کنید. به همین ترتیب ، همچنین دارای بالاترین ظرفیت برای تولید انرژی برای مدت زمان طولانی است.

کاربرد آنتراسیت در لوکوموتیو

اهمیت و ارتباط ذغال سنگ تا به امروز قابل انکار نیست. این ماده به عنوان یکی از منابع عمده کربن ، در انواع صنایع از برق، ساخت و ساز، کشاورزی و غیره استفاده می شود. دلیل دیگر ترجیح آنتراسیت بر سایر انواع زغال سنگ این است که این ماده تمیزترین ماده است. بدون ایجاد آلودگی در محیط با انتشار دود ، می توانید تا آنجا که ممکن است برای تولید مقادیر زیادی گرما از آن بهره مند شوید.

شما می تواند از آن برای اهداف مختلف در همه زمینه ها و صنایع مورد استفاده قرار گیرد. برخی از موارد معمول استفاده از این موارد به شرح زیر است:

1) سیستم های گرمایشی:

به عنوان یکی از شکننده ترین انواع زغال سنگ ، آنتراسیت منبع مناسبی برای استفاده برای تولید گرما برای مدت زمان طولانی است. با سوختن زغال سنگ ، شعله ای گرم ایجاد می شود که می تواند به اندازه کافی گرم تولید کند تا سیستم های گرمایشی کل ساختمان ها ، خانه ها و ادارات را تأمین کند. با توجه به اینکه کمترین مقدار این ماده بیشتر از چوب دوام خواهد داشت اقتصادی و کارآمد است.

2) ذوب کردن:

این عنصر برای استفاده در صنایع فولاد سازی بسیار مناسب است. این ماده همیشه به شکل طبیعی خود آماده استفاده است و نیازی به فرآیند کک سازی ندارد زیرا سایر انواع زغال سنگ باید از آن عبور کنند. ماندگاری طولانی مدت آن را برای ذوب، ساخت، شرکت های تولید کوره، زغال چوب بریکت، تولید گلوله های سنگ آهن و موارد دیگر در صنایع فلزی مناسب می کند.

3) لوکوموتیو:

آنتراسیت به دلیل ماهیت سخت آن “زغال سنگ سخت” نیز نامیده می شد. توسط مهندسین لوکوموتیو به عنوان منبع کامل سوخت قطارها در نظر گرفته شد. در حالی که دیگر قطارها از طریق زغال سنگ تأمین نمی شوند ، هنوز برخی از آن ها وجود دارند که هنوز هم از این شکل زغال سنگ استفاده می کنند.

4) سیستم‌های تصفیه آب

آنتراسیت دارای چگالی خاص و منحصر به فردی است که برای سیستم‌های تصفیه آب بسیار مناسب می‌باشد. یکی از کارآمدترین روش ها برای تمیز کردن آب‌های صنعتی، آب استخر و آب شهری استفاده از آنتراسیت با ماسه است. آب تصفیه شده به این روش برای شرب نیز قابل استفاده است.

خرید و فروس آنتراسیت

آنتراسیت؛ با داشتن بیشترین تعداد کرین، بیشترین محتوای گرمایی و کم ترین ناخالصی در خود به عنوان بهترین زغال سنگ شناخته شده است. این ماده در درجه و گرید استاندارد طبقه بندی می شود که برای مصارفی مانند تولدی انرژی و صنعت متالوژی در درجه های HG و UHG مورد استفاده قرار می گیرد.

شرکت آرا سنگ الوند در زمینه تولید و فرآوری انواع فرآورده های معدنی بازار خوبی برای محصولات خود در داخل و خارج کشور دارد. این شرکت قادر به خرید و فروش مرغوب ترین نوع زغال سنگ آنتراسیت در سایز و بسته بندی های متنوع است. برای آگاهی از قیمت آنتراسیت، سیلس همدان و گارنت می توانید با مشاوران این شرکت تماس بگیرید.

منابع: usgs.gov ، uky.edu ، britannica.com

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آنتراسیت (Anthracite)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *