انواع روش های شیرین سازی آب دریا

انواع روشهای شیرین سازی آب دریا

سیلیس تصفیه آب استخر: انواع روش های شیرین سازی آب دریا: از بین بردن املاح و شیرین سازی آب شور دریاها از راهکارهای منطقی برای جبران کمبود مناطقی است که با کمبود آب آشامیدنی یا مناطقی که با خشکسالی روبرو هستند، می باشند. شیرین سازی و تصفیه آب دریا به روش med و اسمز معکوس از شیوه های مرسوم می باشد. در ادامه از این مقاله از فروشگاه اینترنتی آرا سنگ الوند شما را با انواع روشهای نوین شیرین سازی آب دریا در ایران و جداسازی نمک از آب دریا صحبت می کنیم، پس با ماهمراه باشید.

تصفیه و جداسازی نمک از آب دریا (شیرین سازی آب)

بدون شک بزرگ ترین مشکل در سراسر جهان، کمبود آب آشامیدنی و شرب است و این معضل تا حدی است که می گویند جنگ بعدی بر سر آب می باشد. به طور کلی ۷۲ درصد کره زمین از آب پوشیده شده است ولی فقط مقدار کمی از این درصد قابل شرب و شیرین است و مابقی آن به دلیل وجود نمک و املاح قابل شرب و استفاده در امور کشاورزی نیستند.

جدای از تصفیه آب می توان از روش های دیگری مانند شیرین سازی و نمک زدایی از روش های نوین شیرین سازی آب است است که با شیوه های متعدد و طی فرایندهای گوناگون آب شیرین و نمک دریا را از یکدیگر جدا می کنند.

شیرین سازی آب دریا در ایران
نحوه شیرین سازی آب خلیج فارس

انواع روش های شیرین سازی آب دریا

با وجود کمبود آب در سراسر جهان، استفاده از روش های گوناگون نمک زدایی آب دارای اهمیت بیشتری است. هر کدام از شیوه های شیرین سازی آب دریا در ایران و جهان دارای مزایا و معایبی است. به طور کلی روش های نمک زدایی و شیرین سازی آب دریا به دو تکنولوژی غشایی و گرمایی صورت می گیرد. لازم به ذکر است در روش های طبیعی از سیلیس برای تصفیه آب ها استفاده می کنند.  در ادامه شما را با انواع روشهای نمک زدایی آب دریا آشنا می کنیم.

 1. روش حرارتی
 2. روش غشایی
 3. روش ترکیبی

روش های حرارتی (تکنولوژی گرمایی)

با استفاده از حرارت دادن به آب و جداسازی نمک واملاح از آب، اقدام به شیرین کردن آب می کنند. برای جداسازی نمک از آب دریا بیشتر از این نوع روش استفاده می کنند. ولی این روش اگر با کمتر از ۳ درصد شیرین سازی آب مقرون به صرفه و اقتصادی نیست. این روش خود در انواع گوناگونی تقسیم می شود؛ که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

روش تقطیر فلش چند مرحله ای (MSF)

این روش از شیوه های قدیمی و رایج برای جداسازی نمک از آب دریا است. روش Multi-stage flash distillation بر پایه تقطیر سریع و یا فلش کردن بر اثر کاهش فشار آب است. مخازن این شیوه توانایی ۵۰ تا ۶۰ هزار متر مکعب با حرارت دهی ۹۰ تا ۱۲۰ در جه سانتی گراد برای شیرین سازی آب را دارند.

شیوه کار در روش MSF به این صورت است که ابتدا آب وارد مخازن گرمکن می شود و دمای آن ۹۰ تا ۱۲۰ در جه سانتی گراد می رسد و بعد فشار آن به شدن کم می شود. کاهش فشار آب باعث تبخیر سریع و فلاشینگ می شود. آب تبخیری بر روی لوله های مبدل حرارتی چالیده می شود و در مرجله بعد باز میزان فشار آب کاهش می یابد و دوباره تبخیر صورت می گیرد. میزان و تعداد مراحل از ۴ تا ۴۰ بار قابل انجام است.

آب باقی مانده در مخزن را یم توان بریا مصرف مبدل حرارتی استفاده کرد؛ که در این صورت روش تقطیر چند مرحله ای بازیافتی نامیده می شود. در برخی از موارد هم آب یک بار مصرف می شود. از معایب این روش می توان به اقتصادی نبودن راه اندازی آن و ایجاد رسوب روی لوله های ضد زنگ می باشد.

روش تقطیر چند اثره

شیرین سازی آب به روش med از دیگر روش هایست که در آن از تکنولوژی گرمایی استفاده می کنند. حرارت دادن آب شور و کاهش فشار آب در طی مراحل مختلف و متفاوت صورت می گیرد. در این روش ابتدا بخار با دمای بالا وارد لوله ها می شود و آب تغذیه با این لوله ها برخورد می کند و تبخیر می شود.

آب تغذیه بعد از تبخیر وارد مرحله بعدی می شود و آب شور از طریق مبادله دمایی با بخار آب موجود بخار می شود و مقدار زیادی نمک و املاح از آن باقی می ماند. روش Multiple-effect distillation به صورت افقی و عمودی طراحی شده و بخار آب بعد از سرد شدن به بویلر بر می گردد. در این روش هزینه راه اندازه و طراحی پایین است ولی میزان رسوب گذاری آن زیاد است.

تقطیر فشرده سازی بخار (VC)

در این روش از طریق متراکم کردن بخار و استفاده از گرمای آن برای تبخیر آب شور صورت می گیرد. روش VC مقرون به صرفه است ولی برای مخازن بزرگ نمک زدایی آب دریا کاربرد چندانی ندارد.

شیرین سازی آب دریا در ایران یکی از فرایند هایی است که در زمان کمبود آب نیازاست، صورت گیرد.

تکنولوژی و روش های غشایی شیرین سازی آب دریا

در این روش غشاها و فیلترهای نیمه تراوا و با تقلید از رفتار طبیعت از دیگر انواع روش های شیرین سازی آب دریا است که کاربرد های زیر را دارد. در ادامه در مورد انواع وش های این دسته توضیح می دهیم.

شیرین سازی آب دریا به روش اسمز معکوس

این روش از طریق الهام از طبیعت و تصفیه خون در بدن انسان است. این شیوه برای اولین بار توسط ژان آنتونی نولت مطرح شد. برای تصفیه آب دریا در این روش از عکس پدیده اسمز استفاده می کنند. در این روش ابتدا آب به وسیله پمپ از غشا عبور می کند و از آن جایی که غشا و فیلتر در نظر گرفته شده دارای منافذ ریز است امکان عبور یون، املاح و نمک از ا« وجود ندارد. این روش جدای از نیاز به تمیز کردن مرتب غشا، دارای مزایای زیر است:

 • مقرون به صرفه بودن
 • بازدهی و کارایی بالا
 • عدم عبور باکتری ها و ویروس از آن
 • جداسازی نمک از آب دریا با نانوفیلتراسیون

در این روش عبور آب با فشار الکتریکی از غشای نیمه تراوا و بارور از اساس کار نانوفیلتراسیون است. در این روش های نوین شیرین سازی آب مواد آلی، یون ها و آلاینده ها، کاتیون های دو ظرفیتی و ویروس ها نمی توانند از غشا عبور کنند.

جداسازی نمک از آب دریا

روش الکترودیالیز

در این روش از طریق ایجاد اختلاف پتانسیل بین اند و کاتد برای از بین بردن یون ها استفاده می کنند. این شیوه دارای صفحه های ار رزین است که در برابر رسوبات و لجن ها دارای مقاومت بالای است. شیرین سازی آب دریا در ایران از طریق این روش از طریق ایجاد یون های مثبت و منفی برای نمک هاست که از طریق غشا از عبور این یون ها جلوگیری می شود. ایجاد رسوب روی فیلتر از معایب این روش است که از طریق مراحل پیش تصفیه می توان مقدار رسوب آن را کم کرد.

روش شیرین کردن آب دریا ترکیبی

همانطو که متوجه شدید هر کدام از روش های گفته شده دارای مزایا و معایبی است. شما برای گرفتن بهترین نتیجه می توانید از روش های ترکیبی جداسازی نمک از آب دریا استفاده کنید. این روش ها با نام های MFS-RO، NF-MSF، NF-RO-MSF شناخته شده اند. در این روش ها روش و تکنولوژی غشایی و گرمایی با یکدیگر تلفیق شده است. به عنوان مثال روش هیبریدی توانایی این را دارند که در دمایی پایین تر نمک زدایی و شیرین سازی آب را انجام داده و در نتیجه میزان رسوب کمتری داشته باشند.

 

شیرین کردن آب دریا از روشهای گوناگونی صورت می گیرد که روش غشایی از روش های مرسوم می باشد.

خرید و قیمت انواع وسایل شیرین سازی و نمک زدایی آب دریا

همانطور که گفته شد کمبود آب شیرین در دنیا یکی از معضلات بزرگ است که هر چه زودتر باید بشر به فکر راهی برای جبران این کمبود باشد. حال که شما با انواع روش های شیرین سازی آب دریا در ایران آشنا شدید برای خرید هر کدام از تجهیزات  شیرین سازی آب دریا به روش MED و اسمز معکوس یا دیگر روش های جداسازی نمک از آب دریا و تصفیه آب دریا می توانید با کارشناسان مجموعه صنعتی آرا سنگ الوند درارتباط باشید. برای خواندن مقاله ای درباره سیلیس تصفیه آب استخر می توانید با ما همراه باشید.

3 دیدگاه برای “انواع روش های شیرین سازی آب دریا

 1. سید علی گفته:

  سلام ، طرحی دارم برای هزینه کم برای نمک زدایی آب دریا با روش غشایی ، اگر مایل باشید به عرضتان برسانم .

 2. حمیدرضا بابایی گفته:

  با سلام اگه از ترکیب روش تقطیر و سهمی استفاده کنید اب و برق مجانی دریافت میکنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.